Otrdiena,
1.Decembris 2020
Vārda dienas: Arnolds, Emanuels, Платон, Роман Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Mīti par vakcinēšanos vasarā

11.07.2017
Kaut gan laukā jau vasara, iedzīvotāju interese par vakcināciju pret ērču encefalītu nemazinās. Tomēr vēl kopš padomju laikiem par vakcināciju gada siltajos mēnešos valda ne mazums aizspriedumu. Tos kliedēt palīdz Ārija Stalbova, vakcinācijas centra "Bowarin" vadītāja.

Vasarā man ir bail vakcinēties – ja pēc potes iekodīs ērce, varu saslimt ļoti smagi


Mīts! Viedoklis, ka vakcinēties var tikai ziemā, ir iesakņojies vēl no padomju laikiem. Tolaik vakcinācijai izmantoja dzīvu, novājinātu vīrusu un inficētas ērces piesūkšanās uzreiz pēc potes saņemšanas tiešām varēja izraisīt saslimšanu smagā formā. Tāpēc, lai izvairītos no inficēšanās riska, tolaik vakcinēja tikai rudens, ziemas mēnešos, kad ērces guļ.


Par laimi, mūsdienu ērču encefalīta vakcīnai šādu ierobežojumu nepastāv, jo vakcīna satur inaktivētas jeb nedzīvas encefalīta vīrusa daļiņas. Tās nevar izraisīt slimību, bet gan rosina cilvēka imūnsistēmu veidot aizsardzību pret infekcijas ierosinātāju, tapēc vakcinēties var visu gadu, arī vasarā.


Vienīgais iespējamais risks ir saistīts ar to, ka pēc pirmās vakcīnas devas imunitāte pret ērču encefalītu organismā vēl nebūs izveidojusies. Noturīga aizsadzība, kas inficētas ērces piesūkšanās gadījumā spēj pasargāt no ērču encefalīta, ar ātro vakcinācijas shēmu izveidojas trīs nedēļu laikā, vai ar paātrināto shēmu – 30 dienu laikā. Tāpēc, ja cilvēks iepriekš nav bijis vakcinēts, lai izvairītos no saslimšanas, vislabāk no ērcēm vakcinācijas laikā tomēr censties izvairīties.


Ja pēc vakcinācijas iekož ērce, imunitāte neveidojas un jāvakcinējas no jauna

Mīts! Arī tad, ja ērce piesūcas uzreiz pēc vakcinācijas, bažām par lieki iztērētiem līdzekļiem vakcinācijai nav pamata. Ērces piesūkšanās ar vakcīnu ievadīto antivielu veidošanos organismā neietekmē. Pareizākais ir rīkoties šādi: ja pēc vakcinācijas piesūcas ērce, jānogaida ērču encefalīta inkubācijas periods 21 (maksimums 30) diena, kuru laikā var parādīties iespējamie ērču encefalīta simptomi. Ja slimība neattīstās, vakcināciju var turpināt pēc sākotnējās shēmas.


Ērču nodošana laboratoriskai pārbaudei var pasargāt no slimības

Mīts! Protams, ērci var nest pārbaudīt, un šādi rīkojas daudzi. Tomēr jāatceras, ka tas ļaus uzzināt vien to, vai ērce ir inficēta ar encefalīta vīrusu vai nav, nevis pasargās no slimības. To, vai un cik smagi attīstīsies ērču encefalīts, prognozēt nav iespējams. Ja ērce ir vesela, vislabāk uzreiz pēc analīžu saņemšanas ir veikt vakcināciju, lai nākamreiz pēc ērces piesūkšanās nebūtu jāsatraucas par draudiem veselībai.

Ja ērce ir inficēta, tad gan jānogaida 21 (maksimums 30) dienas, vai neparādās slimības simptomi, un tikai tad var vakcinēties. Jāatceras, ka pret ērču encefalītu zāļu nav un nav arī profilakses līdzekļu, kas varētu novērst iespējamo inificēšanos. Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā ar ērču encefalītu ir inficēti aptuveni 30 procenti ērču.

Protams, ne visas inficētās ērces, kas piesūcas, izraisa saslimšanu ar ērču encefalītu. Taču neziņa un gaidīšana mēneša garumā – būs slimība vai ne – ir satraukuma pilns laiks. Tāpēc labāk savlaicīgi padomāt par efektīvāku profilaksi, proti, vakcināciju. Patlaban, vasaras laikā, īpaši pieprasīta ir ātrā vakcinācijas shēma, kas ar trīs vakcīnas devām ļauj imunitāti iegūt jau 21 dienas laikā.
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeima apstiprina valsts aizsardzības koncepciju
Jā. Piekrītu visam teiktajam agstāk. Un vēl cītīgi jāgatavojas citplanētiešu uzbrukumam. Jo tas ir tikpat reāls, kā Krievijas iebrukums. :)) Sīkāk...
Brīvdienās Latvijas teritorijā pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss
Ir pienākusi ziema. Aukstās naktis un saltie rīti ir kļuvuši par ikdienu. Līdz ar ziemu pieaug kovid-19 sirgstošo skaits. Lai pārvarētu kovid-19 sērgas otro vilni, ievērosim visus valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Ieturēsim 2 metru distanci, nedrūzmēsimies. Rūpīgi mazgāsim rokas ar ziepēm un lietosim dezinfekcijas līdzekļus. Lietosim sejas un deguna aizsegus. Saslimšanas gadījumā apzinīgi ievērosim pašizolāciju. Būsim apzinīgi šajā krīzes brīdī. Sargāsim savu un apkārtējo veselību. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas veselību un zemes aizsardzību! Iedegsim zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Iedegsim tumši zilu svecīti par godu Pērkonam. Iedegsim pelēku svecīti par godu Veļu Māte. Cerēsim, lūgsimies un ticēsim. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu! Lai ticība Pērkonam kalpo mums par zobenu! Godināsim savus senčus un Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #Tēvzeme #Latvija #sentēvi #veselība #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
Ievieš pabalstu bērna pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā
Mana mīļā latvju tauta, saglabāsim cerību savās sirsniņās. Saglabāsim staltu stāju. Nebīsimies kovid-19 (covid-19) sērgas, pārvarēsim šo smagnējo laiku ar drosmi un godu. Nebūsim pārgalvīgi, būsim apzinīgi! Ievērosim visu valdības uzliktos ierobežojumus ārkārtas stāvokļa laikā. Dzīvosim saticīgi. Atbalstīsim trūcīgās un maznodrošinātās personas, kurām krīzes laikā klājas smagi. Nekašķēsimies, dzīvosim draudzīgi. Būsim iecietīgi un saprotoši cits pret citu. Lūgsim Latvju Dievus, lai Latvju Dievi pasargā visus Latvijas iedzīvotājus no kovid-19 sērgas. Iedegsim savā viensētā ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Ziedosim sauju graudu ugunskurā par godu Latvju Dieviem. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes, lai atgaiņātu visādus mošķus un nelaimes. Ticēsim Latvju Dieviem un savu senču varenībai. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #MežaMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #saticība #mīlestība #miers #sentēvi #svētbirzs #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top