Trešdiena,
29.maijs 2024
Vārda dienas: Maksis, Raivis, Raivo, Охрим, Касьян, Модест, Александр Sazinieties ar radio "Ef-Ei"
LV RU
RĒZEKNES NOVADS

Par ūdens kvalitāti Rāznas ezera Lipušku peldvietā

06.07.2022
Pēdējo dienu laikā ir bijuši gadījumi, kad cilvēki, apmeklējot peldvietas, saskaras ar – ādas alerģisku reakciju, kas rodas pēc peldes ūdenskrātuvēs, kurās ūdens mikrobioloģiskā kvalitāte ir laba un, vizuāli novērtējot, nav manāmas nekādas piesārņojuma pazīmes. Rēzeknes novada pašvaldībā tika saņemts ziņojums par izsitumiem uz ķermeņa pēc peldēšanās Rāznas ezera Lipušku peldvietā. Sazinoties ar Veselības inspekciju, tika saņemts skaidrojums, ka tā ir “peldētāju nieze”. Tuvākajā laikā tiks ņemti ūdens paraugi laboratoriskajiem izmeklējumiem.

Par peldētāju niezi
Ūdenskrātuve, kura tiek izmantota peldēšanai, ūdens plūsma ir lēna vai ūdens ir stāvošs (karjeri, ezeri), kā arī, ja tajā ir novērota ūdensputnu un/vai ūdens zīdītāju klātbūtne, ūdenstilpē ir iespējama mikroskopisko parazītu klātbūtne, kas cilvēkiem ar jutīgāku ādu var izraisīt veselības traucējumus (ādas alerģiju) ar nosaukumu „peldētāju nieze”. Parazītu attīstību un izplatīšanos pastiprina arī karstais laiks.
 
Alerģiska ādas reakcija pēc peldes, kas tiek dēvēta par “peldētāju niezi” jeb cerkāriju dermatīts vasaras mēnešos ir samērā izplatīta visā pasaulē, t.sk. sakarā ar klimata pārmaiņām izplatās arī mūsu ģeogrāfiskajā zonā.
 
Lai izvairītos no nevēlamām sekām peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem Veselības inspekcija iesaka ievērot šādus higiēnas un piesardzības nosacījumus:
 
Bērniem un pārējiem iedzīvotājiem, kuri ir jutīgi pret dažādiem faktoriem, kas izraisa alerģiju, neizmantot peldvietu, ja ir zināma informācija par novērotiem gadījumiem, kad pēc peldes konstatēta „peldētāju nieze” un peldvietas apkārtējā teritorija liecina, ka ir iespējams ūdens piesārņojums ar mikroskopiskiem parazītiem (ja apkārtne ir purvaina, ūdenī ir sastopami daudz gliemežu un ūdensputni, bebri, ūdensžurkas vai citi ūdens zīdītāji).

Noslaucīties ar dvieli tūlīt pēc peldes vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, bet mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst.
Nebarot ūdensputnus peldvietās un ūdenstilpēs, kuras tiek izmantotas peldēšanai, jo tas veicina putnu piesaisti noteiktai vietai.

„Peldētāju niezi” izraisa reakcija uz noteiktiem mikroskopiskiem parazitāro tārpu kāpuriem, kas savā attīstībā inficē putnus un/vai ūdens zīdītājus un pēc tam gliemežus. Kāpuru stadija, kas izdalās no gliemežiem, var radīt minētās alerģiskās parādības jutīgiem cilvēkiem. Kāpuri nevar iekļūt cilvēku organismā, un tie īsā laikā aiziet bojā.
 
Lūdzam visu novada peldvietu apmeklētājus būt uzmanīgiem, kārtīgi izvērtēt, kurp doties atveldzēties vasaras karstajā laikā, kā arī ievērot higiēnas prasības, sekot līdzi informācijai par publiskajām peldvietām.

Rezekneszinas.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Ar 1. jūniju apkures tarifs Rēzeknē būs 82,64 eiro par megavatstundu bez PVN
Apspriest
Aptauja
Vai uz ekonomisko situāciju Latvijā ietekmē no tās ievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Kad rēzeknieši saņems pārrēkinu par pagājušziemu pārmaksāto augsto tarifu, kas bija gāzei, bet kurinaja ar šķeldu? Vai starpības nauda aizgāja "Kōpā(kapā latg.) Latvijai" un vienas ģimenes kontos? Nav pat cilvēkiem kauns acīs skatīties. Sīkāk...
No 1. jūnija paaugstināsies “Rēzeknes siltumtīkli” tarifs
Обоснование повышения тарифа
Сьранное Sīkāk...
“Rēzeknes ūdens” paplašina norēķinu iespējas

Saprotam, ka grib, rēķinot klientu vietā, par 1 aritmētisku darbību iekasēt 0,50 eur.
Ko darīt pensionārei, kurai nav interneta un telefons ar podziņām?

Sīkāk...
facebook draugiem
Top