Pirmdiena,
21.jūnijs 2021
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds, Охрим, Зосим, Федор Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Latvija ir uz pareizā ceļa C hepatīta apkarošanā

06.06.2016
Nesen Rīgā pulcējās Baltijā vadošie infektologi un hepatologi, lai diskutētu par C hepatīta pacientu skaita pieaugumu savā valstī, terapijas pieejamību šīs slimības ārstēšanai, kā arī dalītos ar savu pieredzi par jaunās paaudzes zāļu efektivitāti.

C hepatīts tiek dēvēts arī par slēpto epidēmiju, jo tā ārstēšanai tiek pievērsta daudz mazāka sabiedrības uzmanība un piešķirts niecīgāks finansējums nekā citām potenciāli nāvējošām vīrusu infekcijām, piemēram, HIV. Arī Latvijā joprojām ir daudz neatklātu pacientu, cilvēki inficējas no jauna un tikai neliela pacientu daļa saņem nepieciešamo ārstēšanu.
Atgādināsim, ka šogad piešķirts papildu valsts finansējums C hepatīta ārstēšanai Latvijā, un kopumā tie ir 6,6 miljoni eiro. Tomēr ar piešķirto finansējumu joprojām nepietiek, lai visi C hepatīta pacienti bez maksas saņemtu ārstēšanu ar jaunākās paaudzes medikamentiem.

Jaunie medikamenti – bez maksas prioritāriem pacientiem

C hepatītu var pilnībā izārstēt, bet tam nepieciešams laiks. Latvijā kopš pērnā gada pieejamas jaunās paaudzes zāles C hepatīta ārstēšanai, kas vienlīdz efektīvi iedarbojas gan uz tiem pacientiem, kuri iepriekš nav saņēmuši nekādu ārstēšanu, gan tiem, kuri iepriekš nesekmīgi ārstēti. Jaunā terapija sniedz iespēju ārstēt arī pacientus, kuri slimo ar HIV, kā arī cilvēkus, kuriem veikta aknu transplantācija. Jaunā bezinterferona terapija iedarbojas uz pašu vīrusu, kavējot tā attīstību. Jaunais medikaments ir ļoti efektīvs un dārgs, tādēļ, sekojot Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām, ne Latvijā, ne citur pasaulē ar jauno medikamentu neārstē agrīnus C hepatīta pacientus, kuriem ir fibrozes pirmās stadijas (F0, F1). Latvijā ar jauno terapiju bez interferona ārstē pacientus, kuriem ir 1. vai 4. genotipa C hepatīts 3. vai 4. fibrozes stadijā. Šie pacienti nevar gaidīt, jo viņiem fibroze strauji progresē aknu cirozē. Lēmumu par medikamentu izvēli katra pacienta ārstēšanai pieņem infektologu–hepatologu ārstu konsīlijs. Latvijas Infektoloģijas centra dati liecina, ka Latvijā 5% no konstatētajiem C hepatīta pacientiem ir fibrozes nulles stadijā, 62% pirmajā, 19% - fibrozes otrajā stadijā, 9% – trešajā, bet 5% - ceturtajā stadijā.

Igaunijā un Lietuvā valsts finansējums lielāks

Tartu Universitātes slimnīcas Infektoloģijas nodaļas vadītājs dr. Mati Maimets (Matti Maimets) atzīst, ka Igaunijā valsts piešķirtais budžets C hepatīta ārstēšanai ir lielāks nekā Latvijā, bet arī kaimiņvalstī nav atļauts ar jaunās paaudzes medikamentiem ārstēt C hepatīta pacientus ar F0 vai F1. Ārsts pauž, ka Igaunijā stingri izvērtē, kuri ir prioritārie pacienti, pirmajiem palīdzība tiek sniegta pacientiem ar aknu cirozi. Šobrīd pieejamā jaunākā bezinterferona terapija ir ļoti efektīva un droša, lai slimību apturētu ātri.

