Otrdiena,
20.aprīlis 2021
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Данила, Георгий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
AKTUĀLI

Latgales kongresa simtgades piemineklis Rēzeknē nonācis pabērna lomā

18.07.2019
Pirms diviem gadiem maijā Rēzeknē, gatavojoties Pirmā Latgales latviešu kongresa simtgadei, tika izbūvēta īpaša piemiņas vieta. Uzstādīts arī piemineklis, kura atklāšanā piedalījās Latvijas Valsts prezidents un citas valsts amatpersonas. Pašlaik sabiedriski aktīvie rēzeknieši nav apmierināti ar to, kā izskatās gan pats piemineklis, gan teritorija ap to, kā izbūvei savulaik Rēzeknes pašvaldība iztērēja 680 tūkstošus eiro, raksta portālā LSM.LV.

“Šis objekts atrodas tādā bēdīgā stāvoklī. Pirmkārt, jau te ir dažādi būvelementi, kas te pa laikam mētājas,” apskatot piemiņas vietu, kas atrodas Rēzeknes vēsturiskajā centrā, biedrības “Latgolys Saeima” pārstāvis Guntis Rasims atzīst, ka pašlaik neizskatās tā, ka te būtu ieguldīts vairāk nekā pusmiljons eiro, jo ne teritorija, ne infrastruktūra netiek pienācīgi kopta, un arī izmantotie būvmateriāli rada nabadzības iespaidu.

“Es saprotu, ka piemineklis salikts no mozaīkas, bet es domāju, ka vai nu pilsētas būvvaldei, vai nu kādam, kas atbild par kopējo pilsētas tēlu, arhitektūru, vizuālo noformējumu, būtu šī teritorija jāapskata. Pērn te bija saaugusī divmetrīga zāle, netika pļauta. Tagad krūmi lielāki paauguši un tā problēma ir mazāka. Jau vasara pusē, bet es tikko pamanīju, ka strūklaka tika ieslēgta, taču tā netīra. Es tā saprotu, ka ne visas strūklakas strādā, tajā malā tā jocīgi izskatās. Var teikt, ka šis piemineklis pabērna lomā atstāts.”

Pirmais Latgales latviešu kongress Rēzeknē norisinājās 1917. gada aprīlī kinoteātra "Diāna" ēkā. Tieši šajā vēsturiskajā vietā pirms diviem gadiem arī tika ierīkota piemiņas vieta, uzstādīts piemineklis, labiekārtots skvērs un pat ierīkota strūklaka. Latvijas Radio vairākas reizes apmeklēja Latgales kongresa simtgades piemiņas vietu. Pirmajā reizē pieminekļa pakājē vairākās vietās bija atrodamas nobirušas tā daļas. Iegriežoties skvērā pēc sarunām par informācijas sniegšanu pilsētas domē, te sastopu strādnieku, kurš ar presi nerunā, bet cītīgi spainī jauc cementu un lipina klāt postamentam nokritušās plāksnes. Ejot pa teritoriju, visvairāk acīs krīt neiztīrītais strūklakas baseins. Strūklaku uzstādīja un vēl divus gadus pēc garantijas tā ir jāapkalpo uzņēmumam “Latgales baseini”, bet uzņēmuma vadītājs Uldis Lielpēteris atklāj, ka uzņēmumam ar Rēzeknes strūklaku vairs neesot nekāda sakara:

“Mēs tur vairs nemaisāmies. Viņi paši tur kaut ko muļļā, kaut kādu ūdeni strūklakā jau viņi ir palaiduši. Nav ne jausmas, kas tur notiek. Garantijas laiks jā, bet garantija ir spēkā, ja tiek ievēroti visi nosacījumi, ja netiek lietota pat ķīmijas dozācija. Mēs pat nezinām, kas tur tiek lietots. Pie mums neviens nav vērsies.”

