Piektdiena,
1.jūlijs 2022
Vārda dienas: Imants, Ingars, Intars, Rimants, Леонтий, Ипат Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Plāno skolām veidot izglītības programmu par seksuālo veselību

21.05.2022
Latvijā plāno veidot izglītības programmu zināšanu par seksuālo veselību uzlabošanai. Piektdien, 20. maijā, vairākas nevalstiskās organizācijas un politiskās partijas parakstīja memorandu par programmas izveidi. Diemžēl zināšanas par veselību un attiecību veidošanu trūkst ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem.

Veselības mācība no izglītības programmām Latvijā ir izņemta kopš 2005. gada. Tas nozīmē, ka lielākoties bērnu zināšanas par seksuālo veselību ir atkarīgas no vecākiem. Organizācijas "Papardes zieds" apkopotie dati rāda, ka vairāk nekā puse vecāku ar saviem bērniem par to nerunā. Savukārt tiem, kas par to runā, bieži nav pietiekamu zināšanu par šo tēmu.

"Un tie ir cilvēki, kuriem ir bērni. Arī sievietes. Piemēram, [nezina] vai viena menstruālā cikla laikā izdalās viena vai divas olšūnas, cik garš ir menstruālais cikls, kad ir lielāks risks palikt stāvoklī – cikla sākumā vai cikla beigās –, vai masturbēt ir kaitīgi vai nav kaitīgi. Uz šiem jautājumiem bija ļoti augsts kļūdu īpatsvars. Tie nebija 12%, tie bija 30, 40, 50% ar kļūdainām atbildēm. Tātad puse nerunā. Un par tiem, kas runā, ir jautājums – ko viņi runā?" stāstīja organizācijas pārstāve Anda Ķīvīte-Urtāne.

Tātad bērniem trūkst informācijas ne tikai par savu ķermeni, higiēnu, bet arī veselīgu attiecību veidošanu, ķermeņa robežām un drošām seksuālām attiecībām.

Nereti – aptuveni 75% gadījumu – bērni šo informāciju iegūst internetā vai no vienaudžiem. Un tas ir riskanti, jo internetā atrodamais no reālās dzīves pamatīgi atšķiras. Sekas vājām zināšanām par seksuālo veselību jau ir redzamas – piemēram, Latvija ir otrajā vietā Eiropā gadā atklāto jauno HIV gadījumu ziņā. Tāpat ir samērā liels abortu skaits nepilngadīgo meiteņu vidū – gadā ap 100. Taču var būt arī cita veida sekas.

"Mūsu mērķis ir galvenokārt izdzēst no interneta vides saturu, kas ir bērna seksuāla izmantošana un bērna pavedināšanu saturošs materiāls, tajā skaitā bērnu kailfoto. 2021. gadā mēs ziņojumu līnijā saņēmām turpat 23 000 ziņojumu par bērnu seksuālo izmantošanu, bērnu pavedināšanu saturošu materiālu interneta vidē, kas tika uzturēts uz serveriem Latvijā. Līdz ar to tas attiecas uz mums, likumdošana ir mūsu pusē," klāstīja organizācijas "Drošs internets" vadītāja Maija Katkovska.

Serveris tika slēgts, stāstīja Katkovska, un piebilda, ka pavedinātie bērni bija no dažādām valstīm.

Tātad zināšanas par seksuālo veselību vajadzīgas arī, lai spētu sevi pasargāt no nevēlamas pavedināšanas vai kontaktiem.

Lai izveidotu seksuālās izglītības programmu, piektdien, 20. maijā, vairāku nevalstisko organizāciju pārstāvji tikās ar politiķiem kopīgi parakstīt memorandu. Lai arī kopumā sanākušie vienojās, ka šāda izglītība ir nepieciešama, vairāku partiju pārstāvji pirms memoranda parakstīšanas vēlējās konsultēties ar partijas biedriem.

"[Vajadzētu] neizcelt tikai seksuālo veselību. Kā cilvēks, kurš vada [Saeimas] Sabiedrības veselības apakškomisiju, es redzu, cik nopietna problēma ir, ka bērni nemāk peldēt un iet bojā vasaras periodā. Un tie ir jautājumi, ko mums vajadzētu skatīt kopumā veselības audzināšanā, neizceļot atsevišķi tikai seksuālo veselību," vērtēja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs ("Saskaņa").

Memorandu piektdien parakstīja izglītības ministre Anita Muižniece ("Konservatīvie"), arī "Jaunās Vienotības" un "Attīstībai/Par!" un "Progresīvo" pārstāvji. Politiķi vienojās, ka izglītības programmas saturs jāizstrādā profesionāļiem, nevis politiķiem.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. jūnija siltumapgādes tarifs Vipingas un Ziemeļu rajonos “samazinājās” no 99,66 eiro par megavatstundu līdz 124, 15 eiro par megavatstundu (summas bez PVN).
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs esat gatavi atteikties no pārvietošanas ar personisko autotransporta līdzekli degvielas cenu kāpuma dēļ?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
facebook ok draugiem
Top