Otrdiena,
24.maijs 2022
Vārda dienas: Ilvija, Marlēna, Ziedone, Кирилл, Мефодий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Komercinformācija

Skaidra instrukcija vasaras riepu nomaiņai

28.01.2022
Mūsu ikdienas rutīnās automašīnas ir diezgan liels palīgs, lai paspētu izdarīt pēc iespējas vairāk. Šobrīd uz ceļiem parādās arvien vairāk autovadītāju un parādās arī daudz vairāk automašīnu nekā tas ir bijis agrāk. Īpaši mūsdienās var novērot, ka jaunie autovadītāji salīdzinoši ātri iegūst savas personīgās automašīnas vai ir iespēja automašīnu aizņemties no saviem tuviniekiem vai izmantot car share pakalpojumus. 

Tam ir gan savi plusi, gan arī savi mīnusi. Kā plusu var minēt to, ka jaunie autovadītāji jau laicīgi sāk veidot savu braukšanas pieredzi, pilnvērtīgu izpratni un stāžu. Tomēr ir arī savi mīnusi, piemēram, ne vienmēr visu nepieciešamo un svarīgo ikdienas pielietojumam iemāca autoskolās un arī tuviniekiem nav brīvu brīžu pievērsties nelielām apmācībām. Šajā rakstā tiks aprakstīts, kad ir īstais laiks, kad vasaras riepas būtu jāaizstāj ar ziemas riepām. Kā arī īsa un skaidra instrukcija kā mēģināt pašam nomainīt automašīnas riepu, ja to sanācis pārdurt, kad nav pieejama apkārtējo palīdzība.
 
Kad veikt ziemas riepu nomaiņu uz vasaras riepām?
 
Latvijā nav noteikts precīzs datums, kad ziemas riepas jāmaina uz vasaras riepām. Tomēr laiks, kad drīkst braukt ar vasaras riepām ir no 1. marta līdz 1. decembrim. Savukārt nav ieteicams veikt ziemas riepas nomaiņu uz vasaras riepām, ja pastāv risks, ka gaisa temperatūra var būt zem 7 grādiem, kad var būt sniegs vai veidoties apledojums. Vēlākais laiks, kad vēl būtu pieļaujams braukt ar ziemas riepām, būtu 1. maijs. Turpretī, ziemas riepas ir obligātas no 1. decembra.
 
Riepu nomaiņas instrukcija
 
Riepu nomaiņa izklausās pēc pavisam sarežģīta procesa, kuru spēj paveikt tikai profesionāli automehāniķi vai pieredzējuši autovadītāji ar lielu braukšanas stāžu. Tomēr riepu nomaiņu būtu svarīgi iemācīties katram autovadītājam un turklāt tas nav tik neiespējami kā jaunajiem autovadītājiem varētu šķist.

Pēc sajušanas, ka riepa ir pārplīsusi, pirmais solis ir samazināt ātrumu un apstāties ceļa malā, kas nav pārāk šaura vai vietā, kur nenotiek intensīva satiksme. Izslēdz automašīnu, ieslēdz avārijas gaismas, uzvelc atstarojošo vesti un dodies izlikt avārijas trijstūri 30 vai 100 metrus pirms automašīnas, atkarībā no lokācijas – pilsētā vai ārpus tās.

Otrais solis būtu atlasīt un pārliecināties, vai ir visi nepieciešamie piederumi riepas nomaiņai. Tev būs nepieciešams: avārijas trijstūris, atstarojošā veste, lukturītis (tumšajā dinnakts laikā), cimdi, tehniskie materiāli – uzgriežņu atslēga, domkrats, bloķēšanas ķīļi, koka gabals vai cieta plāksne un rezerves ritenis.

Tālāk seko pats process:

1. Automašīnai ieslēdz “Parking” režīmu vai ievieto pirmajā ātrumā un novelk stāvbremzi.

2. Novieto riteņa bloķēšanas ķīļus vai akmeņus, vai ķieģeļus. Mainot aizmugurējo riteni, ķīli nostiprini pie riteņa auto priekšā un otrādi, lai novērstu ripošanas risku.

3. Transportlīdzekļa rokasgrāmatā noskaidro kā jānoņem dekoratīvā diska uzlika, ja tāda ir. Visbiežāk to var izdarīt ar plakano uzgriežņu atslēgas galu. Dažām automašīnām dekoratīvais disk ir pieskrūvēts ar riteņa skrūvēm. Ja automašīna ir aprīkota ar lietajiem diskiem, tad šīs solis atkrīt.

4. Bojātajam ritenim atskrūvē uzgriežņus, izmantojot uzgriežņu atslēgu. Griez pretēji pulksteņrādītāj virzienam, bet neatskrūvē pilnībā – aptuveni pusi vai ceturtdaļu.

5. Pēc rokasgrāmatas norādēm uzstādi domkratu, lai virsma zem tā būtu cieta un līdzena. Nepieciešamības gadījumā novieto uz ceļa cietu plāksni vai koka gabalu.

6. Ar domkrata palīdzību pacel automašīnu, lai bojātais ritenis būtu 15 cm augstumā virs zemes.

7. Pilnībā atskrūvē uzgriežņus. Satver riteni aiz protektora, lēnām velc to uz savu pusi un noņem nost no rumbas.

8. Uz rumbas novieto rezerves riteni, līdzsvaro to ar skrūvēm vai uzgriežņiem un pakāpeniski virzi riteni tālāk, līdz skrūves ir savās vietās.

9. Sākotnēji uzgriežņus var pieskrūvēt ar rokām, tad ar domkratu nolaid auto zemāk, lai ritenis tikai saskaras ar zemi, bet uz tā neuzliek svaru. Ar atslēgu griežot pulksteņrādītāja virzienā, cieši pievelc skrūves.

10. Pēc tam nolaid auto pavisam lejā, noņem domkratu un vēlreiz ar uzgriežņu atslēgu pārbaudi, vai visas skrūves ritenim ir cieši pievilktas.



Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Bērnudārzos pusdienas bērniem līdz 3 gadu vecumam maksās 1,95 eiro, bet bērniem no 4 līdz 6 gadiem – 2,15 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kādas Jums ir fobijas?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Pasakainā tarifa beigas par siltumapgādi Rēzeknē
Nu ka draudzeigi visy iz jaunū SPA i piproseisim nu ķieneņa korstys putu vannis ar žemčugu lai šiervi atbarztu . Bivs jau labi :) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top