Pirmdiena,
21.jūnijs 2021
Vārda dienas: Egita, Emīls, Monvīds, Охрим, Зосим, Федор Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Veselīgs dzīvesveids: zinām, bet nedarām

12.08.2016
Veselīga dzīvesveida ieteikumi pārsvarā visiem ir zināmi, gadu gaitā mainās vien atsevišķas nianses, kas balstītas uz jaunatklātiem faktiem.

Visvairāk pavērsienu notiek uztura jomā, un arī tie reti ir radikāli, bet pamati paliek nesatricināmi: vingro, ievēro racionālu darba un atpūtas režīmu, normāli izgulies, uzturies svaigā gaisā, ģērbies piemēroti laika apstākļiem, nestreso..

Sastopot šo uzskatījumu dažādos veselībai veltītos tekstos vai raidījumos, cilvēks kļūst garlaikots, jo šķiet - kurš tad to visu nezina. Reti kurš apstrīd ieteikumu pareizību, bet kaut kā nesokas ar to ievērošanu.

76% Latvijas iedzīvotāju augstu vērtē savas zināšanas par veselīgu dzīvesveidu: uzskata tās par labām, ļoti labām un izcilām, tomēr tikai ceturtdaļa šādu dzīvesveidu piekopj - liecina pēc sporta apģērbu zīmola 4F pasūtījuma šā gada jūnijā veiktā aptauja, kurā piedalījās 650 respondentu.

Nevar vai negrib

No 650 aptaujātajām personām 172 jeb 26% piekopj veselīgu dzīvesveidu, 59% cenšas ievērot veselīga dzīvesveida principus, bet tas viņiem ne vienmēr izdodas, 3% gribētu, bet nesaskata tādu iespēju, 11% nepiekopj veselīgu dzīvesveidu, bet vēlētos to darīt, savukārt 1% aptaujāto par to vispār neinteresējas.

Interesanti, ka nav tiešas saistības starp dzimumu vai izglītības līmeni un veselīga dzīvesveida īstenošanu. Piemēram, 85% no aptaujāto sieviešu kopskaita piekopj vai vismaz cenšas piekopt veselīgu dzīvesveidu, bet vīriešu vidū to personu īpatsvars, kas cenšas piekopt veselīgu dzīvesveidu, ir 80%. Runājot par izglītības līmeni, 88% respondentu ar augstāko izglītību īsteno vai cenšas īstenot veselīgu dzīvesveidu un regulāras sporta nodarbības, bet to vidū, kam ir vidējā, vidējā profesionālā vai nepabeigta augstākā izglītība, četras piektdaļas aptaujāto (80%) ievēro to pašu.

Jārūpējas pastāvīgi

Pieredzējušais fiziskās sagatavotības treneris un sporta apģērbu zīmola 4F vēstnieks Kristaps Ence uzskata, ka sporta nodarbībās un veselīga dzīvesveida īstenošanā ļoti svarīga ir regularitāte un sistemātiskums, jo pat viena skaļa ballīte ar draugiem var sabojāt veselas treniņu nedēļas efektu. Tomēr labi jau ir tas vien, ka cilvēki cenšas atrast laiku sporta nodarbībām un pievērsties veselīgam uzturam. «Protams, ne visas dienas ir piemērotas treniņiem. Ja jūti, ka pavisam nav spēka, iespējams, patiešām būs labāk atpūsties mājās,» pieļauj treneris. «Tomēr pieredze rāda, ka par visbiežāko iemeslu neregulāriem treniņiem un režīma pārkāpumiem kļūst tā dēvētais viltus nogurums. Tas ir stāvoklis, kas ātri pāriet, ja tomēr sāk trenēties. Parasti uzreiz atrodas spēki un pēc treniņa cilvēks var doties projām vēl enerģiskāks, nekā bija pirms tā. Viltus noguruma lēkmes laikā ir jāmēģina atcerēties, ka sporta zāle ir ideāla vieta, kur var atstāt stresu, negatīvas domas un emocijas, bet pretī saņemt spēkus un enerģiju. Slikti laika apstākļi, kas traucē nokļūt līdz sporta zālei, arī ir plaši izplatīta, bet ne mazāk aplama atruna. Šajā gadījumā ir jāatceras norvēģu sakāmvārds, kas vēsta, ka nav sliktu laika apstākļu, ir tikai nepiemērots apģērbs.»

Ja beidzot nolemts kārtīgi sportot

«Lai gan vasara sporta iesācējiem ir ļoti labvēlīgs laiks, tomēr jāatceras vairāki noteikumi, kas palīdzēs uzsākt treniņus un nepamest šo nodarbošanos,» apgalvo fizioterapeite un deju un kustību terapeite Linda Kante.

• Izvirzīt mērķi. Ja esi nolēmis sākt sportot, ir jāsaprot, kāpēc to dari - veselības, fiziskās formas un vingruma uzlabošanai vai kāda cita iemesla dēļ. Iesācēju gaida daudzi vilinājumi, jo ir krietni interesantāk aiziet uz kino vai kafejnīcu kopā ar draugiem nekā uz sporta zāli, it īpaši, kad ir lieliski laika apstākļi, tāpēc izvirzīt noteiktu mērķi ir ļoti svarīgi.

