Pirmdiena,
30.Novembris 2020
Vārda dienas: Andrejs, Andrievs, Andris, Григорий, Никон, Лазарь Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Vasaras iecienītākā garduma definējums

26.07.2016
Kas gan var būt labāks par saldējumu vasaras laikā? Gan lieliem, gan maziem tas ir iecienītākais vasaras našķis.

ES produkts ar nosaukumu „saldējums” vispārīgā nozīmē nav definēts kā piena produkts. 
ES un arī pasaules izpratnē ar nosaukumu „saldējums” apzīmē uzputotu un sasaldētu desertu, kas ražots no ļoti dažādām daudzveidīgām izejvielām, ne tikai no piena vai krējuma.

Tātad saldējums ir uzputots un saldēts pārtikas produkts, ko pamatā gatavo no piena, saldā krējuma, kā arī augļu un ogu sulas vai biezeņa. Saldējumam var pievienot dažādas garšvielas, svaigus vai žāvētus augļus, riekstus, rozīnes, olas, kafiju, kakao, šokolādi, halvu, iesalu, vanilīnu, kanēli, citronskābi u.c. Lai saldējumam būtu viendabīga konsistence un ražošanas laikā neveidotos lieli ledus kristāli, tiem pievieno stabilizatorus.


Saldējumu var iedalīt vairākās grupās atkarībā no tā, kā tas ir ražots, piemēram:

1) piena vai krējuma saldējums – no piena vai krējuma; 
2) jogurta saldējums – no jogurta; 
3) olu krēma saldējums – no piena, kam pievienots daudz olas dzeltenuma;
4) sorbets – no sasaldētas uzputotas augļu sulas vai ar ūdeni atšķaidīta augļu biezeņa; 
5) šerbets – no augļu sulas, pievienojot piena taukus un piena pulveri, kas nesatur taukus;
6) gelato – tradicionāls itāļu saldējums no piena, krējuma un cukura, kam pievienoti augļi, rieksti vai citas sastāvdaļas, kā arī dažādi garšas aromāti; 
7) parfē – sasaldēts putukrējums, kam garšu piešķir augļi, vaniļa, šokolāde, rieksti un dažādas citas sastāvdaļas.

ES nav izstrādāti normatīvie akti, kas reglamentē saldējuma ražošanu un prasības šim produktam, kā arī prasības konkrētiem saldējuma nosaukumiem. Tomēr ES ir noteiktas saldējumā atļautās pārtikas piedevas un konservanti, kā arī devas, cik tos drīkst izmantot.

Eiropas Saldējuma asociācija (Euroglaces) ir izstrādājusi kodeksu „Code for edible ices”. Tajā atsevišķi ir izdalīts „piena un piena produktu saldējums”, kura sastāvā drīkst būt tikai piena tauki un/vai piena olbaltumvielas. Pārējiem saldējuma veidiem augu taukus pievienot ir atļauts.

Ir izstrādāts arī IDF (International Dairy Federation) standarts saldējumam no piena un piena produktiem, kas ir ņemts par pamatu Latvijas standartam „Piena un krējuma saldējums”. Tomēr ne iepriekš minētā kodeksa, ne standarta prasības nav obligāti piemērojamas.

Tāpēc Latvija ir izstrādājusi nacionālos MK noteikumus, lai saldējumu klāstā izceltu piena un krējuma saldējumu, kas tiek gatavots tikai no piena vai krējuma, līdz ar to aizsargājot šos tirdzniecības nosaukumus (šīs prasības ir noteiktas MK 01.02.2011. noteikumos Nr.97 „Noteikumi par klasifikācijas, kvalitātes un marķējuma prasībām piena produktiem un saliktiem piena produktiem”).

Tas nozīmē, ka, ja Latvijā ražota saldējuma marķējumā ir nosaukums „Piena saldējums” vai „Krējuma saldējums”, tad tam ražošanas procesā nav pievienotas sastāvdaļas, kas daļēji vai pilnībā aizvieto kādu no piena sastāvdaļām, piemēram, piena tauki aizvietoti ar augu taukiem vai eļļu, turpretī citos saldējuma veidos var būt arī augu tauki.