Kopš pieejamas jaunās zāles, Igaunijā vairs nelieto interferonu saturošos medikamentus, kas izraisa smagas blakusparādības pacientiem un nesniedz efektīvu ārstēšanas rezultātu. Starptautiskajās vadlīnijās norādīts, ka aknu ciroze slimniekam no fibrozes otrās stadijas var progresēt 20 līdz 30 gadu laikā, bet var arī neattīstīties. “Piekrītu, ka jāārstē visi pacienti, bet mēs diemžēl neesam tik bagāti. Katrā valstī veselības nozarei ir ierobežots finansējums, ārstiem jāievēro stingras starptautiskās vadlīnijas C hepatīta pacientu ārstēšanā. Manuprāt, Latvija ir uz pareizā ceļa. Jā, Igaunija ir mazliet priekšā, jo mums finansējums ir lielāks, bet Latvija seko saviem kaimiņiem pa pēdām un sper pareizus soļus,“ atzīst dr. Mati Maimets.

Kaimiņvalstī ar jauno bezinterferona terapiju tiek ārstēti arī pacienti ar fibrozes 2.stadiju Tartu Universitātes slimnīcas Gastroenteroloģijas nodaļas vadītāja dr. Rīna Salupere (Riina Salupere) stāsta, ka Igaunija kopš 2016. gada pilnībā apmaksā jauno medikamentu iegādi pacientiem ar F2, F3, F4 un aknu cirozi. “Saviem pacientiem ar F0 vai F1 iesaku neuztraukties un mazliet paciesties, jo primāri ir pacienti, kuriem konstatēta strauji progresējoša fibroze vai aknu ciroze. Medicīnas nozare mūsdienās attīstās tik ātri kā vēl nekad, šobrīd pieejami jauni, ļoti efektīvi medikamenti un to cenas krītas, jo jaunas zāles izgudro nepārtraukti. Esmu pozitīvi noskaņota un prognozēju, ka, pateicoties jaunākajām ārstēšanas metodēm, nākamajos 20 gados Igaunijā C hepatīts būs reti sastopama slimība,” pauž dr. Rīna Salupere.

Kopš 2014. gada Lietuvā katru gadu piešķir vairākus miljonus eiro C hepatīta pacientu ārstēšanai ar fibrozi F3 un F4. Kopš pērnā gada oktobra šiem pacientiem Lietuvā pilnībā apmaksā ārstēšanu ar jaunās paaudzes zālēm. Lietuvā šobrīd turpinās diskusijas par valsts apmaksātu terapiju pacientiem ar F2. Viļņas universitātes slimnīcas Infektoloģijas klīnikas vadītāja profesore Jolita Jakutiene uzskata, ka, pilnībā ieviešot jaunākās paaudzes C hepatīta terapiju, Lietuvā tuvākajās desmitgadēs tiks atrisinātas ar C hepatīta ārstēšanu saistītās problēmas. “Lielākā daļa manu pacientu, kuriem ir fibrozes agrīnā stadija, ir novērošanā un pacietīgi gaida terapiju. Lietuvā tādu pacientu ir tūkstošiem, jo visiem uzreiz palīdzēt nav iespējams. Valdībā iesniegts projekts, kurā paredzēts, ka šogad bezinterferona medikamenti bez maksas būs pieejami arī pacientiem ar F2, bet pagaidām neesam saņēmuši tam apstiprinājumu,“ stāsta profesore Jakutiene.

Starptautiskās vadlīnijas C hepatīta ārstēšanai

2015. gada jūlijā EASL žurnālā Hepatoloģija (Journal of Hepatology) publicētas starptautiskās vadlīnijas C hepatīta ārstēšanai. Šajās vadlīnijās ārstiem norādīts, ka prioritārie pacienti, kuriem jāsaņem tūlītēja ārstēšana, ir slimnieki ar F3 un F4, pacienti ar aknu cirozi, HIV slimnieki, pacienti pēc aknu transplantācijas. Savukārt PVO vadlīnijās noteikts, ka pretvīrusa terapija jāsaņem visiem bērniem un pieaugušajiem ar hronisku C hepatīta infekciju. Vadlīnijās norādīts, ka prioritārie ir pacienti ar risku uz paātrinātu fibrozi, pacienti, kuri cieš arī no metaboliskā sindroma, ekstrahepātiskām izpausmēm, kā arī nopietniem orgānu bojājumiem. PVO vadlīnijās rekomendēts kā prioritārus atzīt arī veselības nozares darbiniekus, sievietes reproduktīvā vecumā, cilvēkus, kuri atrodas ieslodzījumā un seksa nozares darbiniekus.

