Sabiedrība
Rēzeknes pansionātā daļēji novērš pērn konstatētos pārkāpumus
21.09.2024 Rēzeknes pansionātā paplašina telpas, būvē jaunu korpusu un strādā pie rūpīgākas attieksmes pret iemītniekiem. Pērn Pensionāru sociālo pakalpojumu centrā Tiesībsargs novēroja virkni pārkāpumu un pensionāru dzīvi šajā aprūpes centrā raksturoja kā pazemojošu. Lai arī situācija ir uzlabojusies, joprojām nepieciešami ieguldījumi pansionāta pārbūvē.Pārpildītas istabiņas, krītošs apmetums, pods pie atvērtām durvīm, pastaigu trūkums svaigā gaisā – šie ir tikai daži no pārkāpumiem, kurus Rēzeknes Pensionāru sociālo pakalpojumu centrā jeb tautā sauktajā Rēzeknes pansionātā klātienes vizītē konstatēja Tiesībsarga biroja darbinieki kopā ar Labklājības ministrijas un Veselības inspekcijas pārstāvjiem.
Veikti remonti un uzlabota attieksme
Kā uzsver centra jaunā vadītāja Silvija Strankale, gada laikā situācija pansionātā ir mainījusies uz labo pusi, regulāri notiek pārrunas ar personālu par attieksmi pret klientiem, veikti kosmētiskie remonti, taču finansējuma trūkuma dēļ daļa darbu vēl gaida savu kārtu.
"Pagājušo gadā notika šīs pārbaudes un pārbaudošās institūcijas norādīja, ka istabiņas ir pārpildītas un ir neatbilstoša kvadratūra, tad man ir jāsaka, ka no tām 48 istabiņām mēs esam panākuši, ka ir tikai 13, kur kvadratūra ir mazāka, nekā to nosaka normatīvs," stāsta Strankale. Šīs 13 istabiņas atrodas korpusā, kurā uzturas cilvēki ar demenci. Tajā ir 39 vietas, pēc kurām ir liels pieprasījums.
Izveidots jauns korpuss gulošajiem pacientiem
Vērienīgas pārmaiņas ir piedzīvojis korpuss, kur izvietoti gulošie pacienti. Te istabiņas ir daudz plašākas, svaigi izremontētas un attiecīgi iekārtotas. Ierīkotas atbilstošas sanitārās telpas.
"Viņi ir jaunās telpās, un kvadrātmetru skaits uz vienu cilvēku te ir krietni lielāks, lai var piebraukt klāt ar tehniskajiem līdzekļiem, lai atvieglotu arī aprūpētāju darbu, lai ir iespēja izmantot mobilo gultu vannošanai vai izmantot pacēlāju un tamlīdzīgi," skaidro vadītāja.
Dārzā pie centrālās ieejas pansionātā redzami vairāki desmiti iemītnieku, kuri pirms pusdienām izvesti svaigā gaisā.
"Sākumā bija ļoti grūti pierast, bet tagad viss labi, baro labi un kopumā viss labi. Es personīgi ar dzīvi te esmu apmierināta," atzīst kāda iemītniece.
Vēl vajadzīga nauda pansionāta pārbūvei
Kā uzsver Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns, pansionāta telpās notiek remonti, taču šie remonti neatrisina lielās problēmas. Lai veiktu pansionāta pārbūvi, nepieciešams piesaistīt Eiropas Savienības finansējumu, kaut pagaidām nav arī skaidrs, vai pašvaldībai atrastos nauda līdzfinansējuma nodrošināšanai.
"Visi tie trūkumi, kas bija norādīti aktā, ir novērsti, izņemot vides pieejamības nosacījumu, kas ir palicis līdz galam neatrisināts. Vajadzīgi vismaz 5 miljoni eiro, lai pansionātā nodrošinātu vides pieejamību, ierīkotu liftu, atremontētu jumtu un pārējās telpas," uzsver Arbidāns.
Rinda uz pansionātu kļūst garāka
Pašreizējā iemītnieku skaita samazināšana istabiņās ir radījusi citu problēmu – rinda uz dzīvi sociālo pakalpojumu centrā ir kļuvusi daudz garāka.
"Ja mums pansionāts bija paredzēts līdz 210 vietām, tad tagad mēs pansionātā uzturam 191 klientu. Bet rindā diemžēl ir 33 cilvēki – 25 sievietes un 8 vīrieši. Rindas ir izveidojušās lielas, un radinieki nāk un lūdz vietu," pauž Arbidāns.
Kā atklāj Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa, tiesībsargs ir saņēmis Rēzeknes Sociālā dienesta atskaiti par to, ka liela daļa konstatēto pārkāpumu ir novērsta. "Mēs šobrīd neesam bijuši pārbaudes vizītē, bet esam iekļāvuši savos plānos šo iestādi, kuru mēs apmeklēsim un dabā pārbaudīsim, kā tas, kas uzrakstīts, ir realitātē," saka Siliņa.
Pensionāru sociālo pakalpojumu centrā Rēzeknē, kur pērn Tiesībsarga birojs, Labklājības ministrijas un Veselības inspekcijas pārstāvji veica vērienīgu pārbaudi un atklāja virkni būtisku pārkāpumu, situācija ir uzlabojusies.
Štats palielināts par 9 darbiniekiem, ēkā klientu istabiņās turpinās remontdarbi, taču, lai centrs atbilstu visām prasībām, te jāveic vērienīga renovācija, kam jāpiesaista Eiropas Savienības finansējums.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes parādsaistības šogad sasniegs 18,58% no visa budžeta. Pašvaldības ieņēmumi šogad sasniegs 56,5 miljonus eiro, bet izdevumi - 60,7 miljonus eiro
Apspriest
Jaunākie komentāri:
"Gors" 2025. gadu noslēgusi ar 88,6 tūkstošu eiro peļņu
Ko tur domāt. Skaidri redzamsm, ka savējiem gribēja piespēlēt, bet aplauzās. Kā valstij, tā uzreiz pretenzijas, bet privātajiem uareiz, un sava daļa kabatā. Bartašonka&co zirga kāja lien laukā visās sfērās Rēzeknē, jo ar visu rīkojas kā ar savu īpašumu... Sīkāk...
"Gors" 2025. gadu noslēgusi ar 88,6 tūkstošu eiro peļņu
Lasot pēdājā laikā publicēto informāciju par koncertzāli GORS , rodas jautājums par ko tad tika atbrīvota ilggadējā tā vadītāja D.Zirniņa, ja viss tur bija un ir kārtībā. Starpcitu , to apstiprinājā arī Domes ,,auditore,, I. Cipruse. Sīkāk...
Par atbalstu mājokļa un apkures izdevumu segšanai Rēzeknē
Faktiski apkures izdevumus par malku vai briķetēm,sedz tikai uz pusi,no vajadzīgā daudzuma. Sīkāk...





