Svētdiena,
17.oktobris 2021
Vārda dienas: Gaits, Karīna, Владимир, Гурий, Анисим, Евсей Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Atklāja Latgales kongresa simtgadei veltītu pieminekli

05.05.2017
Viens no Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanas centrālajiem notikumiem 2017.gadā ir Latgales Simtgades kongress, kurā svinēs vēsturiski nozīmīgo lēmumu, kad latgalieši izlēma vienoties ar Vidzemi un Kurzemi kopīgā cīņā par neatkarīgu Latvijas valsti.

5.maijā svinīgi, klātesot valsts augstākajām amatpersonām, tika atklāts piemineklis "Latgales kongresam - 100" un laukums par godu Latgales kongresa simtgadei Atbrīvošanas alejā 61, Rēzeknē.

 

 

Pieminekļa laukuma vieta - blakus Atbrīvošanas alejai netālu no Kovšu ezera - nav izvēlēta nejauši: šeit 1917.gadā atradās Rēzeknes kinoteātris “Diāna”, kur notika kongresa pirmās dienas sanāksme. 


Kongresa laikā lēma par to, vai Latgalei atdalīties no Vitebskas guberņas un apvienoties ar Vidzemes un Kurzemes novadiem. Veidojot piemiņas vietu, meta autori centās atspoguļot Latgales kongresa būtisko nozīmi Latvijas valsts veidošanā.


Saskaņā ar noslēgto līgumu, būvdarbus bija paredzēts pabeigt līdz šā gada 15.aprīlim, taču, kā ievēroja pilsētas iedzīvotāji, būvdarbi ritēja pat vēl 4.maijā.

Kā savulaik vēstīja LTV žurnālisti  , partijai "Saskaņa" tuva biedrība šo projektu realizēja par 670 000 eiro ar Rēzeknes domes atbalstu.


Daudz tika diskutēts arī par to, uz pieminekļa jābūt Raiņa vārdiem vai F.Trasuna vārdiem, 9.martā notikušajā domes sēdē domes deputāti teica savu gala vārdu par to, kāds būs uzraksts uz pieminekļa.
 
Deputātu vairākums nolēma, ka uzrakstā tiks izmantoti F.Trasuna vārdi "Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba". 

Mazākiem burtiem plaknē pret laukumu:
"1917. goda 26. un 27. aprelī (p. v. st.) itymā vītā kinoteatrī "Diana" nūtyka Pyrmais Latgolas kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi".
Rezekneszinas.lv 


 

 

 

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē reģistrēti 1627 bezdarbnieku.
Apspriest
Aptauja
Jūsu vecums?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Svecīšu vakari Rēzeknes novada kapsētās
Skaties cik gribi,nekādas informācijas. Par Ozolaines pagastu vispār klusums. Kad pazvanīju uz pagastu, pateica, kā jau pagājuši. Neko neteiksi, "laba" attieksme pret tautu... Sīkāk...
Svecīšu vakari Rēzeknes novada kapsētās
Kunatā jau bija 9.oktobrī Sīkāk...
Svecīšu vakari Rēzeknes novada kapsētās
Lūdzu, skatieties Rēzeknes novada mājas lapā. Tur ir saraksts. www.rezeknesnovads.lv Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top