Savukārt Rēzeknes domes pārstāvis Kārlis Pozņakovs stāsta, ka strūklakas apsaimniekošanu pašlaik veic pati pašvaldība, jo izmantot strūklaku uzstādījušās firmas pakalpojums esot dārgi.

“Šobrīd Rēzeknes domei savā īpašumā nav speciālu ierīču, ar ko šo baseiniņu tīrīt, tāpēc viņš ik pa laikam, tad kad paliek netīrs, tiek nosusināts un iztīrīts manuāli.”

Piemiņas vietas būvdarbu termiņi dažādu iemeslu dēļ tika kavēti vairākas reizes. Pat pēc objekta pompozās atklāšanas ekspluatācijā objekts tika nodots tikai aptuveni pēc gada. Dažādu iemeslu dēļ pašvaldība, kas ir šī projekta pasūtītājs un finansētājs, mainīja arī izmantojamos būvmateriālus. Kā uzsver Latgales kongresa simtgades kongresa pieminekļa autors Visvaldis Asaris, jau pēc nodošanas ekspluatācijā viņš bija Rēzeknē un apskatījis, kā viņa garadarbs izskatās dzīvē.

“Rēzekne būs pilsēta, kur pēc 20- 30 gadiem būs piemineklis, kas ir veltīts Latvijas simtgadei ar visu Latgales kongresu kontekstā. Taču katram laukumam ir sava nozīme, un, ja reiz arhitekti projektē tādas lielas betona plāksnes, tas noteikti daudz daudz labāk būtu izskatījies nekā šis tradicionālais bruģa formāts, kas tiek izmantots visur pie labiekārtošanas darbiem. Tā tas ir, ja izmanto vislētāko materiālu, kurš pēc tam drūp tīri tehniski, bet konceptuāli pēc projekta viss tā kā ir,” saka Asaris.

Viens no Latgales kongresa simtgades pieminekļa un atceres vietas ierīkošanas iniciatoriem ir biedrības “Latgalieši” pārstāvis Pēteris Keišs, kurš atzīst, ka pie pieminekļa pēdējo reiz ir bijis pirms gada un pašlaik nevar spriest par tā stāvokli:

“Tad, kad es biju, viss tur bija it kā kārtībā, tas bija pēc pavasara - bija palaista strūklaka. Pēc tam man zvanīja cilvēki, ka tur strūklaka nestrādā un vēl kaut kas nestrādā. Es to nevaru salabot, bet šī lieta saistīta ar tālāku objekta apsaimniekošana. Tas, starp citu, diezgan raksturīgi Rēzeknei, ka pieminekļu izmantošana un uzturēšana pēc to atklāšanas nav līmenī.”

Rēzeknes domes pārstāvis Kārlis Pozņakovs, runājot par piemiņas vietas pašreizējo stāvokli, uzsver, ka par bojājumiem un problēmām šajā objektā ziņo gan iedzīvotāji, gan speciālisti un problēmas garantijas līguma ietvaros novērš būvnieks.

“Kongresa pieminekļa pašreizējais stāvoklis ir apmierinošs, un pilsētas dome no savas puses to apseko, notiek pļaušanas un sakopšanas darbi, un arī baseins tiek tīrīts. Ja tiek konstatēti kādi bojājumi, kas jau ir pašā piemineklī un kas nav ar vienkāršu notīrīšanu saistīti, tad mums darbojas garantija un par to tiek ziņots būvniekam,” skaidro Pozņakovs.

Kopējās Latgales kongresa simtgades pieminekļa izbūves un teritorijas labiekārtošanas izmaksas ir 670 000 eiro, turklāt piemiņas vietas izbūves pabeigšanai papildus tika piešķirti vēl 10 000 eiro.


