Sestdiena,
8.maijs 2021
Vārda dienas: Staņislava, Staņislavs, Stefānija, Марк, Сильвестр, Ярослав Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena

06.07.2020
Pirmoreiz vēsturē Latvijā novērota negatīva vairumtirdzniecības elektroenerģijas cena - šā gada 6.jūlijā laikā no plkst.5 līdz 6 rītā elektroenerģijas cena "Nord Pool" biržā Latvijas cenu zonā bija mīnus 0,09 eiro par megavatstundu (MWh), aģentūrai LETA pavēstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK).

Šāda netipiska situācija ir novērota pirmo reizi, atzīmēja SPRK.

Komisijā norāda, ka sākot jau no 6.jūlija pusnakts tika novērots pakāpenisks elektroenerģijas cenu samazinājums. Naktī plkst.3 līdz 4 elektroenerģijas cena bija 0 eiro par MWh, sasniedzot tās rekordzemo līmeni plkst.5 rītā.

SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs stāstīja, ka tiem lietotājiem, kuri izvēlējušies mainīgas biržas cenas līgumus, nulles cena un negatīva elektroenerģijas cena biržā sniedz būtiskus ieguvumus. Nulles cenas gadījumā minētie lietotāji nemaksā par elektroenerģijas ražošanu. 

Viņš gan skaidroja, ka šī cena biržā neatstāj iespaidu uz tirdzniecības uzcenojumu un sistēmas pakalpojumu izmaksām. Tas nozīmē, ka lietotājam par šiem minētajiem pakalpojumiem joprojām ir jānorēķinās. 

"Vislielāko ieguvumu lietotājs jūt, ja cena biržā ir negatīva. Ražotājiem, kompensējot elektroenerģijas patēriņu, lietotāji to izjūt kā sistēmas pakalpojumu izmaksu kompensāciju, vēl jo vairāk samazinot lietotāju elektroenerģijas rēķinu," stāstīja Negribs.

Šogad pirmajā pusgadā elektroenerģijas vidējā cena biržā bija 28,24 eiro par MWh, kas salīdzinājumā ar 2019.gada attiecīgo periodu (46,07 eiro par MWh) ir par 39% zemāka. Turklāt SPRK tirgus dati apstiprina, ka šogad ir būtiski pieaugusi interese par biržas cenas līgumiem, tostarp arī mājsaimniecību vidū.

SPRK atgādināja, ka mainīgas cenas līgumos cena mainās atbilstoši cenas izmaiņām biržā. Izvēloties mainīgo elektroenerģijas cenu, lietotājam ir jābūt gatavam uzņemties cenas svārstības riskus, ko ietekmē notikumi tirgū. Tomēr vienlaikus tā ir iespēja ietaupīt, gadījumos, ja biržas cena samazinās vai tiek mainīti patēriņa ieradumi, piemēram, patērējot elektroenerģiju vairāk nakts stundās un brīvdienās, kad elektroenerģijas cena biržā visbiežāk ir lētāka.

Savukārt fiksētas cenas līguma gadījumā elektroenerģijas cena ir nemainīga uz noteiktu periodu. Līdz ar to tās izvēle nodrošina prognozējamas izmaksas par elektroenerģiju. Fiksētu cenu parasti izvēlas lietotāji, kuri nevēlas uzņemties cenu svārstību risku. Fiksēta cena pasargā gadījumos, kad cena biržā pieaug, bet vienlaicīgi nedod iespēju ietaupīt, ja biržā cena samazinās, tajā skaitā nakts stundās un brīvdienās, skaidroja SPRK.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētnieks Reinis Āboltiņš skaidroja, ka šāda situācija izveidojās, jo pieprasījums pēc elektroenerģijas bija mazāks, nekā piedāvājums, līdz ar to biržā tika noteikta negatīva elektroenerģijas cena.

Šādas paradoksālas situācijas, kad elektroenerģijas cena ir krietni zem nulles Dānijā un Zviedrijā nav retums. Vai šāda situācija atkārtosies arī Latvijas patērētājiem, esot grūti prognozēt.

RTU pētnieks uzsvēra, ka elektroenerģijas ražotāji šāda situācijā noteikti nav ieguvēji, tas ir pircēju tirgus, un tiem, kuri izvēlējas maksāt par elektrību biržas cenu, ir svarīgi sekot līdzi biržas cenu izmaiņām.

Zivju konservu ražotāja SIA “Karavela” līdzīpašnieks Andris Bite atzina, ka tā ir sava veida loterija maksāt pēc biržas cenas, bet viņa uzņēmums ir izvēlējies maksāt par elektroenerģiju pēc fiksētās cenas. Viņš arī piebilda, ka lielu daļu no rēķina veido sadales izmaksas un obligāta iepirkuma komponente, nevis tikai elektrības cena.  

Savukārt bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš uzsvēra, ka šogad kopumā Baltijas valstīs elektroenerģijas patēriņš, salīdzinot ar iepriekšējiem diviem gadiem, ir samazinājies.  

Mārtiņš Āboliņš sacīja, ka kopumā šajā pavasarī Baltijas reģionā elektroenerģijas cenas bija zemas, bet šīs nakts situācija, kad tā ir negatīva, ir īstermiņa situācija.

Jo vairāk tirgū parādīsies saules un vēja enerģija, jo biežāk šādas situācijas varētu atkārtoties.  
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Vai jūsu dzīvesveids ir zaļš un ilgtspējīgs?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzekne: Deputātu kandidātu izglītības līmenis
Jums sarakstā vieni nepieredzējuši jaunieši...par kādu pilsētas vadību var iet runa? Pie tam es lasīju, ka Progresīvie atbalsta viendzimuma laulības...fuj Sīkāk...
Rēzekne: Deputātu kandidātu izglītības līmenis
un tā tam jābūt! Sīkāk...
Rēzekne: Deputātu kandidātu izglītības līmenis
Jūs esat slimie? Gribat lai jaunieši un hipiji bez izglītības pieņēma lēmumus mūsu pilsētā? Tad var būt ievēlēsim Domē kādu bērnudārza grupu? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top