Mūsdienās liela daļa saldējumu ražotāju ražošanas procesā atsakās no augu taukiem, izmantojot tikai pienu, saldo krējumu vai sviestu. Krējuma saldējumam, piemēram, pievieno arī rupjmaizi un dzērvenes, plūmes, karameļu garšas saldējumam – karameles pildījumu. Ir iespējams nobaudīt arī biezpiena saldējumu šokolādes glazūrā, kas ir viens no sarežģītākajiem saldējumā pārvēršamajiem produktiem un kura sastāvā puse ir biezpiens.

Tomēr saldējums, kura sastāvā nav augu tauki, piemēram, var būt pildīts vafelē, ražots dažādās glazūrās, kā arī tam var būt pievienoti šokolādes gabaliņi. Šīs sastāvdaļas var saturēt augu taukus, kas atsevišķi ir norādīts marķējumā vafeles vai glazūras sastāvā. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību iepakojuma marķējumam un iepazīties ar saldējuma kopējo sastāvu.

Saldējumam, tāpat kā citiem produktiem, marķējumā sastāvdaļu sarakstā jānorāda visas pārtikas preces sastāvdaļas dilstošā masas secībā. Tātad – tas, kā ir visvairāk, ir sarakstā pirmais, bet, ja saldējumam ražošanas procesā tiek pievienoti augu tauki, tad marķējumā tas ir obligāti jānorāda.

Tas nozīmē – ja gribat iegūt patiesu informāciju par saldējuma sastāvu, ir jāskatās marķējumā sniegtā informācija, tomēr der atcerēties, ka saldējums ir tikai našķis.
Foto: Interneta resursi
Avots: Zemkopības ministrija
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeima apstiprina valsts aizsardzības koncepciju
Jā. Piekrītu visam teiktajam agstāk. Un vēl cītīgi jāgatavojas citplanētiešu uzbrukumam. Jo tas ir tikpat reāls, kā Krievijas iebrukums. :)) Sīkāk...
Brīvdienās Latvijas teritorijā pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss
Ir pienākusi ziema. Aukstās naktis un saltie rīti ir kļuvuši par ikdienu. Līdz ar ziemu pieaug kovid-19 sirgstošo skaits. Lai pārvarētu kovid-19 sērgas otro vilni, ievērosim visus valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Ieturēsim 2 metru distanci, nedrūzmēsimies. Rūpīgi mazgāsim rokas ar ziepēm un lietosim dezinfekcijas līdzekļus. Lietosim sejas un deguna aizsegus. Saslimšanas gadījumā apzinīgi ievērosim pašizolāciju. Būsim apzinīgi šajā krīzes brīdī. Sargāsim savu un apkārtējo veselību. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas veselību un zemes aizsardzību! Iedegsim zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Iedegsim tumši zilu svecīti par godu Pērkonam. Iedegsim pelēku svecīti par godu Veļu Māte. Cerēsim, lūgsimies un ticēsim. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu! Lai ticība Pērkonam kalpo mums par zobenu! Godināsim savus senčus un Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #Tēvzeme #Latvija #sentēvi #veselība #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
Ievieš pabalstu bērna pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā
Mana mīļā latvju tauta, saglabāsim cerību savās sirsniņās. Saglabāsim staltu stāju. Nebīsimies kovid-19 (covid-19) sērgas, pārvarēsim šo smagnējo laiku ar drosmi un godu. Nebūsim pārgalvīgi, būsim apzinīgi! Ievērosim visu valdības uzliktos ierobežojumus ārkārtas stāvokļa laikā. Dzīvosim saticīgi. Atbalstīsim trūcīgās un maznodrošinātās personas, kurām krīzes laikā klājas smagi. Nekašķēsimies, dzīvosim draudzīgi. Būsim iecietīgi un saprotoši cits pret citu. Lūgsim Latvju Dievus, lai Latvju Dievi pasargā visus Latvijas iedzīvotājus no kovid-19 sērgas. Iedegsim savā viensētā ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Ziedosim sauju graudu ugunskurā par godu Latvju Dieviem. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes, lai atgaiņātu visādus mošķus un nelaimes. Ticēsim Latvju Dieviem un savu senču varenībai. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #MežaMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #saticība #mīlestība #miers #sentēvi #svētbirzs #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top