Sestdiena,
17.aprīlis 2021
Vārda dienas: Rūdis, Rūdolfs, Viviāna, Георгий, Зосим Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Pirmās instances tiesa Lembergam piespriež 5 gadus cietumā

22.02.2021
Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instance tiesa pirmdien, 22. februārī, pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē. Lembergu apcietināja uzreiz pēc sprieduma nolasīšanas.

No pienākumu pildīšanas atstādinātais Ventspils mērs Aivars Lembergs uz tiesu ieradās možā noskaņojumā. Tomēr jau sprieduma lasīšanas sākumā kļuva skaidrs, ka 12 gadus ilgusī lietas izskatīšana pirmajā instancē viņam beigusies nelabvēlīgi. Tiesa ne tikai atzina Lembergu par vainīgu vairākos noziegumos, bet arī lēma viņu uzreiz pēc sprieduma nolasīšanas apcietināt.

Lemberga soda izciešanas laikā tiks ieskaitīts iepriekš ieslodzījumā, kā arī mājas arestā pavadītais laiks.

Kopumā Lembergs apcietinājumā un mājas arestā no 2007. gada marta līdz 2008. gada februārim pavadījis 11 mēnešus un 9 dienas.

Lemberga noziegumu atbalstīšanā par vainīgiem atzīti Anrijs Lembergs un kādreizējais Lemberga biznesa partneris Ansis Sormulis. Anrijam Lembergam piespriesti divi gadi un viens mēnesis cietumā, kā arī mantas konfiskācija un naudas sods 5000 eiro apmērā. Savukārt Sormulim – divi gadi cietumā un mantas konfiskācija. Viņus tiesas zālē neapcietināja. 

Tiesa daļā apsūdzību Aivaru Lembergu attaisnoja. Tiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Sprieduma lasīšana prasīja vairākas stundas. Daudz laika aizņēma konfiscējamo Lemberga un viņa dēla Anrija Lemberga īpašumu uzskaitījums.

"Es šobrīd nenodarbotos ar tādu kalkulēšanu, bet savulaik jau šie eventuālie cipari tika skaitīti. Viena daļa aktīvu ir tādi, kas ir jāvērtē uz konkrēto brīdi. Līdz ar to tās summas bija mērāmas vairākos simtos miljonos," klāstīja prokurors Juris Juriss.

Tiesas piemērotās aktīvu konfiskācijas ir lielākās Latvijas vēsturē, žurnālistiem atzina prokurors.

Tiesa lēmusi konfiscēt ne tikai kapitāldaļas virknē ofšoru, bet arī transportlīdzekļus, aproču pogas, nekustamos īpašumus.

Sodu mīkstinoši apstākļi

Krimināllietu tiesas kolēģijas priekšsēdētāja, Lemberga lietas tiesnese Irīna Jansone preses konferencē pēc sprieduma  nolasīšanas skaidroja, ka tiesa šajā lietā Aivaru Lembergu daļēji atzinusi par vainīgu un daļēji attaisnojusi. 

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. 

Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivaru Lembergu vainoja kopumā 40 noziedzīgos nodarījumos, no tiem 19 tiesa atzina par pamatotiem, bet 21 gadījumā tiesa nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu – būtisko kaitējumu. Savukārt Anrija Lemberga un Anša Sormuļa vainu viņiem inkriminētajos noziegumos tiesa atzinusi pilnībā.

Nosakot soda mērus, ņemti vērā sodu mīkstinoši apstākļi. Proti, tiesa konstatēja, ka nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgos termiņos.

Lēmums par Lemberga apcietināšanu tiesas zālē pieņemts, jo pastāv risks sprieduma nepildīšanai.

"Tiesa arī vērtēja šo iespējamību, ka tiesas sprieduma izpilde varētu būt apgrūtināta no apsūdzētā puses turpmāk, ja viņam nebūtu piemērots šis drošības līdzeklis – apcietinājums. Noziedzīgo nodarījumu saraksts, tā virkne bija diezgan iespaidīga, un brīvības atņemšanas sods ir ilgstošs," teica Jansone. 

Vienlaikus tiesa tā sauktajā Lemberga lietā pieņēmusi blakuslēmumu – aicinās Valsts policiju vērtēt iespējas uzsākt kriminālprocesa pret mantas glabātāju Šveices advokātu Rūdolfu Meroni. Viņam Lemberga lietā arestētā manta bija jānodod saistībā ar uzsāktu procesu par mantas izšķērdēšanu, taču mantas glabātājs atteicies to darīt, stāstīja tiesnese.

"Tika saņemtas ziņas par to, ka pret mantas glabātāju Rūdolfu Meroni bija uzsākts kriminālprocess par mantas izšķērdēšanu, un tādēļ tika pieņemts šis lēmums. Mantu ar lēmumu nodeva glabāšanai Nodrošinājuma valsts aģentūrai, taču tālākajā sarakstē ar Nodrošinājuma valsts aģentūru radās tehniskā problēma mantu Nodrošinājuma aģentūrai pieņemt. Jo tā norādīja, ka mantas glabātājs atsakās šo mantu nodot," sacīja Jansone.

