Sestdiena,
25.marts 2023
Vārda dienas: Māra, Marita, Mārīte, Григорий, Семен Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Rēzeknes sieviešu koris «Medicus» izdod šūpuļdziesmu albumu

25.01.2023 Rēzeknes sieviešu koris "Medicus" ierakstījis šūpuļdziesmu albumu ar nosaukumu "Čučiet!". Tajā iekļautas astoņas kompozīcijas, no kurām sešas ir latgaliešu komponistu radītas. Šūpuļdziesmas nav tipisks žanrs korim, taču albuma veidotāji atzīst, ka sieviešu korim tās ļoti piestāv. Dalība korī esot nepārtraukts mācīšanās un pilnveidošanās process, un darbs pie albuma palīdzējis "Medicus" celt arī kora kvalitāti.

Rēzeknes sieviešu koris "Medicus" pirms vairāk nekā pusgadsimta dibināts Rēzeknes rajona Centrālajā slimnīcā kā medicīnas darbinieču koris. "Šobrīd mums ir palikuši divi medicīnas darbinieki. Bet, neskatoties uz to, man ļoti patīk šis nosaukums, tādu spēku dod un tādu savu sakņu apzināšanos," stāsta kora mākslinieciskā vadītāja un diriģente Anda Lipska. Tagad "Medicus" darbojas aptuveni 30 sievietes, kas pārstāv dažādas profesijas.

Pagājušais gads viņām pagāja 55. jubilejas zīmē, ko koristes pavadījušas, strādājot pie jauna albuma ierakstīšanas. Nesen šis darbs ir noslēdzies, un korim izdots šūpuļdziesmu albums "Čučiet!". "Domājām par saturu diskam un to, kas piestāvētu sievietēm, sieviešu koriem. Es domāju, nekas labāk tā nepiestāv kā šūpuļdziesmas," korim gana netipisko albuma žanra izvēli skaidro Anda Lipska. "Ja mēs paskatāmies pasaules mūzikā, tad ir ļoti daudz disku tieši ar šūpuļdziesmu tematiku, bet kora mūzikā varbūt nav bieži. Pirmais bija "Leiču, leiču…" – Arņa Slobožaņina skaņdarbs, kad mēs sapratām, ka mēs gribam disku tieši ar šūpuļdziesmu tematiku."Anda Lipska stāsta, ka albuma tapšanā viņi sadarbojušies ar vairākiem latgaliešu mūziķiem. Sešas no astoņām dziesmām ir vietējo komponistu radītas. Šūpuļdziesmu "Leiču, leiču…" Arnis Slobožaņins gan neesot speciāli rakstījis korim, bet viņš atzīst, ka kora mūzika un popmūzika veido interesantu savienojumu: "Mārcis Lipskis tai uztaisīja kora aranžējumu. Mēs viņu izpildījām baznīcā, pēc tam arī "Dabasu dorovu" koncertā "Gorā" pagājušajā gadā. Tā ir tāda enerģija. Tu dziedi viens, un pēkšņi ar tevi kopā sāk dziedāt vēl 30 cilvēku. Tā ir tā feinā sinerģija, kas notiek. Mūzikas autoram vienmēr ir pacilājoši. Baigā atdeve ir no kora. Pat jūties kā parādnieks."

Kora mākslinieciskā vadītāja un diriģente Anda Lipska stāsta, ka visgrūtāk viņiem gājis ar viņas dēla Mārča Lipska sacerēto skaņdarbu "Tec, saulīte, atpūsties": "Ar to mēs tā, neteiksim, ka pamocījāmies, bet iespringām. Mēģinām, mēģinām, mēģinām... Ierakstītājs jau sēž, žāvājas: "Cik var!" Un tad es sapratu, ka mēs varētu visu nakti mēģināt, visu otro dienu, mēs varētu dienām, nedēļām mēģināt. Visu laiku kaut kas atrastos, ko vēl pielabot."

"Mēs esam parasts pašdarbības koris, bet mēs ļoti cenšamies to savu latiņu visu laiku pacelt augstāk un augstāk, lai būtu kaut kāds izaicinājums," atzīst Anda Lipska. "Teikt, ka mēs dziedam ļoti sarežģītus skaņdarbus, es domāju, ka nevaram. Bet mums tas, ko mēs izdarījām, šis disks, tas bija izaicinājums, un mēs esam lepni, ka mēs to esam izdarījušas."

Albuma iznākšanu atbalstīja Valsts kultūrkapitāla fonds. Projekta īstenošana bijis kora dalībnieču komandas darbs. Kora mākslinieciskā vadītāja un diriģente Anda Lipska: "Mums ir vienkārši brīnišķīgas meitenes – gan projektu rakstītājas, gan maketētājas, gan tekstu rakstītājas, un principā man ir tikai jādiriģē. Pārējais viss ir "galdiņ, klājies!"."

"Medicus" šis ir jau otrais albums, un tā vizuālā noformējuma autore ir Inese Dundure, kas korī dzied jau 10 gadus: "Pirmais disks bija tāds, ka gribējās parādīt to netveramo sievišķību, maigumu, bet šim diska noformējumam tieši otrādi, gribējās kaut ko ļoti spilgtu un krāsainu. Pārskatīju dziesmu nosaukumus, palasīju vēlreiz šo vēstījumu, kas ir tajās dziesmās, un tad mēģināju arī to savā ilustrācijā parādīt. Piemēram, zilā čūska ar dzeltenu kronīti. Šis tēls paņemts no dziesmas "Minkāns. Čibu-Čabu". Tur ir šī čūska, kas savus čūskulēnus mēģina iemidzināt, un saka viņiem: "Č, č, č, čučiet!""

Nupat iznākušais Rēzeknes sieviešu kora "Medicus" disks ir paredzēts prezentācijas vajadzībām, bet plānots, ka tajā iekļautās dziesmas būs iespēja noklausīties arī "Youtube" kanālā.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. maija atkritumu izvešana Rēzeknē kļūs dārgāka par 15,6%
Apspriest
Aptauja
Vai jūs iesniedzat ikgadējo nodokļu deklarāciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
25. marta deportāciju piemiņas pasākumi Rezeknē
Muziga piemina stalina genocida upuriem.kuri atdusas sibirijas dzelzcela malas un kapsetas.fiziski un morali pazemoti..pardzivodami badu aukstumu un skumjas pec dzimtenes..bet tiem kuri atgriezusies sirdi reta lidz kapam..daudzi jau atdusas dzimtenes kapsetas.jautajums.vai var piedot to..var..tikai tad ja piedosana tiek lugta..bet izsutisana krievijaa tiek attaisnota...katra gadsimtaa notiek noziegumi pret cilveci.ko nedrikst ne prelate ne aizmirst. Sīkāk...
25. marta deportāciju piemiņas pasākumi Rezeknē
Skumji..bet genocids turpinas..tikai katrs savadak. Sīkāk...
Policija reaģējusi uz notikumu Rūpnīcas ielā
Nākošreiz izklaidēsies ar īsto, jo mazie smerdeļi ir izlaisti un dara ko grib. Agrāk prevencijas līdzekļis bija bērza putriņa, bet tagad tikai tiesības, a pienākumu nav... Sīkāk...
facebook draugiem
Top