Pirmdiena,
6.februāris 2023
Vārda dienas: Dace, Dārta, Dora, Ксения, Герасим, Тимофей, Оксана Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Restaurēti Latgales keramikas kolekcijas priekšmeti

06.12.2022 Latgales Kultūrvēstures muzejam ir izdevies restaurēt daļu no mākslas zinātnieka Jāņa Pujāta Latgales keramikas kolekcijas. Šoreiz savu sākotnējo izskatu, pateicoties Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai – atbalsts kultūras programmām reģionos, atguva Antona Šmulāna velniņi.

Ludzas keramiķa darbi ir unikāli izpildījumā un tematiski, jo autors nekad neatkārtojās. Atjaunotie priekšmeti papildina jau esošo muzeja Latgales keramikas ekspozīciju “Māla un uguns pārvērtību radīts brīnums”, informēja Latgales Kultūrvēstures muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā Dana Zelča. Nāciet un aplūkojiet, kā Šmulāna velniņi nebēdnīgi rotaļājas Austrumlatgales keramiķu meistardarbu vitrīnās!

Latgales Kultūrvēstures muzejs jau savos darbības pirmsākumos lielu uzmanību ir veltījis kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanai un popularizēšanai, apzināti un mērķtiecīgi veidojot Latgales keramikas kolekciju. Māla mākslas darbi ir neatņemama mūsu identitātes sastāvdaļa un bagātais mantojums. Kolekcijas priekšmetu klāsts ir veidots, lai sniegtu visaptverošu skatījumu par šīs tautas mākslas nozares vērtībām. Šobrīd muzeja krājumā ir 2870 keramikas priekšmeti, no tiem ekspozīcijā var apskatīt 535 un slēgtajā krājumā – 2335 priekšmetus.

Mākslas zinātnieks Jānis Pujāts (1925–1989) bija izcila personība. Pateicoties viņam, pēc Otrā pasaules kara no izzušanas tika paglābta Latgales keramika – gan atjaunojot nozares darbību, gan arī tiešā veidā vācot savu īpašo Latgales keramikas kolekciju, kas ar J. Pujāta radinieka Mārtiņa Kroņa starpniecību 2018. gadā nonāca muzejā. Kolekcijā ir 300 priekšmeti, lielākoties vecmeistaru darbi, tostarp Latgales keramikas dažādi saimniecības trauki, keramiķu augstākais profesionālās prasmes apliecinājums – svečturi, kā arī dažādi mazo formu tēlniecības darbi – figūriņas un svilpaunieki. Kolekcijas daļai ir nepieciešama restaurācija, jo tā ir veidota vairāku gadu desmitu garumā un līdz nonākšanai muzejā bieži tikusi pārvietota, tāpēc vairāki priekšmeti ir guvuši mehāniskus defektus.

Latgales Kultūrvēstures muzejs pateicas restauratorei Janai Lībietei. Viņas profesionālā pieeja un lieliskās prasmes saglābt trauslos mākslas priekšmetus ir apbrīnojamas!

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Pirmajā darbības gadā Latvijā nodoti vairāk nekā 250 miljoni tukšo depozīta iepakojumu
Apspriest
Aptauja
Ar kādām problēmām visbiežāk vēršaties pie ārstiem?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknes Kultūras namā plānota vērienīga rekonstrukcija
rēzekniešiem jautājums: aber, kas to pilsētu bombardēja???? Sīkāk...
Аvārijā Ludzas novadā bojā gājis cilvēks
ir idioti kas cita nāvi atzīmē ar plusiņu Sīkāk...
Rēzeknes mēru padzen no "Saskaņas"
Ir varianti: 1. Jādibina sava partija, kura nodrošina vietu Rēzeknē, 2. Jāiestājās pie Rosļiokova Stabilitātē, 3. Jāstartē no iedzīvotāju saraksta, 4.Jālūdz piedošana Saskaņai, 5.Varbūt jau visa pietiek. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top