Lembergs lietu dēvē par politisko pasūtījumu

Sprieduma lasīšanas laikā Lembergs palūdza pārtraukumu, kuru izmantoja, lai aprunātos ar žurnālistiem. Lembergs vainu noliedza, sauca lietu par politisku un uzsvēra, ka spriedumu un drošības līdzekli pārsūdzēs. "Advokāti, protams, to darīs, mēs bijām tam gatavi," klāstīja Lembergs.

Lembergs pauda arī neapmierinātību, ka nav ņemts vērā tiesas debatēs klāstītais, tostarp, ka vairāki uzņēmumi, kas tagad tiek konfiscēti, vairs neeksistē.

"Spriedums, tā ir pirmā instance. Vēl ir apelācijas un, ja kas, kasācijas instance. Jāsaka, ka tiesa vispār nav ņēmusi vērā debates. Pat nav lasījuši tās. Tāpēc, ka tur ir arestētas kompānijas, kuras 10–15 gadus neeksistē. Tā kā laiks, kas ir tērēts debatēs, tas ir pa tukšo," sacīja Lembergs.

Lembergs pauda viedokli, ka viņa notiesāšana ir politiskais pasūtījums, lai viņš nevarētu kandidēt šovasar gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās.

"Tāpēc tā steidzās. Tā teikt, [Alekseja] Navaļnija scenārijs, tikai Latvijā. Apsveicu ar Latvijas tiesiskumu un demokrātismu," klāstīja Aivars Lembergs.

Arī pirms tiesas sēdes Lembergs medijiem atzina, ka pieļauj notiesājošā sprieduma iespēju, “jo tā ir valdošās koalīcijas griba”.

Arī Sormulis uzsvēra tiesas lēmuma netaisnīgumu: "Es uzskatu, ka šī prāva Latvijas valstij godu nedara. Izlasiet manu apsūdzību, izlasiet manas debates."

Pēc sprieduma nolasīšanas Lembergs pārmija dažus vārdus ar advokātu, atsveicinājās un divu policistu pavadībā tiesas zāli pameta. Rokudzelžus policisti neizmantoja. Tikmēr tiesnese Jansone preses konferencē pēc tiesas sēdes norādīja, ka viņa visa procesa laikā nav jutusi nekādu spiedienu, tostarp politisku.

Pilnais spriedums var prasīt mēnešus

Spriedumu un apcietinājumu Lembergs varēs pārsūdzēt tikai tad, kad būt sastādīts pilnais spriedums.

Tiesa konkrētu datumu sprieduma sastādīšanai nav noteikusi, taču paredzams, ka tas varētu prasīt vairākus mēnešus.

Pilno spriedumu var pārsūdzēt 20 dienu laikā no pilna sprieduma pieejamības dienas.

Jansone preses konferencē pēc sprieduma pasludināšanas norādīja, ka drošības līdzekli iespējams pārsūdzēt tikai kopā ar galīgā sprieduma apstrīdēšanu. Atsevišķi to nav iespējams izdarīt.

Prokurors Aivis Zalužinskis stāstīja, ka, iespējams, valsts apsūdzības uzturētājs – prokuratūra pēc pilnā sprieduma paziņošanas cels protestu par soda bargumu. 

"Gandrīz divi gadi būs pagājuši, kopš mēs pabeidzām savas debates. Protams, veseli divi gadi daudz ko maina. Tiesa arī šo ir ņēmusi vērā, līdz ar to arī sodu noteikusi mazāku. Attiecībā uz soda bargumu mēs vēl domāsim, kad saņemsim pilnu spriedumu. Izvērtēsim, un nav izslēgts, ka attiecībā uz soda bargumu mēs noprotestēsim," atzina Zalužinskis.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Slēgta satiksme Centrālās ielas posmā Pleikšņos
Pirms slēgt kustību visā posmā būtu padomājuši par cilvēkiem, kuri tur dzīvo! Kā tikt līdz mājām??? Ko nozīmē pilnīgi slēgta jebkāda satiksme!!!!pleikšņu ciemā in pāri pār 2 tūkstoši deklarēto iedzīvotāju. Vai ta ar viņiem skaitīties nevajag?! Un arī dzīvo gados vecāki cilvēki, kuriem iespējams jebkurā brīdī vajadzēs medicīnisko palīdzību unb kā tad ātrajiem tikt!!! aBSURDS!! Kārtējais aunu bars un cilvēku necieņa!! Bet mēs tik nodokļus maksājam gan par mājām, gan par zemi un par ceļiem!!! Sīkāk...
Rēzeknē atbalstīs jaunus un aktīvus uzņēmējus
Sveiki visiem, lūdzu, es vēlos, lai jūs visi pievienotos man, sakiet lielu paldies Markam Viljamsam, kurš man aizdeva aizdevumu mana slimā bērna ārstēšanai, ja jums nepieciešams steidzams aizdevums, lūdzu, rakstiet pa e-pastu: [email protected] Sīkāk...
Latgalē vairākos valsts autoceļu posmos atsākušies ceļa remontdarbi
Kur pazuda posms Rēzekne-Daugavpils, posms. Pagājušgad pietaisīja tramplīnus un vairs neliekas ne ziņis... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top