Otrdiena,
26.Septembris 2023
Vārda dienas: Gundars, Knuts, Kurts, Корней, Илья, Валерьян Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Pasaule. Eiropa. Ukraina

ANO Starptautiskā tiesa sāk izskatīt Ukrainas prasību pret Krieviju

19.09.2023 Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Starptautiskajā tiesā pirmdien atsākās Ukrainas juridiskā cīņa pret Krieviju, kur abas valstis viena otru apsūdzējušas genocīdā. Tiesas sēdēs Starptautiskajā tiesā, kas pazīstama arī kā Pasaules Tiesa, Ukrainu atbalstīs rekordliels citu valstu skaits – kopumā 32.

Kijiva lietu pret Krieviju ierosināja neilgi pēc tās uzsāktā pilna apmēra iebrukuma Ukrainā. Krievija tolaik pašas izvērsto pilna apmēra iebrukumu valstī attaisnoja ar apgalvojumu, ka Ukraina izvērsusi genocīdu pret krieviski runājošajiem valsts austrumu apgabalos Luhanskā un Doneckā.

Ukraina šīs apsūdzības noraidīja un apgalvoja, ka tieši Maskava plānojusi genocīdu Ukrainā, kā arī pieprasīja apturēt iebrukumu un izmaksāt kompensācijas valstij par okupācijas spēku nodarītajiem zaudējumiem.

Pērn, iesniedzot prasību, Ukraina norādīja, ka Krievija ir otrādāk apgriezusi visu  "Konvenciju par genocīda nepieļaujamību un sodīšanu par to" un izvirzījusi nepatiesas prasības, tā attaisnojot savas darbības, kas ir smagi cilvēktiesību pārkāpumi pret miljoniem cilvēku visā Ukrainā.

Ukraina vērsās Hāgas tiesā, pamatojoties uz 1948. gadā pieņemto konvenciju, kuru ir ratificējusi gan Maskava, gan Kijiva. Pagaidu nolēmumā 2022. gada martā tiesa lika Krievijai apturēt karadarbību Ukrainā, taču šo saistošo juridisko nolēmumu Kremlis nav ievērojis un turpināja savus postošos uzbrukumus Ukrainas pilsētām.

Paredzams, ka šonedēļ gaidāmajās tiesas sēdēs Krievijas advokāti apgalvos, ka tiesai nav pietiekamas kompetences izskatīt šo lietu, savukārt Ukraina aicinās tiesnešus turpināt lietas izskatīšanu pēc būtības, lai izskatītu valsts iesniegtās prasības.

Ukraina ir saņēmusi līdz šim vēl nepieredzētu starptautisku atbalstu – kopumā 32 tās sabiedrotie, tostarp Kanāda, Austrālija un visas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, izņemot Ungāriju, arī nāks klajā ar paziņojumiem, atbalstot Kijivas juridiskos argumentus.

Starptautisko tiesnešu kolēģijai, visticamāk, būs vajadzīgas nedēļas vai mēneši, lai pieņemtu lēmumu par to, vai lietu var turpināt izskatīt. Ja lietu turpinās, galīgais nolēmums, visticamāk, tiks pieņemts tikai pēc vairākiem gadiem.

Starptautiskā tiesa izskata strīdus starp valstīm par tiesību jautājumiem, kamēr Starptautiskā Krimināltiesa, kas arī atrodas Hāgā, pie kriminālatbildības par nodarījumiem, tostarp kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci, sauc personas.

Šī gada sākumā Hāgā bāzētā Starptautiskā Krimināltiesa izdeva aresta orderi pret Vladimiru Putinu, kurš apsūdzēts par kara noziegumu – bērnu nelikumīgu deportāciju no Ukrainā okupētajām teritorijām uz Krieviju.

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes budžeta glābšanas izmaksas aplēstas 6 miljonu eiro apmērā
Apspriest
Aptauja
Kāds jums rudens vaļasprieks?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Miķeļdienas gadatirgus Rēzeknē
Tev tā jau iestājusies... Sīkāk...
Miķeļdienas gadatirgus Rēzeknē
Kas tevi te prasa braukt? Mums savu mud...ku pietiek... Sīkāk...
FM: Bartaševiča apgalvojumi neatbilst patiesībai
Tak melo uz katra vārda, labāk sev nebūtu to kampaņu pie domes ēkas rīkojis. Vien vairāk sapinās savos melos un parādīja savu īsto ādu.
Par Rēzekni šie rūpējoties, tpu... Ja tepat, Ludzā, pašvaldība nodrošina bērnu ēdināšanu līdz noteiktam vecumam, tad Rēzeknē pat bērnudārzos daudzbērnu ģimenēm noņēma pabalstu bērnu ēdināšanā. Kas noņēma? Valdība? Ašeradens?
Par Latgali šie iestājoties... Kaut viens no varoņiem ir uzstājies Latgales Kongresā un runājis par kādu jautājumu? Sīkāk...
facebook draugiem
Top