Otrdiena,
20.aprīlis 2021
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Данила, Георгий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
AKTUĀLI

Latgales kongresa diena Rēzeknē - jau aizmirsta?

30.04.2019
102 gadus atpakaļ Rēzeknē 27.aprīlī notika Latgales latviešu kongress, kurā tālaika inteliģence lēma par apvienošanos ar Kurzemes un Vidzemes latviešiem. Faktiski 1917.gadā Rēzeknē sāka veidoties Latvijas valsts pamati.

Pirms diviem gadiem, ar valsts augstāko amatpersonu piedalīšanos, Rēzeknē tika vērienīgi atzīmēta Latgales kongresa simtgade. Notika gan ekumēniskais dievkalpojums Latgales kongresa simtgadei, kam sekoja svētku gājiens, kā arī pieminekļa un laukuma atklāšana, kur savulaik atradās kinoteātris “Diāna”.
 
Ar Saeimas lēmumu, šogad šis datums 27.aprīlis pirmo reizi tika ierakstīts kalendārā, kā Latgales kongresa diena.

Rīgā 24.aprīlī šim datumam par godu notika svinīgs pasākums Saeimā, kurā piedalījās valsts augstākās amatpersonas un Latgales pašvaldību pārstāvji.
 
26.aprīlī Tieslietu ministrijā notika konference, veltīta Latgales kultūrpolitikas un valodas jautājumiem.
 
Pašā kongresa atceres dienā, 27.aprīlī, Rīgā Nacionālajā bibliotēkā notika vērienīgi Latgales dienai veltīti pasākumi - koncerti, kā arī grāmatu par Latgali prezentācijas.

Savukārt, Rēzeknē, kur šis kongress notika un tika izveidots īpašais piemineklis, nekādi piemiņas pasākumi netika organizēti.
 
Diemžēl ne Rēzeknes Kultūras un tūrisma centra, ne Rēzeknes domes pārstāvji nebija organizējuši nedz ziedu, nedz svecīšu nolikšanu piemiņas vietā. 27.aprīlī pie Latgales kongresa pieminekļa valdīja aizmirstība un klusums.
 
Arī pie Franča Trasuna pieminekļa nekas neliecināja, ka ir Latgales kongresa diena.

Rēzeknē darbojas divas latgaliešu biedrības - “Latgalieši” un “Latgaliešu kultūras biedrība”. 
 

Kur tad ir Rēzeknes latgalieši pašlaik? Kā, pilsētā, kur noticis Latgales kongress, var aizmirst, par nu jau kalendārā iekļauto atzīmējamo dienu?
 
Jāatzīmē, ka arī Rēzeknes domes priekšsēdētājs, sev izdevīgās epizodēs, daudzkārt iemīļojis izteikties tieši latgaliski...
 
Interesanti vai 9.maijā, turpat blakus pāri krustojumam, pie “Aļošas” pieminekļa būs tik pat klusu, kā pie pieminekļa neatkarīgas Latvijas veidotājiem? Ierasts, ka šo datumu Rēzeknes pilsētas pašvaldības augstākstāvošās personas parasti neaizmirst.
 
Vai tik tiešām Rēzeknē neviens nezināja, kas tiek atzīmēts 27.aprīlī un kā varēja gadīties, ka piemiņas vietas šādā dienā palika aizmirstas?

Ir skumji, ka datums, kurš ir kalendārā un pat kongresam veltītajā pieminekļa granītā iekalts, Rēzeknē tomēr tika aizmirsts.
 

