Pirmdiena,
21.jūnijs 2021
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds, Охрим, Зосим, Федор Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Pārbaudi savas krūtis pati!

27.05.2016
Krūtis regulāri mainās līdz ar norisēm sievietes organismā, tāpēc tās ir jāpārbauda regulāri. Lai būtu droša, ka esi vesela!

Iepazīsti katru bedrīti, izcilnīti
Bez mamogrāfijas vai ultrasonogrāfijas katrai sievietei arī pašai regulāri jāizmeklē savas krūtis jeb jāveic pašpārbaude. Kāpēc? Jo hormonu svārstības, stress un virkne citi apstākļi ietekmē krūšu veselību.


Var jau šķist, ka tās tikai tādas liekas izdarības un sieviete pati jau neko nesapratīs, ja arī būs notikušas kādas izmaiņas krūtī. Tomēr daudzie stāsti apliecina, ka sieviešu centība un regulārās pašpārbaudes faktiski izglābušās viņām dzīvību.

Katru mēnesi iztaustot savas krūtis, sieviete iepazīst to struktūru, katru izcilnīti, bedrīti un, ja notiek kādas izmaiņas, tūdaļ to sajūt. Jo viņas pirksti jau pazīst katru rieviņu krūtīs. Kā zināms, jo agrīnākā stadijā atklāts krūts vēzis, jo veiksmīgāk un vieglāk iespējams to uzveikt. Jāpiebilst gan, ka sataustītas izmaiņas krūtī automātiski nenozīmē ļaundabīgu veidojumu. Labdabīgas pārmaiņas ir apmēram 12 reizes biežāk, taču to var noteikt tikai ārsts, nozīmējot atbilstošus izmeklējumus.

Tātad ir skaidrs, ka ikvienai sievietei regulāri jāveic pašiz­meklēšanās. Tas nozīmē, ka sievietei pašai regulāri un rūpīgi jāiztausta savas krūtis reizi mēnesī. Sievietēm, kurām ir regulārs menstruālais cikls, piemē­rotākais pārbaudes laiks ir 5. – 10. menstruālā cikla diena, savukārt tām, kuras lieto hormonu kontracepciju vai hormonu aizstājējtabletes, vajadzētu pašizmeklēties jauna iepakoju­ma atvēršanas dienā jeb pirmās 10 dienas no menstruālās asiņošanas brīža. Tas ir laiks, kad fizioloģiski krūtis ir vismīkstākās, tāpēc arī visvieglāk un efektīvāk iztaustāmas. Savukārt sievietēm pēc menopauzes vajadzētu noteikt konkrētu mēneša datumu, kad veikt regulāras pašpārbaudes.

Bailēm saki nē!
Ir sievietes, kuras paniski baidās nostāties spoguļa priekšā, lai reizi mēnesī vai vismaz reizi divos mēnešos rūpīgi aplūkotu un iztaustītu savas krūtis. Savukārt daļa sieviešu šo svarīgo uzdevumu uzticējušas saviem partneriem, un tas labi, ja vien vīrietis iepzinis katru tavu krūšu izcilnīti, struktūru, jo tikai tā viņš spēs sajust, ja pēkšņi būs uzradies kāds jauns veidojums krūtī. “Sievietes krūtis sastāv no taukaudiem, dziedzeraudiem, saistaudiem, pienvadiem, kuriem visiem ir atšķirīga, sataustāma struktūra. To var iepazīt, tikai regulāri iztaustot savas krūtis,” saka onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura arī pati uzveikusi šo neganto slimību.

Ja kaut kas aizdomīgs sataustīts krūtī, pat niecīgākās izmaiņas, svarīgi NEKAVĒJOTIES doties pie ārsta. Mēs visas it kā zinām, ka, laikus atklājot ļaundabīgus veidojumus, tos iespējams veiksmīgi apkarot, un sieviete turpina dzīvot ilgu un skaistu mūžu, taču par nožēlu jāteic, ka liela daļa sieviešu vilcinās ar vizīti pie daktera. Lielākoties tam par iemeslu ir bailes izdzirdēt ļaunāko. Diemžēl audzēji mēdz būt arī ļoti agresivi, un tie aug ātri, veidojot metastāzes. Šķiet, lieki teikt, ka šādos gadījumos ārstēšanās jau ir komplicētāka un rezultāts var būt arī gaužām bēdīgs.

Kā piemēru, var minēt divas sievietes. Abas jaunas, abām atklāja pilnīgi vienādus audzējus krūtī – agresīvus. Tātad, ātri augošus. Viena no sievietēm pie ārsta devās jau nedēļu pēc veidojuma uztaustīšanas krūtī, otra vilcinājās četrus mēnešus, lai gan arī pati bija uztaustījusi izmaiņas krūtī. Izejot ķīmijterapiju, staru terapiju un pārciešot operāciju, izveseļojās abas sievietes, taču tai, kura vilcinājās, nācās izgriezt arī paduses limfmezglus, jo audzējs bija izveidojis vienu metastāzi. Diemžēl dažus mēnešus pēc it kā veiksmīgās izārstēšanās šai sievietei nācās atkal uzsākt cīņu ar agresīvo audzēju – tas bija atgriezies, un šoreiz plaušās. Lai arī jauna, spēcīga un visādi citādi vesela, sieviete zaudēja šo cīņu…

Var jau teikt, ka no sava likteņa neizbēgt, taču liela patiesība ir arī teicienā: “Sargā sevi pati, tad arī Dievs tevi sargās!”

