Piektdiena,
31.maijs 2024
Vārda dienas: Alīda, Jūsma, Андрей, Александра, Фаина, Юлия, Петр, Павел Sazinieties ar radio "Ef-Ei"
LV RU
Veselība

Rēzeknes ģimenes ārstu prakses gaida pacientus

19.09.2023 Lsm.lv Ģimenes ārstu praksēm valdība ir novirzījusi papildus 5,5 miljonu eiro lielu finansējumu, lai to darbinieki varētu sazināties ar pacientiem, kas pēdējo trīs gadu laikā nav bijuši uz profilaktisko apskati. Kopumā valstī šobrīd tādi ir vairāk nekā 320 000 cilvēku. Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijā atklāja – finansējuma palielinājums ģimenes ārstu praksēm ir akūti nepieciešams vairāku problēmu risināšanai, un piešķirto naudu salīdzina ar glāzi ūdens ugunsgrēka dzēšanai.

"Jā, mums ir tādi saraksti atnākuši. Mums tur daudz lapu. Mēs apzvanām viņus. Daudziem tālruņa nav. Tad iet sliktāk," stāstīja Skaidrīte Krukovska, ārsta palīdze Natālijas Čaikas ģimenes ārsta praksē Rēzeknē.

Viņai uz galda ir Nacionālā veselības dienesta (NVD) atsūtītais saraksts ar pacientiem, kuri pēdējo trīs gadu laikā pie ģimenes ārsta nav bijuši. Tādi esot 205 no kopumā vairāk nekā 1500 pacientiem. Krukovska stāstīja – viņi esot jau piezvanījuši vairāk nekā pusei, un daļa esot uz apskati jau bijuši. "Citi ar mieru atnākt, pašreiz ir atnākusi paciente, ko sazvanījām. Citi pacienti ir pat agresīvi un saka: "Es jūtos labi, es nenākšu. Kad es jutīšos slikti, tad es atnākšu!"

Divi vīrieši atteicās no tā visa saraksta, bet lielākoties visi piekrīt. Citi jautā, vai tas maksās kaut ko. Profilaktiskā apskate – viss ir par velti, lai tik nāk!"

Tikmēr ģimenes ārste jau ir apskatījusi Ludmilu, kura pie sava ārsta nebija bijusi trīs gadus: "Tāpēc, ka es esmu vesela, es uzskatu. Es deviņus gadus nodarbojos pati ar Austrumu medicīnu, un tur es dabūju savu veselību. Mani izsauca, un es atnācu. Disciplīna man arī piemīt. Asinsspiedienu mērīja, analīzes, jo es sen nebiju. Krūtis, sirdi [pārbaudīja]. Atrada nelielu aritmiju. Norīkojumu saņēmu, iešu tagad. Es uzskatu, ka labi. Jo, ja es aizmirsu aiziet pie ārsta, man atgādina."

Ģimenes ārste Natālija Čaika atgādināja – pieaugušam pacientam uz profilaktisko pārbaudi būtu jāatnāk katru gadu, arī tad, ja sūdzību par veselības stāvokli nav: "Protams, mēs jautājam par sūdzībām, skatāmies svaru, augumu, mērām spiedienu, klausāmies plaušas. Sievietēm pēc 50 gadiem jautājam, vai viņas bija aicinātas un saņēma aicinājumu uz krūts pārbaudēm, pie ginekologa uz pārbaudēm. Vīriešiem pēc 50 gadiem jāveic prostatas vēža skrīnings. Un, protams, pēc 50 gadiem vīrieši un sievietes aicināti uz kolorektālā vēža skrīningu. Skatāmies profilaktiskās potes. Ja mēs atrodam kādas saslimšanas, tad mēs sūtām uz papildu izmeklējumiem vai nozīmējam uzreiz ārstēšanu."

Kopumā ģimenes ārstiem, lai viņi līdz gada beigām varētu apzvanīt un aicināt ierasties ilgstoši nebijušus pacientus, novirzīti 5,5 miljoni eiro. Vidēji katrā ārsta praksē ir jāuzrunā 250 cilvēki.

Piešķirtais finansējums ir atkarīgs no reģistrēto pacientu skaita. Uz vienu ģimenes ārsta praksi paredzēti aptuveni 4,2 tūkstoši eiro.

Natālija Čaika finansējuma apjomu, ko viņas prakse varētu saņemt, vēl nezina: "Bet es varu pateikt, ka no gada sākuma mums katram ģimenes ārstam apmēram 500 eiro bija noņemti no finansējuma. Es domāju, ka tā summa, ko tagad piešķirs, mazliet kompensēs to zudumu, ko mēs no gada sākuma nesaņēmām."

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1 /1)
Jā jā 19.09.2023 17:05
Pie ģimenes ārstiem, tas par velti, kam 1, kam 2 eiro nebūs jāmaksā, bet visi nosūtījumi pie speciālistiem un analīzēm kā bija par naudu, tā arī palika. Deputāti to sauc par rūpēm par tautu. gatavs izsmiekls...
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Ar 1. jūniju apkures tarifs Rēzeknē būs 82,64 eiro par megavatstundu bez PVN
Apspriest
Aptauja
Vai uz ekonomisko situāciju Latvijā ietekmē no tās ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeimas komisija atbalsta Rēzeknes domes atlaišanas likumprojektu
Sen bij laiks Sīkāk...
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Kad rēzeknieši saņems pārrēkinu par pagājušziemu pārmaksāto augsto tarifu, kas bija gāzei, bet kurinaja ar šķeldu? Vai starpības nauda aizgāja "Kōpā(kapā latg.) Latvijai" un vienas ģimenes kontos? Nav pat cilvēkiem kauns acīs skatīties. Sīkāk...
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Обоснование повышения тарифа
Сьранное Sīkāk...
facebook draugiem
Top