Foto: Latgales kongresam veltītais piemineklis, 27.aprīlī Latgales kongresa dienā plkst. 15.30.Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-10 /11)
Jiuza 30.04.2019 18:12
Itīm golvonīs prazdņiks - mistisko pobeda...
123 30.04.2019 18:25
Svētkus provincē rīko tikai pirms vēlēšanām.
Vietējā tante 30.04.2019 19:51
123 30.04.2019 18:25
Svētkus provincē rīko tikai pirms vēlēšanām.
Pieklājības pēc, pa puķei jau varēja nolikt....
onkulis 30.04.2019 20:28
kongresā vajadzīgie ievēlēti un tagad pa Rīgu tusējas
Sērmais 30.04.2019 23:44
Žāl, ka Rēzeknis kulturas i turisma centrs nabeja niko planavojis itamä lītä. Jī reikoj izprïcu i traĺi vaļi aktivitātis. Jīm nav prioritate taidi nūpītni atzeimojami datumi kai izsyutejuma godadīna kur nu vēĺ kongress, i kam gon tū vaira vajag...
123 01.05.2019 09:10
Sērmais 30.04.2019 23:44
Žāl, ka Rēzeknis kulturas i turisma centrs nabeja niko planavojis itamä lītä. Jī reikoj izprïcu i traĺi vaļi aktivitātis. Jīm nav prioritate taidi nūpītni atzeimojami datumi kai izsyutejuma godadīna kur nu vēĺ kongress, i kam gon tū vaira vajag...
Domāju, ka viņi nemaz nenojauta par tādu datumu.
Monce 01.05.2019 10:19
onkulis 30.04.2019 20:28
kongresā vajadzīgie ievēlēti un tagad pa Rīgu tusējas
Nu a scarcs lobuoks?
pilsētnieks 01.05.2019 22:42
Naudu piešķīra, pieminekli uztaisīja, skaļa atklāšana arī bija. Nu, mums tas ir. Ja Latgales dienā neviens neatnāca, tad cik tas ir vajadzīgs? Ne vienmēr svētku vai piemiņas brīdim vajadzīga piešķirtā nauda. Šai sajūtai jānāk no sabiedrības. Vai sabiedrība tam ir gatava?
Vītejīs 02.05.2019 00:20
Nu i kuo jius vysi gaidit? Kuo naguojit da pīminekļa? Kod mīsta i nūvoda īdzeivuotuoji poši paruodej, ka jim ir phhhuj iz tū kongresu, tod ir glupai praseit atbiļdeibys nu pošvaļdeibys. Pošvaļdeiba atsašifej kai pošu vaļdeiba, aba, kaidi poši, taida vaļdeiba. As tī beju nuokušā dīnā (27 aprelī nabeju Rēzeknī), pasiedeju iz sūleņa, pučis nūpiercs gon nabeju, bet beju, pasiedeju i padūmuoju. Puču pi pīminekļa naredzeju, arī ituo anonimuo roksta autors gon jau puči nabeja nūlics. Ka jiusīm pošim ir vīnolga, nameklejit vaineigūs apleik. Tys, kas sataiseja pīminekli, kam sataiseja, par kaidu naudu, kaida firma - tys ir KNAB temats. Vaicuojums ir, jius tī bejot, voi ka nabejot voi koč atguodojat par tū dīnu? Ka nā, tod aizataisa i īt ūkstā.
Cik Rēzeknī 02.05.2019 01:20
ir cylvāku? Optimisti soka, ka kaidi 20 000 asūt. Nu tim puse ir latvīši, nu tuos latvīšu pusis vysmoz puse ir latgalīši. Ka koč 10% nu tim latgalīšim uzskateitu par vajadzeigu 27. aprelī atīt pi pīminekļa i ka koč puse nu tim 10% pajimtu leidza koč vīnu puči, tys pīmineklis byutu apkrauts ar zīdim. Patīseiba ir tymā, ka pošim latgalīšim tei volūda i tei pīminis dīna navā vajadzeiga.
12
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Pie administratīvās atbildības saukti partijas Saskaņa deputāti
Kai jī ir apzarībūšīs,kap jūs visus paralizātu nu sputnik'a! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
куда делись коментарии испугались что написали про вас ПРАВДУ!!!Вот так всегда как напишут правду так её сразу уберут.А как начнут врать так её так приукрасят и по всем местам распишут что блевать хочется.какая власть такие законы!!! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
Tad visām citām daudzdzīvokļu mājām ir jāatsakās no Namsaimnieka pakalpojumiem un vai nu pašiem pārņemt apsaimniekošanu vai pāriet pie citām firmām. Vienas mājas dēļ celt tarifus visiem tas gan ir "gudri" Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top