Trešdiena,
21.februāris 2024
Vārda dienas: Ariadne, Eleonora, Савва, Захар, Федор Sazinieties ar radio "Ef-Ei"
LV RU
Kultūra

"Latgales prozas lasījumu" pasākumi notiks Rēzeknē un Rīgā

29.11.2023 No 3. līdz 10. decembrim notiks literatūras festivāls “Prozas lasījumi”, kura laikā 4. decembrī Rīgā un 7. decembrī Rēzeknē uz pasākumiem – lekciju, diskusiju un literatūras konkursa noslēgumu – aicina konkurss “Latgales prozas lasījumi 2023”. Šī gada konkursā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits – 21 rakstītājs, no kuriem kā finālisti izvirzīti septiņi labākie dalībnieki. Konkursa noslēguma pasākumā “Proza un karbonādes”, kas paredzēts 7. decembrī Rēzeknē, tiks noskaidrots šī gada “Latgales prozas lasījumu” uzvarētājs.

Lai veicinātu literāros procesus Latgalē un latgaliski rakstīto tekstu radīšanu Latvijā, jau ceturto reizi latgaliešu kultūras kustība “Volūda” izsludināja konkursu “Latgales prozas lasījumi”. Konkursā bija aicināti piedalīties visa vecuma Latgales kultūrtelpai Latgales kultūrtelpai piederīgi autori, kuri raksta proza. “Latgales prozas lasījumos 2023”, kuru devīze bija “Es rakstīšu, bet vai tu lasīsi?” (Es raksteišu, bet voi tu skaiteisi?) tika saņemts 21 dažādu autoru darbs gan latviešu literārajā, gan latgaliešu rakstu valodā. Iesūtītos darbus vērtēja žūrija, kurā bija literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, rakstniece un redaktore Jana Egle, literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, konkursa “Latgales prozas lasījumi” trīs iepriekšējo gadu uzvarētāja Annele Slišāne, kā arī grāmatu blogere Inga Gedžūne. Konkursā par labākajiem tika atzīti gan jau labi zināmu, gan mazāk pazīstamu šādu autoru – Alda Bukša, Ilzes Spergas, Vitas Briškas, Dāvida Rubena, Ilzes Aizsilas, Sarmītes Trūpas un Egitas Kancānes – prozas darbi. Konkursa uzvarētājs tiks paziņots 7. decembrī konkursa noslēguma pasākumā Rēzeknē.

Šogad konkurss “Latgales prozas lasījumu” paplašinās un aicina uz vairākiem pasākumiem. Pirmdien, 4. decembrī, plkst. 18.00 kultūrvietā “Valodu māja” Rīgā (Avotu ielā 33) būs literatūrzinātnieka Valentīna Lukaševiča lekcija par latgaliešu literatūras vēsturi un tai veltītās literātu stāstu sadaļas portālā lakuga.lv prezentācija, bet uzreiz pēc tam, plkst. 19.00, turpat notiks saruna-diskusija par rakstīšanu latgaliski un tulkojumiem “Es rakstu, bet vai tu lasīsi?”. Diskusijā piedalīsies literāti Ilze Sperga, Aldis Bukšs, Valentīns Lukaševičs, literatūrzinātnieks Jānis Vādons un valodnieks, “Valodu mājas” vadītājs Snorre Karkonens Svensosn. Sarunu-diskusiju vadīs latgaliešu kultūras ziņu portāla lakuga.lv redaktore Laura Melne. Dienu pirms tam, 3. decembrī, plkst. 17.00 festivāla “Prozas lasījumi 2023” atklāšanā Rīgā, bārā “1983” (Vagonu ielā 21), piedalīsies iepriekšējo gadu konkursa “Latgales prozas lasījumi” uzvarētāja Annele Slišāne.

Savukārt ceturtdien, 7. decembrī, plkst. 19.00 Rēzeknē, “IGGI bārs & karbonādes” (Atbrīvošanas alejā 95C) būs “Latgales prozas lasījumu 2023” noslēguma pasākums “Proza un karbonādes”, uz kuru klātienē vai tiešraidē aicināts katrs gribētājs. Notikumā piedalīsies prozas rakstītāji: Vita Briška, Dāvids Rubens, Ilze Sperga, Sarmīte Trūpa un Ilze Aizsila, muzicēs grupa “Gandreiž 10nīkā”, bet pasākumu vadīs Kārlis Taranda. Konkursa noslēgumu tiešraidē varēs skaitīties latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv, kā arī latgaliešu kultūras kustības “Volūda” un festivāla “Prozas lasījumi” lapās sociālajā tīklā “Facebook”. Labākos konkursa darbus pēc tam varēs izlasīt portālā lakuga.lv, bet konkursa uzvarētājs svētdien, 10. decembrī, plkst. 17.00 piedalīsies literatūras festivāla “Prozas lasījumi” noslēguma pasākumu Rīgā, kultūras centrā “M/Darbnīca” (A. Briāna ielā 9).

