Sestdiena,
29.Janvāris 2022
Vārda dienas: Aivars, Valērijs, Максим, Петр Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Vai Rēzeknes novada dome palielinās pabalstu jaundzimušajiem?

10.11.2021
Rēzeknes novada dome aktualizēja jautājumu par bērnu piedzimšanas pabalsta paaugstināšanu. Plašākus komentārus ziņu portālam Rezekneszinas.lv sniedza jaunievēlētais deputāts Rēzeknes domē no partijas "Latvijas attīstībai" Georgijs Jevsikovs. 

Šobrīd mēs, Rēzeknes novada domes deputāti, izskatām iespēju mainīt saistošos noteikumus par sociālās palīdzības pabalstiem Rēzeknes novada pašvaldībā. Plānots, ka noteikumi būs īpaši labvēlīgi jaunajām ģimenēm, jo paredz būtisku jaundzimušā pabalsta palielinājumu," tā Georgijs Jevsikovs.

Diemžēl, opozīcijā esošās sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” deputāti publiski izplatījuši nepatiesu informāciju par to, ka mēs, pozīcijā esošie deputāti, noraidījām “Saskaņas” ierosinājumu palielināt jaundzimušā pabalstu līdz 650 Eur. Patiesībā pie varas esošie deputāti jau tobrīd uzsvēra, ka izstrādes procesā ir jauni saistošie noteikumi, kas paredz gan jaundzimušā pabalsta palielināšanu, gan pārējo pabalstu pārskatīšanu, jo ar vienkāršu domes sēdes lēmumu pabalstus palielināt nevar - visās pašvaldībās tas notiek caur saistošajiem noteikumiem, ko apstiprina VARAM. Tajā pašā laikā mēs atgādinājām "Saskaņas" deputātiem, ka pabalstu palielinājumam jābūt samērojamam ar budžeta iespējām, nevis vienkārši izdomātai summai. Turklāt primāri jāparūpējas par sociālā riska grupām, jo to kā obligāto pašvaldībai nosaka likums.

Deputāts piebilst, ka lēmumu pieņemšanai ir arī sava kārtība. Jautājums nevar vienkārši tikt uzdots domes sēdei, uzreiz pieprasot par to balsot. Jautājums ir jāsagatavo kopā ar attiecīgiem speciālistiem, likumdošanā noteiktā kārtībā, deputātiem ir jābūt laikam iepazīties ar lēmumu un klātesošo informāciju. Informācija par plānotiem lēmumiem ir laicīgi pieejama arī pašvaldības mājas lapā, lai iedzīvotāji varētu sekot viņiem interesējošiem jautājumiem. Un ir tikai dīvaini, ka tik pieredzējuši "Saskaņas" politiķi šo kārtību nezina un neievēro.

Viens no variantiem, kas šobrīd tiek izskatīts, ir ģimenēm ar mazuli sniegt ikmēneša atbalstu pusotra gada garumā, tas ir, jaundzimušā pabalstu sadalīt 18 ikmēneša maksājumos aptuveni 40 Eur apmērā (kopā 720 Eur). Tādā veidā jaunajām ģimenēm būtu papildus ienākumi, ko ik mēnesi atvēlēt, piemēram, elektrības rēķina apmaksai vai mazuļa higiēnas precēm. Šādam pabalsta sniegšanas veidam ir vairāk ieguvumi. Pirmkārt, tas novērstu, tā saucamo, “pabalstu tūrismu”, kur pirms mazuļa piedzimšanas ģimene pārdeklarējas tajā pašvaldībā, kur ir lielāks pabalsts, bet uzreiz pēc pabalsta saņemšanas deklarējas atpakaļ savā patiesajā dzīvesvietā. Otrkārt, tas pagarinātu pašvaldības atbalsta ilgumu un nodrošinātu to, ka ģimene saņem atbalstu līdz pat brīdim, kad pusotrgadnieks uzsāk iet dārziņā. Tajā brīdī "ieslēdzas" nākamais atbalsts ģimenēm - proti, Rēzeknes novada pašvaldība uzņēmās atbidlību par bērniem pirmsskolas izglītības iestādēs, nodrošinot arī strādājošiem vecākiem ērtus darba laikus. Uzsākot skolas gaitas un līdz 12.klasei, Rēzeknes novada pašvaldība nodrošina bezmaksas ēdināšanu, skolēnu pārvadājumu, karjeras attīstības iespējas u.t.t.

