Piektdiena,
31.maijs 2024
Vārda dienas: Alīda, Jūsma, Андрей, Александра, Фаина, Юлия, Петр, Павел Sazinieties ar radio "Ef-Ei"
LV RU
RĒZEKNES NOVADS

Rēzeknes pusē diskusiju raisa vietējā ciema nosaukums

15.04.2024 Bez Tabu “Bez Tabu” skatītāja, braucot uz laukiem Latgalē, navigācijā pamanījusi šķietami dīvainu apdzīvotas vietas nosaukumu — Krievu Sloboda. “Ja reiz Rīgā un citviet maina ielu nosaukumus, kas kaut kādā veidā saistīti ar Krieviju, vai nebūtu jāmaina arī šis vietvārds,” interesējas skatītāja.

Ierodoties norādītajā punktā Rēzeknes pusē, par Krievu Slobodas atrašanu liecina ne tikai navigācijas lietotne, bet arī autobusa pieturas ceļazīme un uzraksts uz tās.

Sastopot pie ciema robežas dzīvojošo Rutu, kundze atklāj, ka Krievu Slobodā pašreiz apdzīvota palikusi tikai viena saimniecība.

Mērojot ceļu gar aizgājušo atdusas vietu, kam dots nosaukums Slobodas kapi, atrodam Rutas norādīto namu. Tur sastopam kādu kundzi, kura, ieraugot kameru un mikrofonu, atmet ar roku un iesoļo mājā.

Aplūkojot karti, ievērojam, ka līdzās Krievu Slobodai ir arī Latviešu Sloboda. Lai arī pa ceļam sastopam vairāk suņu nekā cilvēku, beidzot tomēr atrodam daudz atvērtākus iedzīvotājus, kuri precīzu informāciju par ciema nosaukuma rašanos gan nezinot.

“Bez Tabu” vēršas Rēzeknes novada pašvaldībā ar jautājumu, vai vietvara arī Krievu Slobodas gadījumā sekos citu Latvijas pilsētu okupācijas seku novēršanas plāniem jeb ielu nosaukumu maiņai.
"Šis ciema — Krievu Sloboda — nosaukums ir vēsturiski radies un saglabājies vēl 17. gadsimtā. Ozolmuižas pagasta iedzīvotāji nav iepriekš vērsušies pašvaldībā vai Dricānu apvienības pārvaldē ar aicinājumu mainīt nosaukumu. Pagasta teritorijā atrodas 23 ciemi, tai skaitā – ciems Latviešu Sloboda."
Jūlija Jurāne
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste
Folkloriste un valodniece ar interesi par Latgali Beatrise Reidzāne Gaismas pilī skaidro Slobodu rašanos, uzsverot, ka šādas apdzīvotas vietas ir ne tikai Ozolmuižas pagastā.

Un ciema nosaukums esot izveidojies vēsturiski, kad 17. gadsimtā no Krievijas caristes izbēgušie vecticībnieki nodibinājuši slabadas jeb brīvciemus arī Latgalē.

Vēsturniece kā variantu nosaukuma maiņai iesaka, piemēram, vārdu Krievu aizvietot ar Vecticībnieku.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Ar 1. jūniju apkures tarifs Rēzeknē būs 82,64 eiro par megavatstundu bez PVN
Apspriest
Aptauja
Vai uz ekonomisko situāciju Latvijā ietekmē no tās ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeimas komisija atbalsta Rēzeknes domes atlaišanas likumprojektu
Sen bij laiks Sīkāk...
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Kad rēzeknieši saņems pārrēkinu par pagājušziemu pārmaksāto augsto tarifu, kas bija gāzei, bet kurinaja ar šķeldu? Vai starpības nauda aizgāja "Kōpā(kapā latg.) Latvijai" un vienas ģimenes kontos? Nav pat cilvēkiem kauns acīs skatīties. Sīkāk...
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Обоснование повышения тарифа
Сьранное Sīkāk...
facebook draugiem
Top