Otrdiena,
20.aprīlis 2021
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Данила, Георгий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
AKTUĀLI

Nebeidzamā sāga par bezmaksas braukšanu

15.03.2017
Sāga par bezmaksas braukšanu Rēzeknē turpinās. Portāls Rezekneszinas.lv aizrautīgi sekoja katram jaunam pavērsienam šajā projektā.

Nolēmām arī jums, lasītāji, atsvaidzināt atmiņu par to, kā tad īsti sākās šis stāsts.Š.g.19.janvāris bija diena, kad ārkārtas domes sēdē tika pieņemts rēzekniešiem svarīgs lēmums – tika apstiprināts 2017.gada budžets.


Pieņemot budžetu, tika apspriests arī lēmumprojekts par „Kārtības, kādā tiek aprēķināta maksa un veikti norēķini ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju par pasažieru ar braukšanas maksas atvieglojumiem pārvadāšanu”.


Frakcijas „Patrioti sauc!” pārstāvji, kuras sastāvā ietilpst Vjačeslavs Dubovskis, Jāzeps Korsaks un Edmunds Teirumnieks, ieteica, ka ir jāveic izmaiņas, piešķirot braukšanas atvieglojumus sabiedriskajā transportā, proti, ir jāapstiprina, ka pensionāri, 1.-12.klašu skolēni varētu braukt pilsētas sabiedriskajā transportā bezmaksas visu gadu.


Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs kategoriski atteicās apspriest šo ierosinājumi, minot, ka frakcijas „Patrioti sauc!” deputātiem ir jāizglītojas un turpmāk, ja tie vēlēsies iesniegt kādas ierosmes, iesniegt tās atbilstošā līmenī.


A.Bartaševiča teikto atbalstītāja arī pārējie deputātie – Andrejs Rešetņikovs, Aleksejs Stecs, Vladimirs Bogdanovs, Raimonds Arbidāns, Igors Lucijanovs, Aleksandrs Irišins, Jānis Krišans, Lidija Ostapceva un Igors Sergejevs.


Mazliet vēlāk, 31.janvārī A.Bartaševičs PBK intervijas laikā pauž, ka no 1.aprīļa visi deklarētie rēzeknieši brauks bez maksas sabiedriskajā transportā.


Pārskaitīt grupas, kuras tad īsti varēs braukt bez maksas sabiedriskajā transportā, jēgas nav, jo tās pastāvīgi mainās.


Savukārt 7.februārī norisinājās domes galvas preses konference, kuras laikā žurnālisti tika iepazīstināti ar bezmaksas braukšanas koncepciju un nākotnes plāniem.


9.februārī Rēzeknes pilsētas domes sēdē tika skatīts un atbalstīts lēmums par rēzeknieša karšu izsniegšanas kārtību un grozījumiem saistošajos noteikumos par atvieglojumiem, kas nodrošinās bezmaksas SIA “Rēzeknes Satiksme” sabiedrisko transportu pilsētā deklarētajiem karšu īpašniekiem.


13.februārī sāka pieņemt to cilvēku iesniegumus, kuri savā īpašumā vēlējās iegādāties „Rēzeknieša karti” un „Rēzeknes skolēna karti”.


2.martā tapa zināms, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija šo projektu neatbalsta.


VARAM norāda, ka, sabiedriskā transporta pakalpojumam ir jābūt pieejamam vienlīdzīgi visiem iedzīvotājiem. Izvērtējot saistošajos noteikumos iekļautās normas, VARAM secinājusi, ka, nosakot braukšanas maksas atvieglojumus sabiedriskajā transportā konkrētām personu kategorijām, ir pārkāpts cilvēku vienlīdzības princips, kas ir viena no cilvēku pamattiesībām. 
 
Pašvaldībai ir tiesības noteikt braukšanas maksas atvieglojumus noteiktām personu kategorijām, tomēr tām ir pienākums pamatot atšķirīgo attieksmi pret kādu noteiktu iedzīvotāju grupu. Un šim pamatojumam par atvieglojumu piešķiršanu ir jābūt balstītam uz apstākļiem, kas tiešā veidā ir saistīti ar šo personu vajadzību pēc braukšanas maksas atvieglojumiem.
 
VARAM secinājusi, ka Rēzeknes pilsētas domes noteiktie kritēriji braukšanas maksas atvieglojumu saņemšanai attiecas uz plašu personu loku un nav saistīti ar īpašiem apstākļiem, kādā atrodas šīs personas, ministrija nosūtījusi vēstuli domei, aicinot pārskatīt projektu un ieviest minētās korekcijas.
 
 
Nākošais pagrieziena punkts – 9.marta domes sēde.


Rēzeknes pilsētas domes deputātiem kārtējo reizi tika piedāvāts balsot par grozījumiem, kas veikti saistošajos noteikumos nr.5 “Par braukšanas maksas atlaidēm Rēzeknes sabiedriskajā transportā”.