Fakti:
  1. C hepatīts pasaulē diagnosticēts 110 miljoniem cilvēku, Eiropā – 9 miljoniem, Latvijā ar šo vīrusu inficēti aptuveni 40 tūkstoši. Latvijas Infektoloģijas centra statistika liecina, ka diagnoze reģistrēta tikai pusei, bet ārstēšana uzsākta vēl mazākam skaitam iedzīvotāju.
  2. Pasaules Veselības organizācijas dati vēsta, ka katru gadu pasaulē ar šo slimību mirst 700 tūkstoši cilvēku.
  3. Lielākā saslimšana ar C hepatītu Baltijas valstīs konstatēta Latvijā – aptuveni 2,1 procentiem iedzīvotāju no populācijas (Lietuvā – aptuveni 1,1, bet Igaunijā – 1,5 procentiem). Ar C hepatītu Baltijas valstīs vairāk slimo vīrieši. Dati: Journal of Viral Hepatitis, 2015.
  4. Līdz 2015. gadam Latvijā katru gadu ārstēti 840 slimnieki, no tiem izārstēti 460. Kaimiņvalstīs šie skaitļi ir mazāki – Igaunijā ārstēti 500 pacienti un izārstēti 230, bet Lietuvā ārstēti 450 un izārstēti – 210.
  5. Igaunijas Veselības pārvalde ziņo, ka katru gadu tiek konstatēti aptuveni 190 jauni hroniski C hepatīta gadījumi. Savukārt Lietuvā katru gadu no jauna diagnosticē 30 līdz 40 akūtus un 500 – 600 hroniskus C hepatīta infekcijas pacientus. Lietuvā aplēsts, ka katru gadu aptuveni 12 procenti neārstēti pacienti ar fibrozes skaitli 2 sasniedz F3.
  6. Latvijā pērn ārsti atklājuši 70 jaunus akūta C hepatīta pacientus un 1789 jaunus hroniska C hepatīta pacientus.
  7. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organization for Economic Cooperation and development) 2015. gada pētījums liecina, ka pasaulē lielākie farmācijas izdevumi uz vienu iedzīvotāju ir ASV – 1200 dolāru. Igaunija ar 273 dolāriem uz iedzīvotāju šai pētījumā ierindojas pirms Dānijas (kura atzīmēta kā valsts ar zemākajiem farmācijas izdevumiem), bet Latvija un Lietuva vispār nav iekļautas šai ziņojumā.


