Otrdiena,
20.aprīlis 2021
Vārda dienas: Mirta, Ziedīte, Данила, Георгий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
AKTUĀLI

Atklātā vēstule Rēzeknes domes priekšsēdētāja vietniecei L.Ostapcevai

26.10.2020
Kā zināms, bērna sagatavošana bērnudārzam vai skolai nav lēts prieks. Droši varu to apgalvot, kā tēvs, kura bērni apmeklē gan izglītības, gan pirmsskolas izglītības iestādi.

Mums par nepatīkamu pārsteigumu kļuva tas, ka Rēzeknē daudziem vecākiem nākas pārmaksāt.

Bērnudārznieku un skolēnu vecāki vairākkārt ir vērsušies pie manis ar sūdzībām par pastāvīgu naudas vākšanu un nepieciešamību iegādāties kārtējos mācībām nepieciešamos piederumus vai pat inventāru.

Apsolīju viņiem noskaidrot šo situāciju un, pildot solījumu, adresēju vispārējus jautājumus Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece izglītības, kultūras un sociālajos jautājumos Lidijas Ostapcevas kundzei.

Vispirms noskaidrosim, kas ir jānodrošina vecākiem, bet kas izglītības iestādei?

Lai to uzzinātu, sazinājos ar Valsts izglītības kvalitātes dienestu (IKVD) un dalīšos ar jums informācijā, kas ir noderīga visiem skolēnu vecākiem.

Tātad, vecākiem iespēju robežās, jāsniedz skolēnam tikai tie individuālie mācību piederumi, kas nepieciešami obligātās programmas apgūšanai, nevis vienā, bet vairākos mācību priekšmetos (piemēram, burtnīcas, pildspalvas).

Savukārt izglītības iestādēm jānodrošina bērni ar visiem piederumiem, bez kuriem nav iespējams apgūt pārējo obligāto programmu (piemēram, aplikācijas papīrs, guaša krāsas, otas, plastmasas glāzes, krītiņi, plastilīns u.t.t.).

Ja bērns, obligātās programmas ietvaros, apgūst šūšanu vai adīšanu, izglītības iestādei jānodrošina audums un dzija, ja bērns apgūst mājturību - nepieciešamie produkti, ja koka vai metālapstrādi - nepieciešamie materiāli.

Izglītības iestādei jānodrošina visi mācību materiāli un darba burtnīcas.

Izglītības iestādei nav tiesību vākt līdzekļus kancelejas piederumu, ūdens, papīra vai cita inventāra iegādei kopējām vajadzībām.

Izglītības iestāde nevar lemt par nepieciešamību izvēlēties atsevišķus konkrēta ražotāja, zīmola vai piegādātāja mācību piederumus.

Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) ir atkārtoti informējis Rēzeknes Izglītības pārvaldi par visām šīm normām, arī vēstulē, kas atrodama ŠEIT.

Tomēr, es vēlos jūs informēt, Ostapcevas kundze, ka praksē Rēzeknes skolās un bērnudārzos situācija ir pilnīgi atšķirīga, un vecāki bieži sūdzas, ka daudz kas pēc gara saraksta ir jāiegādājas pašiem gan mācību gada sākumā, gan pēc tam – mācību procesa gaitā.

Pastāvīgi ir jāvāc nauda inventāra, kancelejas un saimniecības piederumiem – gandrīz vai krāsai remontam vai tualetes papīram, kas ir uzskatāms par pārkāpumu.

Vai Jūs varētu publiski paskaidrot, kāpēc Rēzeknē tā notiek?

Pieļauju, ka tajā nav izglītības iestāžu vainas un diez vai mūsu skolas un dārziņi cenšas “iedzīvoties” uz skolnieku vecāku rēķina.

Manuprāt, problēma ir acīmredzama – nepietiekams finansējums no Izglītības pārvaldes un domes puses, kas piešķir nepietiekamu līdzekļu daudzumu, likumā noteiktā inventāra un skolas piederumu iegādei, kā rezultātā viss nonāk uz skolēnu vecāku pleciem.

Esmu pārliecināts, ka Rēzeknes pilsētas 2021. gada budžetā nevajadzētu būt šādai praksei!

Ostapcevas kundze, Jūs esat priekšsēdētāja vietniece, kura pārrauga izglītības jautājumus un vadat Rēzeknes domes Izglītības, kultūras, sporta, sociālo un darba lietu komiteju. Lūdzu, paskaidrojiet:

1. Kāpēc Rēzeknē vecāki ir spiesti par saviem līdzekļiem iegādāties izglītības piederumus, kas būtu jānodrošina izglītības iestādēm?

