Svētdiena,
24.Janvāris 2021
Vārda dienas: Eglons, Krišs, Ksenija, Федот, Феодосий, Михаил Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Atklāja Latgales kongresa simtgadei veltītu pieminekli

05.05.2017
Viens no Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanas centrālajiem notikumiem 2017.gadā ir Latgales Simtgades kongress, kurā svinēs vēsturiski nozīmīgo lēmumu, kad latgalieši izlēma vienoties ar Vidzemi un Kurzemi kopīgā cīņā par neatkarīgu Latvijas valsti.

5.maijā svinīgi, klātesot valsts augstākajām amatpersonām, tika atklāts piemineklis "Latgales kongresam - 100" un laukums par godu Latgales kongresa simtgadei Atbrīvošanas alejā 61, Rēzeknē.

 

 

Pieminekļa laukuma vieta - blakus Atbrīvošanas alejai netālu no Kovšu ezera - nav izvēlēta nejauši: šeit 1917.gadā atradās Rēzeknes kinoteātris “Diāna”, kur notika kongresa pirmās dienas sanāksme. 


Kongresa laikā lēma par to, vai Latgalei atdalīties no Vitebskas guberņas un apvienoties ar Vidzemes un Kurzemes novadiem. Veidojot piemiņas vietu, meta autori centās atspoguļot Latgales kongresa būtisko nozīmi Latvijas valsts veidošanā.


Saskaņā ar noslēgto līgumu, būvdarbus bija paredzēts pabeigt līdz šā gada 15.aprīlim, taču, kā ievēroja pilsētas iedzīvotāji, būvdarbi ritēja pat vēl 4.maijā.

Kā savulaik vēstīja LTV žurnālisti  , partijai "Saskaņa" tuva biedrība šo projektu realizēja par 670 000 eiro ar Rēzeknes domes atbalstu.


Daudz tika diskutēts arī par to, uz pieminekļa jābūt Raiņa vārdiem vai F.Trasuna vārdiem, 9.martā notikušajā domes sēdē domes deputāti teica savu gala vārdu par to, kāds būs uzraksts uz pieminekļa.
 
Deputātu vairākums nolēma, ka uzrakstā tiks izmantoti F.Trasuna vārdi "Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba". 

Mazākiem burtiem plaknē pret laukumu:
"1917. goda 26. un 27. aprelī (p. v. st.) itymā vītā kinoteatrī "Diana" nūtyka Pyrmais Latgolas kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kūrzemi un Vidzemi".
Rezekneszinas.lv 


 

 

 

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. janvāra maksa par ēdināšanu Rēzeknes bērnudārzos būs gandrīz par 40% mazāka.
Apspriest
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Bartaševičs atceļ pabalstu izmaksu rēzekniešiem
pareizi dara. varetu bezmaksas sabiedrisko atcelt. Sīkāk...
COVID-19: Nāves gadījumi Rēzeknē turpina pieaugt
Godīgi teikšu, esmu nogurusi no šīs COVIDa padarīšanas! Noriebies šis vīruss, ierobežojumi, satraukums par apkārtējiem. Varbūt esmu łoti emocionāls cilvēks, bet, manuprāt, Rēzeknei 60 miruši cilvēki ar COVID, tas ir daudz. Nestādos priekšā, cik daudz cilvēku tiktu “nopłauts”, ja nebūtu ierobežojumu. Vismaz dała ievēro piesardzību un par to gribas teikt- PALDIES!
Ja mēs visi izsēdētu tās nolādētās 2 -3 nedēłas, tad vīruss apstātos un varētu visi atsākt ierastās gaitas, bet nē! Viss ir tik ilgi ievilcies un vēl vilksies un vilksies, jo sturgalvība nekur nav pazudusi.
Tik łoti vēlētos, lai valsts vadītāji, palīdzētu visiem pārvarēt šo parazītu, lai nebūtu cilvēkiem satraukuma par to - kā pabarot bērnus, samaksāt rēkinus utt. izsēdētu šo laiku un viss. Eh!
Paldies medikiem par darbu! Lai mums visiem stipra veselība, lai ātrāk viss atgriežas ierastajās sliedēs! Sīkāk...
Barikāžu dalībnieki no Rēzeknes novada varēs saņemt ikgadēju pabalstu
Kāpēc netiek maksāti nekādi pabalsti Kaunatas pagasta barikāžu dalībniekiem, ir taču likums kas to paredz. Kur ir jāgriežas, jo no pagasta vadības nav nekādas informācijas? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top