• Izvēlēties piemērotu sporta veidu. Ja sporto kārtīgi, tas ir, divas trīs reizes nedēļā, iznāk, ka sports aizņem ievērojamu daļu brīvā laika, tāpēc ir jāizvēlas tāds sporta veids, kas sagādā prieku. Ļoti daudziem cilvēkiem sports ir iedvesmas, enerģijas un veselības avots, tas palīdz cīnīties ar stresu, māca izturību un disciplīnu.

• Nepalaisties slinkumā. Treniņi ir jāieplāno piemērotā laikā. Kad - tas atkarīgs no bioritmiem, un katram tie ir citādi. Visizplatītākā klasifikācija ir «cīruļi» un «pūces». Tiem, kuri ceļas agri, iespējams, vajag plānot treniņus no rītiem, bet «pūcēm» vakaros. Tomēr vissvarīgākais ir nepalaisties slinkumā. Ja dodies uz treniņu pēc darba, nav ieteicams iegriezties mājās, aizbildinoties ar to, ka jāatstāj somas un jāpārģērbjas. Pēc sastrēgumos pavadītā laika, paēdis un redzeslokā pamanījis televizoru, cilvēks, visticamāk, vispār vairs neizies no mājām. Savukārt agrajiem putniņiem ieteicams aizmirst par modinātāja zvana atkārtošanas periodiem: ja reiz treniņš plānots no rīta, tad nevajag gulēt pēc iespējas ilgāk, jo tas ir risks aizgulēties pavisam.

• Atrast piemērotu finansiālo risinājumu. Ja nav brīvu līdzekļu sporta kluba abonementa iegādei, bet ir vēlme sportot, vienmēr var atrast pieņemamu risinājumu. Sporta klubi bieži rīko akcijas, kas ļauj iegādāties abonementu ar lielu atlaidi. Piemēram, gada abonements ļauj ievērojami, dažkārt pat par pusi, samazināt sporta kluba mēneša maksu. Rīta un vakara abonementi ir lētāki nekā tie, kas ļauj ierasties jebkurā laikā. Ja tomēr neviens no šiem variantiem nav piemērots, vasara ir laiks, kad dabas apstākļi ļauj par brīvu sportot stadionos, parkos un laukumos, bet profesionāli treneri regulāri rīko bezmaksas meistarklases. Bieži vasarā izstrādātais ieradums trenēties rosina turpināt sporta nodarbības ārā un nebaidīties no slikta laika ziemā. Tāpat var turpināt treniņus mājās, iegādājoties minimālo sporta inventāra kopumu, piemēram, pāris hanteļu, lecamauklu un vingrošanas paklāju. Lielisks mājas sporta nodarbību atbalsts ir YouTube un Instagram atrodamās videopamācības.

• Jauns sporta tērps ir labs motivētājs. Nepārsteidz uzskats, ka jauns sporta tērps spilgtās krāsās lieliski motivē trenēties. Krāsa pati par sevi ietekmē mūsu emocionālo stāvokli, un apģērba krāsa nav izņēmums. Treniņu laikā košas krāsas uztur pozitīvu noskaņojumu, kas saglabājas līdz nākamajai reizei. Sportošanai brīvā dabā ieteicami tērpi, kuros integrēti atstarojoši elementi.