Starp citu, uzsākt mācības 1. klasē, katrs Rēzeknes novada pirmklasnieks saņem dāvanu no pašvaldības ar visu, kas nepieciešams jaunajam darba cēlienam, tostarp, dažādas kancelejas preces, līmi, šķēres, krāsas, aplikāciju papīru utt. Arī šis pabalsts jaunajos saistošajos noteikumos palielināsies. Īsumā sakot - pašvaldības mērķis ir atbalstīt ģimenes ar bērniem visos bērna vecumposmos. Līdz pat vidusskolai, kur jaunietis 10. klasē saņem jaunu portatīvo datoru lietošanā, lai mācību process būtu kvalitatīvāks. Esmu dzirdējis daudzas atsauksmes, ka tas ir ļoti būtisks atbalsts jauno vidusskolēnu vecākiem, jo mūsdienās bez datora mācības nav iespējamas. Kā arī sasniedzot pilngadību, Rēzeknes novada vidusskolēni bez maksas var apgūt autovadīšanu un saņemt B kategorijas autovadītāja apliecību.

Rēzeknes novada pašvaldība iestājas par jaunajām ģimenēm un iespēju robežās meklē dažādus veidus, kā tās atbalstīt. Starp citu, Rēzeknes valstpilsētā jaundzimušo pabalsts par pirmo bērnu ir vien 100 Eur (200 Eur, ja abi vecāki deklarējušies Rēzeknē), taču pilsētā ilgstoši valdošā partija “Saskaņa” nez kāpēc nesteidzas ar ierosinājumiem palielināt pabalstu, kaut vai to pielīdzinot šī brīža Rēzeknes novada pabalsta apmēram (150 Eur vai 300 Eur, ja abi vecāki deklarējušies novadā).

Par pakalpojumiem.

Runājot par pedējā laikā izskanējušo informāciju, ka, lai saņemtu pakalpojumu- izziņu, iespēju apmaksāt nodokli ut.t., būs nepieciešams piem. no Kaunatas braukt uz Viļāniem. Šī informācija ir pretrunā ar Rēzeknes novada jau kopš tā izveidošanas 2009. gadā pielietoto praksi- pakalpojums pēc iespējas sniegts tūvāk klientam. Ja iedzīvotājam ir tuvāk aiziet uz  Kaunatas vai cita pagastu, tur viņam ir iespēja atstāt savu iesniegumu (mājas lapā ir pieejami novada speciālistu izstrādāti šādu iesniegumu paraugi), iesnieguma paraugu viņam nepieciešamības gadījumā izdrukās pagasta darbinieks, veikt maksājumu vai risināt citas problēmas. Pagasta darbinieks šo iesniegumu ievieto lietvedības sistēmā un tā nonāk pie atbildīgā speciālista. Nepieciešamības gadījumā pagasta darbinieks sazvanās ar atbildīgo speciālistu un sniedz tam konsultāciju. Nekur nav jābrauc.

Bez tam piecos novada nozīmes centros (Maltā, Kaunatā, Dricānos,Rogovkā, Viļānos) jau vairākus gadus darbojas vienoti klientu apkalpošanas centri, kuros ir iespēja saņemt arī valsts iestāžu sniegtos pakalpojumus. Speciāli apmācīts centra darbinieks palīdz aizpildīt nepieciešamos dokumentus. Šo praksi nav plānots mainīt, tikai vēl tālāk attīstīt. Pašvaldība noteikti strādās  tālāk pie VARAM sniegtajiem uzstādījumiem attīstīt e-pakalpojumus, lai klients visu nepieciešamo sakārto mājās pie datora. Jau šobrīd tā var saņemts gandrīz visus pašvaldības pakalpojumus.

Rezeknesziņas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1 /1)
latgals 29.11.2021 13:19
raksts garš un nogurdinošs, bet virsraksts saprotams. mūsu laikā ,kad viss grozās : ap naudu: labākais variants būtu atklāt privāto kaķu patversmi, izlasīju , ka Rēzeknē kaķa uzturēšanai dienā tērē 14 eiro, ja es aprūpētu 10 kaķus, saņemtu no valsts dienā 140*30=4200 mēnesī . es viņus ļoti, ļoti mīlētu
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē reģistrēti 1627 bezdarbnieku.
Apspriest
Aptauja
Ja Jūs loterijā laimētu lielu naudas summu, kur to iztērētu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknes novada pašvaldība dāvina iespēju slidot
Super! Labi lemts!!!!! Sīkāk...
Rēzeknes pilsētas dome ir gatava izsludināt ārkārtas stāvokli
Par to ko pilsetas dome gatava izsludināt. pasludināt u.tt lielai daļai pilsētnieku ir pilnigi vienalga. saprotamāk izsakoties - apmēram līdz Bartaševiča jostas vietai ,kur kūla saaugusi/Sākumā ,lai saskaņa uzņemās politisko atbildību par sastrādāto valdišanas gados pilsētā un tikai pēc tam kaut ko sludina////Loti gribētos .lai valsts maksimāli ierobežo pilsētas finansēšanu - pilsētniekiem šī nauda nenonāks tāpat. tāda sajuta ,ka aptrūkstas saskaniešu varzas algām.. Sīkāk...
Ģirģens aizejot paņēmis 'iPhone' telefonu
Kārtējais vatniķs! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top