Konkursa žūrijas pārstāve literatūrzinātniece Ilga Šuplinska, komentējot iesniegtos darbus, saka: “Šogad ir labāki un valodas ziņā izkoptāki darbi. Var teikt, ka tikai kopējais tēls, kompozīcija, sižeta oriģinalitāte vai pārdzīvojums ļāva izšķirties, kam dot nedaudz augstāku vērtējumu. Patīk, ka darbos ir mūsdienīgs skatījums, ka latgaliešu valoda nav tik skatījums uz babu un dzedu vai savu bērnību, ka tajā dzīvo, tādēļ tā ir sociālo tīklu un ikdienas valoda. Šoreiz vairāk darbu ar humorīgu, vieglu vai smagāku, pašironiskāku pasmiešanos par sevi, sevis atrašanu vai pazaudēšanu.” Literatūrzinātnieks Valentīns Lukaševičs, vērtējot konkursu un tā darbus, atzīst: “Negaidīti daudz darbu, negaidīti laikmetīgi. Vairums tekstu tādā emocionālā vai asociatīvā plūdumā, bet ir arī, kur dominē dialogi, kur parādās sižets. Pārsteidzoši daudz kartupeļu talku, arī datoru un moderno komunikāciju. Tematiski, valodiski, stilistiski ļoti plašs diapazons, kas priecē. Iesniegto tekstu potenciāls rada cerību, ka latgaliešu literatūra nav nomirusi.”

Konkursu “Latgales prozas lasījumi 2023” organizē latgaliešu kultūras kustība “Volūda” (biedrība “LgSC”), to atbalsta literatūras festivāls “Prozas lasījumi 2023” (Latvijas Rakstnieku savienība), Valsts kultūrkapitāla fonds, SIA “IGGI”, Valodu māja, latgaliešu kultūras ziņu portāls lakuga.lv un žurnāls “Domuzīme”. Prozas lasījumu diskusiju atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas Republikas Kultūras ministrijas piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem.

Festivāls “Prozas lasījumi” notiek kopš 1995. gada, to organizē Latvijas Rakstnieku savienība. Laika gaitā “Prozas lasījumi” no neliela pasākuma izauguši par vairāku dienu prozas festivālu, kura programmā ar savu jaunāko darbu vai to fragmentu lasījumiem piedalās dažādu paaudžu Latvijas un citu valstu rakstnieki. Ceturto reizi sadarbībā ar festivālu tajā būs pasākumi arī ar Latgales kultūrtelpas autoriem.

Video ieskats pērnā gada konkursa noslēguma pasākumā: https://www.youtube.com/watch?v=CvFU1Uo3f20Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):


Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Valdība otrdien, 13. februārī, atbalstīja 5 miljonu eiro aizdevuma piešķiršanu uz bankrota sliekšņa nonākušajai Rēzeknes valstspilsētas pašvaldībai ar nosacījumu, ka pašvaldība aizdevumu saņems tikai tad, kad tā būs iesniegusi Finanšu ministrijā apstiprinātu 2024. gada budžetu bez deficīta. Tas jāizdara līdz 21. februārim.
Apspriest
Aptauja
Garais gads priekš manīs:
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Bartaševičs lūdz sākt kriminālprocesu pret FM amatpersonām
Pareizi, kamēr vēl par to tumšo kubu bez logiem pret pašu lieta nav ierosināta. Preventīvais uzbrukums. :) Sīkāk...
Latgalē pansionātos pieaug gan cenas, gan rindas
Pats cilvēks var iztik ar 200 euro menesi, bet šeit tūkstoši vajadzīgi. Katram no tā pīrāga gribas nogriez gabalu un vēlams to lielāko... Sīkāk...
Rēzeknē plāno pakāpeniski samazināt siltumenerģijas tarifu
Kas te notiek, kaut kāds murgs. N0 sākuma paaugstina, tad samazina un rezultāts, kāds bijis, tāds arī paliks ar dažām daļām procenta. Vai Rēzeknes vadība tautu uzskata par galīgiem muļkiem? Laikam sazagtā nauda spiež uz snadzenēm, protams, ja tādas ir... Sīkāk...
facebook draugiem
Top