Ceturtdiena,
15.aprīlis 2021
Vārda dienas: Aelita, Gastons, Поликарп, Тит, Мария Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Pārbaudi savas krūtis pati!

27.05.2016
Krūtis regulāri mainās līdz ar norisēm sievietes organismā, tāpēc tās ir jāpārbauda regulāri. Lai būtu droša, ka esi vesela!

Iepazīsti katru bedrīti, izcilnīti
Bez mamogrāfijas vai ultrasonogrāfijas katrai sievietei arī pašai regulāri jāizmeklē savas krūtis jeb jāveic pašpārbaude. Kāpēc? Jo hormonu svārstības, stress un virkne citi apstākļi ietekmē krūšu veselību.


Var jau šķist, ka tās tikai tādas liekas izdarības un sieviete pati jau neko nesapratīs, ja arī būs notikušas kādas izmaiņas krūtī. Tomēr daudzie stāsti apliecina, ka sieviešu centība un regulārās pašpārbaudes faktiski izglābušās viņām dzīvību.

Katru mēnesi iztaustot savas krūtis, sieviete iepazīst to struktūru, katru izcilnīti, bedrīti un, ja notiek kādas izmaiņas, tūdaļ to sajūt. Jo viņas pirksti jau pazīst katru rieviņu krūtīs. Kā zināms, jo agrīnākā stadijā atklāts krūts vēzis, jo veiksmīgāk un vieglāk iespējams to uzveikt. Jāpiebilst gan, ka sataustītas izmaiņas krūtī automātiski nenozīmē ļaundabīgu veidojumu. Labdabīgas pārmaiņas ir apmēram 12 reizes biežāk, taču to var noteikt tikai ārsts, nozīmējot atbilstošus izmeklējumus.

Tātad ir skaidrs, ka ikvienai sievietei regulāri jāveic pašiz­meklēšanās. Tas nozīmē, ka sievietei pašai regulāri un rūpīgi jāiztausta savas krūtis reizi mēnesī. Sievietēm, kurām ir regulārs menstruālais cikls, piemē­rotākais pārbaudes laiks ir 5. – 10. menstruālā cikla diena, savukārt tām, kuras lieto hormonu kontracepciju vai hormonu aizstājējtabletes, vajadzētu pašizmeklēties jauna iepakoju­ma atvēršanas dienā jeb pirmās 10 dienas no menstruālās asiņošanas brīža. Tas ir laiks, kad fizioloģiski krūtis ir vismīkstākās, tāpēc arī visvieglāk un efektīvāk iztaustāmas. Savukārt sievietēm pēc menopauzes vajadzētu noteikt konkrētu mēneša datumu, kad veikt regulāras pašpārbaudes.

Bailēm saki nē!
Ir sievietes, kuras paniski baidās nostāties spoguļa priekšā, lai reizi mēnesī vai vismaz reizi divos mēnešos rūpīgi aplūkotu un iztaustītu savas krūtis. Savukārt daļa sieviešu šo svarīgo uzdevumu uzticējušas saviem partneriem, un tas labi, ja vien vīrietis iepzinis katru tavu krūšu izcilnīti, struktūru, jo tikai tā viņš spēs sajust, ja pēkšņi būs uzradies kāds jauns veidojums krūtī. “Sievietes krūtis sastāv no taukaudiem, dziedzeraudiem, saistaudiem, pienvadiem, kuriem visiem ir atšķirīga, sataustāma struktūra. To var iepazīt, tikai regulāri iztaustot savas krūtis,” saka onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura arī pati uzveikusi šo neganto slimību.

Ja kaut kas aizdomīgs sataustīts krūtī, pat niecīgākās izmaiņas, svarīgi NEKAVĒJOTIES doties pie ārsta. Mēs visas it kā zinām, ka, laikus atklājot ļaundabīgus veidojumus, tos iespējams veiksmīgi apkarot, un sieviete turpina dzīvot ilgu un skaistu mūžu, taču par nožēlu jāteic, ka liela daļa sieviešu vilcinās ar vizīti pie daktera. Lielākoties tam par iemeslu ir bailes izdzirdēt ļaunāko. Diemžēl audzēji mēdz būt arī ļoti agresivi, un tie aug ātri, veidojot metastāzes. Šķiet, lieki teikt, ka šādos gadījumos ārstēšanās jau ir komplicētāka un rezultāts var būt arī gaužām bēdīgs.

Kā piemēru, var minēt divas sievietes. Abas jaunas, abām atklāja pilnīgi vienādus audzējus krūtī – agresīvus. Tātad, ātri augošus. Viena no sievietēm pie ārsta devās jau nedēļu pēc veidojuma uztaustīšanas krūtī, otra vilcinājās četrus mēnešus, lai gan arī pati bija uztaustījusi izmaiņas krūtī. Izejot ķīmijterapiju, staru terapiju un pārciešot operāciju, izveseļojās abas sievietes, taču tai, kura vilcinājās, nācās izgriezt arī paduses limfmezglus, jo audzējs bija izveidojis vienu metastāzi. Diemžēl dažus mēnešus pēc it kā veiksmīgās izārstēšanās šai sievietei nācās atkal uzsākt cīņu ar agresīvo audzēju – tas bija atgriezies, un šoreiz plaušās. Lai arī jauna, spēcīga un visādi citādi vesela, sieviete zaudēja šo cīņu…

Var jau teikt, ka no sava likteņa neizbēgt, taču liela patiesība ir arī teicienā: “Sargā sevi pati, tad arī Dievs tevi sargās!”