Esi atbildīga un mīli sevi!

Soli pa solim – veic pašpārbaudi!

Pirms ķeries pie svarīgā uzdevuma, atceries – mums katrai krūtis ir citādākas un lielākoties asimetriskas. Viena krūts nedaudz lielāka par otru, varbūt kādai krūtsgali ir nedaudz ievilkti uz iekšu kopš dzimšanas… Tu pati zini, kādas ir tavu krūšu īpatnības, tāpēc nesatraucies, ja tās neatbilst tādām, kas tiek uzskatītas par perfektām. Tev tavas krūtis ir perfektas. Pievērs uzmanību izmaiņām – ja tādas notiek, dodies pie ārsta.

1. Nostājies pie spoguļa, nolaid rokas gar sāniem un apskati sevi – abām krūtīm jābūt vienādām, apaļām (apakšā jāveido loks) un krūtsgaliem jābūt izspīlētiem uz priekšu. Jāsatraucas tad, ja pēkšņi viena krūts palielinājusies vai kāds no krūtsgaliem pēkšņi ir ievilkts vai skatās uz sāniem, nevis taisni.

2. Abas rokas aizliec aiz galvas un atkal apskati savas krūtis spogulī. Ja tās abas saglabā savu formu un neviens no krūtsgaliem neieraujas, viss kārtībā.

3. Paņem krūtsgalu divos pirkstos un uzmanīgi saspied, lai abi pirksti tā kā saiet kopā. Ja krūtsgals vesels, starp taviem pirkstiem būs tikai āda un plāni piena vadiņi un nebūs nekādu izdalījumu. Tad vēlreiz abus krūtsgalus pārbaudi, satverot un paspiežot tos kādu centimetru tālāk. Blīvs, tāds kā iestīvināts krūtsgals liecina, ka kaut kas tomēr īsti labi nav, bet ar steigu jādodas pie ārsta, ja parādās asinslāsīte vai citi izdalījumi.

4. Tagad vienu roku aizliec aiz galvas, bet ar otru iztausti pretējo krūti (labā roka, kreisā krūts un otrādi). Dari to ar četriem pirkstiem (īkšķim dod atpūtu), tā kā izspaidot krūti. Rūpīgi iztausti katru laukumu.

5. To pašu izdari ar apļveida kustībām, turot vienu roku aiz galvas, lai iztaustāmā krūts ir brīvāka.

6. Pārbaudi arī rajonu no krūts līdz paduses vidusdaļai. Tur iestiepjas piena dziedzera daiviņa un limfmezgli, kur ļaundabīgais audzējs var veidot metastāzes. Ja paduse ir tukša, ar bedrīti, viss kārtībā.

7. Ar vienu roku piepacel krūti un ar otru – pretējo pārbaudāmajai krūtij – iztausti visu līniju zem tās. Lai gan ārkārtīgi reti, tomēr ir krūts vēža veids, kas aug tieši zem krūts, nevis pašā dziedzerī.

8. Tagad visu iepriekš aprakstīto, izņemot apskati pie spoguļa, veic arī guļus. Kāpēc? Jo nav zināms, kura no pozām labāka krūšu apskatei – guļus vai stāvus. Dažkārt tieši guļus pozā kādu veidojumu iespējams sataustīt, bet stāvus ne.

Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē, celtnieki ar tiesas starpniecību no domes prasa kompensāciju 913 093 eiro apmērā.
Apspriest
Aptauja
Kur šovasar Jūs plānojat pavadīt atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Позавчера была 81. годовщина оккупации Латвии. 17. июня 1940. года Рабоче-крестьянская Красная армия оккупировала мою родину – Латвию. Эти мародёры и преступники безжалостно оккупировали Латвийскую Республику. В этот трагический день пало Латвийское правительство, и вместо его страной стали руководить кровожадные солдаты Красной армии и сотрудники посольства СССР в Риге. Национальное правительство Латвийской Республики было уничтожено. Латыши были сломлены. Так началась эпоха страха и ужаса, эта эпоха длилось примерно полвека. Хвала Богам, эта эпоха страха и ужаса закончилась. Латыши теперь свободны, и Латвия вернула свою независимость. Древние языческие Боги спасли наш народ. Латвийские Боги благословили нас. К сожалению, Российская Федерация как преемница Советского Союза не признала эти преступления и не извинилась за них. Вместо того чтобы признать свою вину, просить прошения и выплатить компенсацию, современная Россия тратит свои деньги на подержание 5. колонны на территории Латвии, которая до сих пор угрожает будущему Латвии и латвийского народа. В современной России царит великорусский шовинизм – культ милитаризма и культ православной церкви. Такие телеканалы как Союз (домашняя страница: tv-soyuz.ru), Спас (домашняя страница: spastv.ru), Звезда (домашняя страница: tvzvezda.ru) и Победа (домашняя страница: pobeda.tv) только культивируют великорусский шовинизм в Российском обществе. Эти рупоры Кремлёвской пропаганды только лишь дурят людям мозги. Они лишь распространяют в обществе предрассудки и ненависть. Таким образом нынешний Российский антидемократический режим промывает людям мозги. К несчастью, современная Россия отрицает свои преступления. Диктатор Владимир Путин и его карманная партия «Единая Россия» цинично продолжает перепись (фальсификацию) истории. Остаётся только молится древним языческим Богам, чтобы наш народ был сильным и смелым. Остаётся только молиться Латвийским Богам, чтобы эти трагические события не повторились.
С уважением к родине, патриот Латвии Сколниециньш
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Да прибудет с нами мудрость Латвийских Богов!
#Латвия #ЛатвийскаяРеспублика #оккупацияЛатвии #ЛатвийскаяССР #КраснаяАрмия #депортации #репрессии #национализация #насилие #КрасныйТеррор #Москва #Кремль #КоммунистическиеПреступления #ЛатвийскиеБоги #Пэрконс #БогПэрконс #Лайма #БогиняЛайма #Мара #БогиняМара #Мара-ВэлюМатэ #Мара-ЗэмэсМатэ #БлагодатьЛатвийскихБогов #язычники #язычество #Skolnieciņš Sīkāk...
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Ir aizvadīta skumju un sēru diena - Latvijas Republikas okupācijas diena. Aizvakardienā, 17. jūnijā, apritēja šī notikuma 81. gadadiena. Pirms 81. gada Padomju Krievijas Strādnieku un Zemnieku Sarkanā Armija pretlikumīgi iebruka manā Tēvzemē. Šāds nosaukums šai reideru un marodieru bandai bija no 1918. gada 15. janvāra līdz 1946. gada februārim, līdz to pārdēvēja par Padomju Armiju. Šajā dienā Latvijas Republikas valdība krita, un kontroli pār manu Tēvzemi kopā ar Sarkano Armiju pārņēma PSRS sūtniecība Rīgā. Latviešu nacionālā valdība tika iznīcināta. Latvieši tika salauzti. Iesākās baiļu un šausmu laikmets, tas ilga nedaudz vairāk kā pusgadsimtu. Paldies Dieviem, šis baiļu un šausmu laikmets ir beidzies. Latvieši ir brīvi, un Latvija ir atguvusi savu neatkarību. Sentēvu Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai. Latvju Dievi ir svētījuši mūsu valsti un tautu. Diemžēl mūsdienās Krievijas Federācija kā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības mantiniece nav nožēlojusi savu vainu un atvainojusies latviešu tautai. Tā vietā Krievija Latvijas teritorijā uztur sev lojālu 5. kolonnu, kas joprojām apdraud Latvijas un latviešu tautas nākotni. Mūsdienu Krievijā valda lielkrievu šovinisms – militārais un pareizticīgo baznīcas kults. Tādi Krievijas Federācijas TV kanāli kā Soyuz (TV kanāla Soyuz mājaslapa: tv-soyuz.ru), Telekanal Spas (TV kanāla Spas mājaslapa: spastv.ru), Telekanal Zvezda (TV kanāla Zvezda mājaslapa: tvzvezda.ru) un Pobeda International (TV kanāla Pobeda mājaslapa: pobeda.tv) vairo lielkrievu šovinismu Krievijas sabiedrībā. Šie Kremļa propagandas rupori kultivē lielkrievu šovinismu un grauj kritisko domāšanu. Tie sēj neiecietību un naidu. Šādi pašreizējais Krievijas režīms skalo smadzenes savas valsts un kaimiņzemju iedzīvotājiem. Par nelaimi, mūsdienu Krievija nav paudusi nožēlu par izdarīto. Diktators Vladimirs Putins un viņa kabatas partija “Vienotā Krievija” turpina pārrakstīt vēsturi sev tīkamā gaumē. Atliek vien lūgt Sentēvu Dievus, lai mūsu tauta būtu spēcīga un drosmīga. Atliek vien lūgt Latvju Dievus, lai šie traģiskie notikumi nekad neatkārtotos.
Ar cieņu pret Tēvzemi, Latvijas patriots Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#Latvija #LatvijasRepublika #latviešu #latviskums #latvietība #ticība #lūgšanas #LatvjuDievuSvētība #brīvība #pagāni #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #Māra-VeļuMāte #Māra-ZemesMāte #patriotsSkolnieciņš Sīkāk...
Vucāns: “Cilvākim ir zudus ticeiba vieliešonom”
Cik var intervēt sovus draugus (īprīkš Viļums, Slišāna dāls Slišāns, muzikants Arnis)? Kas bez Vucāna cytu cylvāku nav Praiļūs? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top