Neskatoties uz to, ka ministrija ir pret to, lai bezmaksas braukšana tika piešķirta ļoti plašam iedzīvotāju, kuri deklarējušies Rēzeknē, lokam, koalīcija kārtējo reizi nobalsoja „par” un iekļāva  to Rēzeknē deklarēto iedzīvotāju kategorijām, kuriem pienākas bezmaksas braukšana, arī tos, kuri maksā iedzīvotāju ienākumu nodokli vai kuriem pieder nekustamais īpašums Rēzeknē.


Šīs izmaiņas atbalstīja ne visi deputāti, V.Dubovskis norādīja, ka domes mēģinājums rīkoties prettiesiski var pamudināt ministriju vispār nobloķēt šo projektu un tādā gadījumā arī tās iedzīvotāju grupas, kurām ir nepieciešama bezmaksas braukšana, to nesaņems.


Taču arī šoreiz deputātu izmisīgos centienus ministrija neatbalstīja.


Šonedēļ tapa zināms, ka ministrija noraidīja veiktās izmaiņas, ministrija norādīja, ka domes lēmums kārtējo reizi ir prettiesisks.

VARAM norāda, ka, nosakot braukšanas maksas atvieglojumus, par vienīgo kritēriju nedrīkst izmantot personas deklarēto dzīvesvietu. Tas ir prettiesiski. Ir nepieļaujami diskriminēt Latvijas iedzīvotājus pēc to dzīvesvietas.
Saskaņā ar normatīvo regulējumu, braukšanas maksas atvieglojumu radītos zaudējumus pārvadātājam pilnā apmērā ir jākompensē no pašvaldības budžeta. Tomēr Rēzeknes pilsētas dome nav sniegusi detalizētu finansiālo izvērtējumu par saistošo noteikumu ietekmi uz pilsētas budžetu, kas ir nozīmīgi, ņemot vērā, ka Rēzeknes pilsētas dome piešķir būtiskas atlaides ļoti plašai iedzīvotāju grupai.
 
Rodas jautājums, kāpēc domes darbinieki nevarēja (negribēja?) visus dokumentus saskaņot ar ministriju, un tikai tad publiski izziņot šādu priecīgu vēsti?


Kā zināms, daudzi iedzīvotāji, lai dabūtu Rēzeknieša karti un iespēju izmantot sabiedrisko transportu, bija stāvējuši garā rindā.


Daudzi bija arī veikuši aprēķinus, cik nu viņi ieekonomēs, braukājot uz darbu, vasarnīcu un citām vietām, netērējot ne centa, bet nu visus šos cilvēkus sagaidīja vilšanās. Tagad uz šo karti un tās iespējām raugās ar neticību, vairs neviens nejūt motivāciju to iegādāties.


Kādā no preses konferencēm A.Bartaševičs minēja, ka valsts iestāžu darbinieki tērē milzīgus resursus, lai, piemēram, labotu neprecīzi, nekorekti iesūtītos dokumentus, vai arī lai skatītu kādu sūdzību.


Taču domes darbinieki pašlaik rada tādu pat situāciju, jau otro reizi VARAM tiek iesniegti nekorekti, neprecīzi dokumenti, domes darbinieki, kuru skaitā ir vairāki pieredzējuši juristi un izglītoti cilvēki, nespēj iesniegt dokumentus, kuri atbilst noteiktām prasībām un satur visu nepieciešamo informāciju.


Domes darbinieki lieto sinonīmus, iesniedzot projektu ministrijā, un cer, ka šoreiz izdosies apiet likuma pantus.


Jau vairākus mēnešus iedzīvotāju uzmanība tiek pievērsta bezmaksas braukšanai pilsētas sabiedriskajā transportā, taču, sekojot aktuālajai informācijai, top skaidrs, ka bezmaksas braukšana netiks piešķirta visiem iedzīvotājiem.


Rēzekniešiem nekas cits neatliek, kā tikai sekot ziņām un gaidīt, ko nesīs kārtējā domes sēde.


Pirmais aprīlis jau nav aiz kalniem, taču skaidrības, kas varēs braukt autobusos bez maksas, nav.


Nu, ko, dzīvosim, redzēsim.
Rezekneszinas.lv 
 
 
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1 /1)
nui 10.04.2017 16:32
a kur tad skatās - juristi un iekšējā audita nodaļa - par ko saņem algas.....nekompetenti vai kā....
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Pie administratīvās atbildības saukti partijas Saskaņa deputāti
Kai jī ir apzarībūšīs,kap jūs visus paralizātu nu sputnik'a! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
куда делись коментарии испугались что написали про вас ПРАВДУ!!!Вот так всегда как напишут правду так её сразу уберут.А как начнут врать так её так приукрасят и по всем местам распишут что блевать хочется.какая власть такие законы!!! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
Tad visām citām daudzdzīvokļu mājām ir jāatsakās no Namsaimnieka pakalpojumiem un vai nu pašiem pārņemt apsaimniekošanu vai pāriet pie citām firmām. Vienas mājas dēļ celt tarifus visiem tas gan ir "gudri" Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top