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-10 /10)
Starp citu 18.07.2019 12:14
Vietējie, pastāstiet, vai arī Rēzeknes "atbrīvotāja" piemineklis aizmirsts, vai tikai jaunāko laiku Latvijas piemiņas zīmes?
Rēzekne 18.07.2019 20:25
Tur jau tā nelaime, ka mēs ceļam, ceļam (it kā tas nebūtu slikti), bet apsaimniekot visu uzcelto un esošo Dome nav spējīga. Kādas ir Dārzu ielas ietves pēc SIA"Clean" ziemas sniega tīrīšanas? Kāds skats paveras Rēzeknes II rajonā, kur kādreiz atradās Smoļicka kunga privātprakse?
Vietējais 19.07.2019 11:20
Starp citu 18.07.2019 12:14
Vietējie, pastāstiet, vai arī Rēzeknes "atbrīvotāja" piemineklis aizmirsts, vai tikai jaunāko laiku Latvijas piemiņas zīmes?
Nē, aļoša tiek berzts un pucēts, puķes tiek stādītas un uzpasētas. Te tak guberņa...
Starp citu 19.07.2019 22:16
Vietējais 19.07.2019 11:20
Nē, aļoša tiek berzts un pucēts, puķes tiek stādītas un uzpasētas. Te tak guberņa...
Ja Rēzekne/Latgale tiek pārvaldīta kā guberņa, vai tik šeit nebūs jāmeklē cēlonis Latgales attīstības vietai Latvijas kopskatā. Ja Latgale atrastu spēku tik vaļā no guberņas pārvaldības sistēmas un pārvaldītājiem, iespējams arī Latgalei rastos lielās iespējas?
Snups 20.07.2019 09:38
Ja ir Kūkojam piemeneklis ''Atbrivošanas aleja'' varetu izdomat ari Boņukam kadu vietu.
Cilvēks 22.07.2019 11:30
Rēzeknes Domes pie varas esošajiem tīri ideoloģiski neinteresē nekas, kas saistās ar notikumiem pirms 1940. gada, jo pirmkārt, viņu vestures izpratne ir vēl no padomju meliem neatbrīvota un otrkārt, viņu atskaites punkts ir Otrais pasaules karš. Viss, kas notika pirms tam - nospļauties gar to. Tāpēc arī nepieskatīts Rēzeknei un Latgalei veltītais piemineklis, kura nozīme ir svarīgāka par pāri krustojumam esošo "atbrīvotāju" pieminekli.
Cilvēks 22.07.2019 11:32
Starp citu 18.07.2019 12:14
Vietējie, pastāstiet, vai arī Rēzeknes "atbrīvotāja" piemineklis aizmirsts, vai tikai jaunāko laiku Latvijas piemiņas zīmes?
"atbrīvotāju piemineklis" ir mazsvarīgāks un tā atcere ir jaunāka nekā kongresa piemineklim. Neaizmirsi, ka Latgales kongress notika vēl tad, kad daži tā sauktie "atbrīvotāji" nebija dzimuši.
зоя 22.07.2019 17:47
Samulsu no Rasima kunga teiktā ".... un arī izmantotie būvmateriāli rada nabadzības iespaidu" Jā, nabadzības.
Hulio 19.08.2019 15:42
Ātrāk to aļošas falassu nojauktu. Riebjas.
rēzeknietis 30.09.2019 19:31
kamēr domes kungiem tas bija tēvijas nevis otrais pasaules karš, tikmēr atbrīvotājs stāvēs ar savu plinti kādreizējā skvērā pie upītes.{labi ka ne žiriks, tas mēģinātu savus zābakus noskalot]
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Pie administratīvās atbildības saukti partijas Saskaņa deputāti
Kai jī ir apzarībūšīs,kap jūs visus paralizātu nu sputnik'a! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
куда делись коментарии испугались что написали про вас ПРАВДУ!!!Вот так всегда как напишут правду так её сразу уберут.А как начнут врать так её так приукрасят и по всем местам распишут что блевать хочется.какая власть такие законы!!! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
Tad visām citām daudzdzīvokļu mājām ir jāatsakās no Namsaimnieka pakalpojumiem un vai nu pašiem pārņemt apsaimniekošanu vai pāriet pie citām firmām. Vienas mājas dēļ celt tarifus visiem tas gan ir "gudri" Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top