Nra.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē, celtnieki ar tiesas starpniecību no domes prasa kompensāciju 913 093 eiro apmērā.
Apspriest
Aptauja
Kur šovasar Jūs plānojat pavadīt atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Позавчера была 81. годовщина оккупации Латвии. 17. июня 1940. года Рабоче-крестьянская Красная армия оккупировала мою родину – Латвию. Эти мародёры и преступники безжалостно оккупировали Латвийскую Республику. В этот трагический день пало Латвийское правительство, и вместо его страной стали руководить кровожадные солдаты Красной армии и сотрудники посольства СССР в Риге. Национальное правительство Латвийской Республики было уничтожено. Латыши были сломлены. Так началась эпоха страха и ужаса, эта эпоха длилось примерно полвека. Хвала Богам, эта эпоха страха и ужаса закончилась. Латыши теперь свободны, и Латвия вернула свою независимость. Древние языческие Боги спасли наш народ. Латвийские Боги благословили нас. К сожалению, Российская Федерация как преемница Советского Союза не признала эти преступления и не извинилась за них. Вместо того чтобы признать свою вину, просить прошения и выплатить компенсацию, современная Россия тратит свои деньги на подержание 5. колонны на территории Латвии, которая до сих пор угрожает будущему Латвии и латвийского народа. В современной России царит великорусский шовинизм – культ милитаризма и культ православной церкви. Такие телеканалы как Союз (домашняя страница: tv-soyuz.ru), Спас (домашняя страница: spastv.ru), Звезда (домашняя страница: tvzvezda.ru) и Победа (домашняя страница: pobeda.tv) только культивируют великорусский шовинизм в Российском обществе. Эти рупоры Кремлёвской пропаганды только лишь дурят людям мозги. Они лишь распространяют в обществе предрассудки и ненависть. Таким образом нынешний Российский антидемократический режим промывает людям мозги. К несчастью, современная Россия отрицает свои преступления. Диктатор Владимир Путин и его карманная партия «Единая Россия» цинично продолжает перепись (фальсификацию) истории. Остаётся только молится древним языческим Богам, чтобы наш народ был сильным и смелым. Остаётся только молиться Латвийским Богам, чтобы эти трагические события не повторились.
С уважением к родине, патриот Латвии Сколниециньш
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Да прибудет с нами мудрость Латвийских Богов!
#Латвия #ЛатвийскаяРеспублика #оккупацияЛатвии #ЛатвийскаяССР #КраснаяАрмия #депортации #репрессии #национализация #насилие #КрасныйТеррор #Москва #Кремль #КоммунистическиеПреступления #ЛатвийскиеБоги #Пэрконс #БогПэрконс #Лайма #БогиняЛайма #Мара #БогиняМара #Мара-ВэлюМатэ #Мара-ЗэмэсМатэ #БлагодатьЛатвийскихБогов #язычники #язычество #Skolnieciņš Sīkāk...
Lūznavas un Čornajas apkārtnē notiks karavīru apmācības
Ir aizvadīta skumju un sēru diena - Latvijas Republikas okupācijas diena. Aizvakardienā, 17. jūnijā, apritēja šī notikuma 81. gadadiena. Pirms 81. gada Padomju Krievijas Strādnieku un Zemnieku Sarkanā Armija pretlikumīgi iebruka manā Tēvzemē. Šāds nosaukums šai reideru un marodieru bandai bija no 1918. gada 15. janvāra līdz 1946. gada februārim, līdz to pārdēvēja par Padomju Armiju. Šajā dienā Latvijas Republikas valdība krita, un kontroli pār manu Tēvzemi kopā ar Sarkano Armiju pārņēma PSRS sūtniecība Rīgā. Latviešu nacionālā valdība tika iznīcināta. Latvieši tika salauzti. Iesākās baiļu un šausmu laikmets, tas ilga nedaudz vairāk kā pusgadsimtu. Paldies Dieviem, šis baiļu un šausmu laikmets ir beidzies. Latvieši ir brīvi, un Latvija ir atguvusi savu neatkarību. Sentēvu Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai. Latvju Dievi ir svētījuši mūsu valsti un tautu. Diemžēl mūsdienās Krievijas Federācija kā Padomju Sociālistisko Republiku Savienības mantiniece nav nožēlojusi savu vainu un atvainojusies latviešu tautai. Tā vietā Krievija Latvijas teritorijā uztur sev lojālu 5. kolonnu, kas joprojām apdraud Latvijas un latviešu tautas nākotni. Mūsdienu Krievijā valda lielkrievu šovinisms – militārais un pareizticīgo baznīcas kults. Tādi Krievijas Federācijas TV kanāli kā Soyuz (TV kanāla Soyuz mājaslapa: tv-soyuz.ru), Telekanal Spas (TV kanāla Spas mājaslapa: spastv.ru), Telekanal Zvezda (TV kanāla Zvezda mājaslapa: tvzvezda.ru) un Pobeda International (TV kanāla Pobeda mājaslapa: pobeda.tv) vairo lielkrievu šovinismu Krievijas sabiedrībā. Šie Kremļa propagandas rupori kultivē lielkrievu šovinismu un grauj kritisko domāšanu. Tie sēj neiecietību un naidu. Šādi pašreizējais Krievijas režīms skalo smadzenes savas valsts un kaimiņzemju iedzīvotājiem. Par nelaimi, mūsdienu Krievija nav paudusi nožēlu par izdarīto. Diktators Vladimirs Putins un viņa kabatas partija “Vienotā Krievija” turpina pārrakstīt vēsturi sev tīkamā gaumē. Atliek vien lūgt Sentēvu Dievus, lai mūsu tauta būtu spēcīga un drosmīga. Atliek vien lūgt Latvju Dievus, lai šie traģiskie notikumi nekad neatkārtotos.
Ar cieņu pret Tēvzemi, Latvijas patriots Skolnieciņš
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
Latvju Dievi mūžam viedi.
#Latvija #LatvijasRepublika #latviešu #latviskums #latvietība #ticība #lūgšanas #LatvjuDievuSvētība #brīvība #pagāni #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #Māra-VeļuMāte #Māra-ZemesMāte #patriotsSkolnieciņš Sīkāk...
Vucāns: “Cilvākim ir zudus ticeiba vieliešonom”
Cik var intervēt sovus draugus (īprīkš Viļums, Slišāna dāls Slišāns, muzikants Arnis)? Kas bez Vucāna cytu cylvāku nav Praiļūs? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top