Rezekneszinas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē, celtnieki ar tiesas starpniecību no domes prasa kompensāciju 913 093 eiro apmērā.
Apspriest
Aptauja
Kur šovasar Jūs plānojat pavadīt atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Позавчера была 81. годовщина оккупации Латвии. 17. июня 1940. года Рабоче-крестьянская Красная армия оккупировала мою родину – Латвию. Эти мародёры и преступники безжалостно оккупировали Латвийскую Республику. В этот трагический день пало Латвийское правительство, и вместо его страной стали руководить кровожадные солдаты Красной армии и сотрудники посольства СССР в Риге. Национальное правительство Латвийской Республики было уничтожено. Латыши были сломлены. Так началась эпоха страха и ужаса, эта эпоха длилось примерно полвека. Хвала Богам, эта эпоха страха и ужаса закончилась. Латыши теперь свободны, и Латвия вернула свою независимость. Древние языческие Боги спасли наш народ. Латвийские Боги благословили нас. К сожалению, Российская Федерация как преемница Советского Союза не признала эти преступления и не извинилась за них. Вместо того чтобы признать свою вину, просить прошения и выплатить компенсацию, современная Россия тратит свои деньги на подержание 5. колонны на территории Латвии, которая до сих пор угрожает будущему Латвии и латвийского народа. В современной России царит великорусский шовинизм – культ милитаризма и культ православной церкви. Такие телеканалы как Союз (домашняя страница: tv-soyuz.ru), Спас (домашняя страница: spastv.ru), Звезда (домашняя страница: tvzvezda.ru) и Победа (домашняя страница: pobeda.tv) только культивируют великорусский шовинизм в Российском обществе. Эти рупоры Кремлёвской пропаганды только лишь дурят людям мозги. Они лишь распространяют в обществе предрассудки и ненависть. Таким образом нынешний Российский антидемократический режим промывает людям мозги. К несчастью, современная Россия отрицает свои преступления. Диктатор Владимир Путин и его карманная партия «Единая Россия» цинично продолжает перепись (фальсификацию) истории. Остаётся только молится древним языческим Богам, чтобы наш народ был сильным и смелым. Остаётся только молиться Латвийским Богам, чтобы эти трагические события не повторились.
С уважением к родине, патриот Латвии Сколниециньш
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Да прибудет с нами мудрость Латвийских Богов!
#Латвия #ЛатвийскаяРеспублика #оккупацияЛатвии #ЛатвийскаяССР #КраснаяАрмия #депортации #репрессии #национализация #насилие #КрасныйТеррор #Москва #Кремль #КоммунистическиеПреступления #ЛатвийскиеБоги #Пэрконс #БогПэрконс #Лайма #БогиняЛайма #Мара #БогиняМара #Мара-ВэлюМатэ #Мара-ЗэмэсМатэ #БлагодатьЛатвийскихБогов #язычники #язычество #Skolnieciņš Sīkāk...
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Ir aizvadīta skumju un sēru diena - Latvijas Republikas okupācijas diena. Aizvakardienā, 17. jūnijā, apritēja šī notikuma 81. gadadiena. Pirms 81. gada Padomju Krievijas Strādnieku un Zemnieku Sarkanā Armija pretlikumīgi iebruka manā Tēvzemē. Šāds nosaukums šai reideru un marodieru bandai bija no 1918. gada 15. janvāra līdz 1946. gada februārim, līdz to pārdēvēja par Padomju Armiju. Šajā dienā Latvijas Republikas valdība krita, un kontroli pār manu Tēvzemi kopā ar Sarkano Armiju pārņēma PSRS sūtniecība Rīgā. Latviešu nacionālā valdība tika iznīcināta. Latvieši tika salauzti. Iesākās baiļu un šausmu laikmets, tas ilga nedaudz vairāk kā pusgadsimtu. Paldies Dieviem, šis baiļu un šausmu laikmets ir beidzies. Latvieši ir brīvi, un Latvija ir atguvusi savu neatkarību. Sentēvu Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai. Latvju Dievi ir svētījuši mūsu valsti un tautu. Diemžēl mūsdienās Krievijas Federācija kā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības mantiniece nav nožēlojusi savu vainu un atvainojusies latviešu tautai. Tā vietā Krievija Latvijas teritorijā uztur sev lojālu 5. kolonnu, kas joprojām apdraud Latvijas un latviešu tautas nākotni. Mūsdienu Krievijā valda lielkrievu šovinisms – militārais un pareizticīgo baznīcas kults. Tādi Krievijas Federācijas TV kanāli kā Soyuz (TV kanāla Soyuz mājaslapa: tv-soyuz.ru), Telekanal Spas (TV kanāla Spas mājaslapa: spastv.ru), Telekanal Zvezda (TV kanāla Zvezda mājaslapa: tvzvezda.ru) un Pobeda International (TV kanāla Pobeda mājaslapa: pobeda.tv) vairo lielkrievu šovinismu Krievijas sabiedrībā. Šie Kremļa propagandas rupori kultivē lielkrievu šovinismu un grauj kritisko domāšanu. Tie sēj neiecietību un naidu. Šādi pašreizējais Krievijas režīms skalo smadzenes savas valsts un kaimiņzemju iedzīvotājiem. Par nelaimi, mūsdienu Krievija nav paudusi nožēlu par izdarīto. Diktators Vladimirs Putins un viņa kabatas partija “Vienotā Krievija” turpina pārrakstīt vēsturi sev tīkamā gaumē. Atliek vien lūgt Sentēvu Dievus, lai mūsu tauta būtu spēcīga un drosmīga. Atliek vien lūgt Latvju Dievus, lai šie traģiskie notikumi nekad neatkārtotos.
Ar cieņu pret Tēvzemi, Latvijas patriots Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#Latvija #LatvijasRepublika #latviešu #latviskums #latvietība #ticība #lūgšanas #LatvjuDievuSvētība #brīvība #pagāni #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #Māra-VeļuMāte #Māra-ZemesMāte #patriotsSkolnieciņš Sīkāk...
Vucāns: “Cilvākim ir zudus ticeiba vieliešonom”
Cik var intervēt sovus draugus (īprīkš Viļums, Slišāna dāls Slišāns, muzikants Arnis)? Kas bez Vucāna cytu cylvāku nav Praiļūs? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top