Kāpēc turpinās līdzekļu vākšana kopējām vajadzībām un saimniecības preču iegādei? Kāpēc dome nespēj nodrošināt izglītības iestādes ar kvalitatīviem piederumiem un aprīkojumu?

2.Kādu summu, no ēdināšanai paredzētā budžeta, šopavasar, attālināto mācību laikā ietaupīja Rēzeknes pilsētas dome un kur tika novirzīti šie līdzekļi?

3.Cik tika ietaupīts no kultūras pasākumu budžeta, tā kā tie masveidā tika atcelti COVID-19 pandēmijas dēļ, un kur šie līdzekļi tiek novirzīti? Vai ir iespējams, daļu summas novirzīt ēdināšanas dotēšanai Rēzeknes pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēs?

Vecāki šos jautājumus neuzdod tāpat vien. Nākamā gada budžeta apspriešana jau ir sākusies, un ļoti vēlētos, lai tajā atrastu līdzekļus, atbalstīt ne tikai būvniecības nozari, bet arī mūsu ģimenes ar bērniem!

Atgādināšu, ka pagājušā gada beigās mēs savācām vairāk nekā 570 parakstus par visu bērnu bezmaksas ēdināšanu Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestādēs un nosūtījām tos Rēzeknes domes deputātiem.

Toreiz deputāti atbildēja, ka budžetā nav paredzēti šādi līdzekļi. Varbūt tie parādīsies tagad vai jau ir sagādāti iepriekšminētā ietvaros.
 
Vai nākamgad deputāti varēs visus skolēnus apgādāt ar likumā noteiktajiem mācību piederumiem un atbalstīt rēzekniešu ģimenes ar bērniem?

Informācijai:

Rēzeknes pirmsskolas vecuma bērna ģimene par pārtiku bērnudārzā maksā 2,13 eiro dienā, mēneša maksājums ir 46,86 eiro neatkarīgi no bērna vecuma.

Ludzā un Rīgā - pirmsskolas vecuma bērnu ēdināšanu pilnībā sedz pašvaldība.

Daugavpilī - 1,42 eiro dienā (31,24 eiro mēnesī).

Preiļos vecuma grupā no 1,5 līdz 2 gadiem - 1,45 eiro dienā (31,90 eiro mēnesī), bērniem no 3 līdz 6 gadu vecumam - 1,59 eiro dienā (34,98 eiro mēnesī).

Jēkabpilī bērniem no 1 līdz 3 gadu vecumam - 1,42 eiro dienā (31,24 eiro mēnesī); no 4 līdz 6 gadu vecumam - 1,57 eiro dienā (34,54 eiro mēnesī).

Viļānos - bērni no 1 līdz 2 gadu vecumam - 0,77 eiro dienā (16,94 eiro mēnesī), no 3 līdz 6 gadu vecumam - 0,91 eiro dienā (20,02 eiro mēnesī).

Kāpēc Rēzeknes pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu vecākiem ir jāmaksā vairāk nekā citviet reģionā? 
Skolēnu un pirmsskolas izglītības iestāžu bērnu vecāku vārdā,
Aleksandrs Kļimovs


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1 /1)
Sintija 27.10.2020 20:13
Toties Rēzeknes pilsētas domes deputāti lēma, ka Olimpiskais centrs Rēzekne (OCR) dotāciju veidā no pašvaldības saņems 46 274 eiro. Lūk, arī atbilde :(
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Vietējo pašvaldību vēlēšanas notiks 2021. gada 5. jūnijā.
Apspriest
Aptauja
Par kuru partiju plānojat balsot Rēzeknes pilsētas pašvaldības vēlēšanās 5. jūnijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Pie administratīvās atbildības saukti partijas Saskaņa deputāti
Kai jī ir apzarībūšīs,kap jūs visus paralizātu nu sputnik'a! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
куда делись коментарии испугались что написали про вас ПРАВДУ!!!Вот так всегда как напишут правду так её сразу уберут.А как начнут врать так её так приукрасят и по всем местам распишут что блевать хочется.какая власть такие законы!!! Sīkāk...
Rēzeknes namsaimnieks draud paaugstināt tarifu
Tad visām citām daudzdzīvokļu mājām ir jāatsakās no Namsaimnieka pakalpojumiem un vai nu pašiem pārņemt apsaimniekošanu vai pāriet pie citām firmām. Vienas mājas dēļ celt tarifus visiem tas gan ir "gudri" Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top