Pirmdiena,
17.jūnijs 2024
Vārda dienas: Artis, Artūrs, Юлиан, Митрофан, Северин Sazinieties ar radio "Ef-Ei"
LV RU
Sabiedrība

25. marta deportāciju piemiņas pasākumi Rezeknē

24.03.2023 25. marts Latvijā ir Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena. Pirms 74 gadiem – 1949. gadā, no Latvijas uz Sibīriju un citiem attāliem Padomju Savienības reģioniem deportēja ap 43 000 Latvijas iedzīvotāju. Apbrīnojama bija cilvēku izturība un ticība, kas palīdzēja izdzīvot tālajā Sibīrijā. Tomēr daudzi no viņiem dzimtajā Latvijā vairs neatgriezās.

Sestdien, 25. martā, aicinā rēzekniešus atminēties uz Sibīriju izvestos Rēzeknes iedzīvotājus un katram ērtā laikā nolikt ziedus komunistiskā genocīda upuru piemiņas vietās: dzelzceļa stacijas “Rēzekne II” teritorijā, skvērā Atbrīvošanas alejā pie baptistu baznīcas, kā arī pie pieminekļa “Vienoti Latvijai”.

Plkst. 10.00 aicinām vienoties kopīgā lūgšanā Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienai veltītajā dievkalpojumā Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē.

Plkst. 11.00 tiešraidē no Latgales Kultūrvēstures muzeja tiks nolasīti 1949. gada 25. martā no Rēzeknes izsūtīto cilvēku vārdi. Piemiņas pasākums “Aizvestie. Neaizmirstie.” notiks vienlaikus visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē. Pirms tiks nolasīti izsūtīto vārdi, vecums un dzīves vieta, lasījumus ievadīs Valsts prezidenta Egila Levita uzruna. Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēs sekot līdzi Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājas lapā lnb.lv, kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv. Atverot karti, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas jeb pogas – “Deportētie iedzīvotāji”, kuru aktivizējot parādās deportēto cilvēku skaits un saraksti, kā arī poga “Piemiņas pasākumi” – saites uz pašvaldību tiešraidēm.

Pieminot vēstures notikumus, mazie rēzeknieši aicināti iepazīt uz Sibīriju aizvesto bērnu likteni, viņu pārdzīvojumus un ikdienas dzīvi svešumā muzejpedagoģiskajā programmā sākumskolas un pamatskolas skolēniem “Dzied circenītis aizkrāsnē”, ko visu marta mēnesi piedāvā Latgales Kultūrvēstures muzejs. Programma izstrādāta, izpētot muzeja krājuma dokumentus, fotogrāfijas, izmantojot izsūtīto cilvēku atmiņu materiālu. Nodarbībā skolēni iesaistās situāciju izspēlē un, aplūkojot muzeja priekšmetus – izsūtīto personīgās mantas, meklē atbildes uz jautājumiem: “Ko domāja, kā jutās un par ko sapņoja bērni svešumā?” Nodarbības ilgums 60 minūtes. Pieteikšanās pa tālr. 646 22464, tālr. 26498079.

Savukārt Rēzeknes bibliotēkās martā pieejamas tematiskās izstādes, kas veltītas 25. marta traģiskajiem notikumiem. Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā (2. stāvā) no 20. līdz 31. martam skatāma tematiska grāmatu izstāde “Skarbās vēstures lappuses”. Rēzeknes 2. bibliotēkā no 23. marta līdz 6. aprīlim – izstāde “Pie stara, kas tvērušies”. Rēzeknes Bērnu bibliotēkā no 22. līdz 29. martam skatāma izstāde “Tai rītā mazā gaismiņā…”.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-2 /2)
Genocids 24.03.2023 09:07
Skumji..bet genocids turpinas..tikai katrs savadak.
Pieminai 24.03.2023 10:21
Muziga piemina stalina genocida upuriem.kuri atdusas sibirijas dzelzcela malas un kapsetas.fiziski un morali pazemoti..pardzivodami badu aukstumu un skumjas pec dzimtenes..bet tiem kuri atgriezusies sirdi reta lidz kapam..daudzi jau atdusas dzimtenes kapsetas.jautajums.vai var piedot to..var..tikai tad ja piedosana tiek lugta..bet izsutisana krievijaa tiek attaisnota...katra gadsimtaa notiek noziegumi pret cilveci.ko nedrikst ne prelate ne aizmirst.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes rekreācijas centra uzturēšana pašlaik pašvaldībai izmaksā 1500 eiro mēnesī. Tās ir izmaksas par elektrību un apsardzi
Apspriest
Aptauja
Jūs remontējat sadzīves tehniku vai labprātāk iegādājaties jaunu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Centra rajonā 11 mājās karsto ūdeni pieslēgs vēlāk
Aizraujošas sacencības paldies visiem organizētājiem Sīkāk...
Ministre: Rēzeknes pašvaldība pie valsts aizdevuma varētu tikt vasarā
Zelta vardi. Dodat cik gribat sitos aizdevumus. Nekas u nekad Rezekne neizmainisies kamer nebus padziti ar kaunu tie kuri ieveda tada dzila bedre Rezekni,CILVEKUS. Kauns. Un ne viens neko nezin,neviens nav saukts pie atbildibas. Tas ir arprats. Iedos tos aizdevumus. Kuri nekad nesegs paradu Rezekne. Un bus tas pats 100%. Ne viens ne ko nezina. Mes gribejam ka vienmer labak,bet ta sanaca.Mes nolemam ziemu parziemot siltajas zemes jo alergija no uakstuma. Iedodiet ludzu 2 karsotu aizdevumu,pie mums te daudzi slimo ar alergiju. Busim Vienoti. Sīkāk...
Ministre: Rēzeknes pašvaldība pie valsts aizdevuma varētu tikt vasarā
Pilsētas iedzīvotājiem jau sen vienalga vai bus aizdevumi vai nebūs.žēl ,ka ministre to vēl nav sapratusi.Lidz cilvekiem tāpatās nekas nenonāks.. Sīkāk...
facebook draugiem
Top