Esi atbildīga un mīli sevi!

Soli pa solim – veic pašpārbaudi!

Pirms ķeries pie svarīgā uzdevuma, atceries – mums katrai krūtis ir citādākas un lielākoties asimetriskas. Viena krūts nedaudz lielāka par otru, varbūt kādai krūtsgali ir nedaudz ievilkti uz iekšu kopš dzimšanas… Tu pati zini, kādas ir tavu krūšu īpatnības, tāpēc nesatraucies, ja tās neatbilst tādām, kas tiek uzskatītas par perfektām. Tev tavas krūtis ir perfektas. Pievērs uzmanību izmaiņām – ja tādas notiek, dodies pie ārsta.

1. Nostājies pie spoguļa, nolaid rokas gar sāniem un apskati sevi – abām krūtīm jābūt vienādām, apaļām (apakšā jāveido loks) un krūtsgaliem jābūt izspīlētiem uz priekšu. Jāsatraucas tad, ja pēkšņi viena krūts palielinājusies vai kāds no krūtsgaliem pēkšņi ir ievilkts vai skatās uz sāniem, nevis taisni.

2. Abas rokas aizliec aiz galvas un atkal apskati savas krūtis spogulī. Ja tās abas saglabā savu formu un neviens no krūtsgaliem neieraujas, viss kārtībā.

3. Paņem krūtsgalu divos pirkstos un uzmanīgi saspied, lai abi pirksti tā kā saiet kopā. Ja krūtsgals vesels, starp taviem pirkstiem būs tikai āda un plāni piena vadiņi un nebūs nekādu izdalījumu. Tad vēlreiz abus krūtsgalus pārbaudi, satverot un paspiežot tos kādu centimetru tālāk. Blīvs, tāds kā iestīvināts krūtsgals liecina, ka kaut kas tomēr īsti labi nav, bet ar steigu jādodas pie ārsta, ja parādās asinslāsīte vai citi izdalījumi.

4. Tagad vienu roku aizliec aiz galvas, bet ar otru iztausti pretējo krūti (labā roka, kreisā krūts un otrādi). Dari to ar četriem pirkstiem (īkšķim dod atpūtu), tā kā izspaidot krūti. Rūpīgi iztausti katru laukumu.

5. To pašu izdari ar apļveida kustībām, turot vienu roku aiz galvas, lai iztaustāmā krūts ir brīvāka.

6. Pārbaudi arī rajonu no krūts līdz paduses vidusdaļai. Tur iestiepjas piena dziedzera daiviņa un limfmezgli, kur ļaundabīgais audzējs var veidot metastāzes. Ja paduse ir tukša, ar bedrīti, viss kārtībā.

7. Ar vienu roku piepacel krūti un ar otru – pretējo pārbaudāmajai krūtij – iztausti visu līniju zem tās. Lai gan ārkārtīgi reti, tomēr ir krūts vēža veids, kas aug tieši zem krūts, nevis pašā dziedzerī.

8. Tagad visu iepriekš aprakstīto, izņemot apskati pie spoguļa, veic arī guļus. Kāpēc? Jo nav zināms, kura no pozām labāka krūšu apskatei – guļus vai stāvus. Dažkārt tieši guļus pozā kādu veidojumu iespējams sataustīt, bet stāvus ne.

Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknē atbalstīs jaunus un aktīvus uzņēmējus
Sveiki visiem, lūdzu, es vēlos, lai jūs visi pievienotos man, sakiet lielu paldies Markam Viljamsam, kurš man aizdeva aizdevumu mana slimā bērna ārstēšanai, ja jums nepieciešams steidzams aizdevums, lūdzu, rakstiet pa e-pastu: [email protected] Sīkāk...
Latgalē vairākos valsts autoceļu posmos atsākušies ceļa remontdarbi
Kur pazuda posms Rēzekne-Daugavpils, posms. Pagājušgad pietaisīja tramplīnus un vairs neliekas ne ziņis... Sīkāk...
Skandāls Viļānos: Ivanova VS uzņēmēji
Tur viss ir vēl skaidrāks! Viļānu pašvaldība ir viens mafijas klans, kuri darbojas tikai pašu labā nevis cilvēkiem. Nav tur nekādu bažu par tā saucamo piesārņojumu, bet visdrīzāk runa iet par konkurenci, jo Viļānu pašvaldības deputātei Viļānu novadā, pieder milzīgs lopu fermu bizness, uzcelts par Eiropas naudu, grudu pārstrādes bizness un neskaitāmi tūkstoši hektāru zemes! Tāpēc tā cīņa tāda notiek, lai pašvaldības teritorijā neielaistu konkurentu, bet par cilvēkiem viņiem pilnībā nospļauties!!!! šī pati deputāte un biznesmene aizsegā visu savu ražojumu ir pārbūvējusi tā lai nebūtu iespēju strādāt cilvēkiem jo viss ir datorizēts un strādā uzņēmumā ļoti maz cilvēku. Tāpat arī uzņemtajā reportāžā sniedz komentārus pašvaldības priekšsēdētājas un šīs deputātes draudzenes un radinieces!!! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top