Trešdiena,
25.Novembris 2020
Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Савва, Иван Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Atklāta vēža skrīninga kampaņa “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!”

06.07.2017
Trešdien, 5. jūlijā, ar preses konferenci tika atklāta informatīvā kampaņa “Rūpes par veselību ir ģimenes laime!”. Kampaņa tiek organizēta ar mērķi mudināt sabiedrību izmantot valsts sniegto iespēju regulāri veikt valsts apmaksātas profilaktiskās pārbaudes krūts, dzemdes kakla un zarnu jeb kolorektālā vēža savlaicīgai diagnosticēšanai, informē Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.
“Onkoloģiskās saslimšanas ir ārstējamas, taču Latvijā liela daļa no ļaundabīgajiem audzējiem tiek atklāti, kad ir iestājusies jau 3.vai 4. slimības stadija, kas būtiski apgrūtina sekmīgu pacienta ārstēšanas procesu. Viena no manām prioritātēm ir onkoloģisko pacientu aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošana. Turpinot jau uzsāktās reformas, pašlaik ministrija strādā pie tā, lai veicinātu valsts apmaksāta vēža skrīninga kvalitāti. Diemžēl viena no problēmām ir arī mērķa grupu zemā atsaucība vēža skrīningam. Valsts piedāvātais vēža skrīnings ir iespēja savlaicīgi atklāt saslimšanu. Tāpēc es aicinu visus, kuri ir sasnieguši attiecīgo vecumu, veikt valsts apmaksātu izmeklējumu, lai novērstu slimības attīstību un tādā veidā pasargātu ne tikai sevi, bet arī savus tuviniekus, kam patiesi rūp jūsu veselība,” ar šādu vēstījumu kampaņu atklāja LR veselības ministre Anda Čakša.


Statistika – joprojām skaudra


Tāpat preses konferences laikā ar jaunāko statistiku, kas skar krūts, dzemdes kakla un kolorektālā jeb zarnu vēža ārstniecības rezultātus, iepazīstināja arī Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģijas un rezidentūras galvenā speciāliste Dace Baltiņa un ginekoloģe, ultrasonogrāfijas un kolposkopijas speciāliste Jana Žodžika.


“Skrīnings ir mērķtiecīga agrīnas slimības vai vēždraudes patoloģijas meklēšana veseliem cilvēkiem, kuriem vai nu nav nekādu sūdzību, vai arī tās nav saistītas ar meklējamo slimību. Pēdējos gados vērojama pozitīva tendence attiecībā uz krūts vēža skrīningu. No 1152 sievietēm, kurām 2015. gadā atklāts krūts ļaundabīgs audzējs 62,9% diagnoze noteikta agrīni (I/II stadijā). Diemžēl dzemdes kakla vēzis vēlīni (III/IV stadijā un bez precizētas stadijas) 2015. gadā diagnosticēts  50,5% gadījumu, bet zarnu vēzis - 61,5% gadījumu. Novērst slimības ielaistību, mazināt mirstību un būtiski pagarināt dzīvildzi iespējams vien tikai savlaicīgi un regulāri veicot vēža skrīningdiagnostiskos izmeklējumus un nekavējoties ar ārsta apmeklēšanu sūdzību un simptomu gadījumos, tā nonākot Zaļā koridora apritē,” klātesošos uzrunāja onkoloģe Dace Baltiņa.Skaudrus datus atklāja arī ginekoloģe Jana Žodžika: “Neraugoties uz to, ka dzemdes kakla pirmsvēža izmaiņas ir viegli diagnosticējamas un ar vienkāršām metodēm ārstējamas, statistika ir kritiska. Starp 40 Eiropas valstīm Latvijā patlaban ir 8. augstākā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi, savukārt mirstība no šīs slimības ir vēl augstāka – atrodamies 5. vietā. 2016. gadā tikai 44,2% 12 gadus vecu meiteņu saņēmušas poti pret cilvēka papilomas vīrusu, kura klātbūtne veicina onkoloģisko šūnu attīstību, kamēr valsts apmaksāto dzemdes kakla skrīningu izmanto vien 25% sieviešu. Tieši tāpēc šīs slimības bieži tiek konstatētas jau 3.-4. stadijā, kad ārstēšanas iespējas jau ir ierobežotas.”


Kampaņas ietvaros, Latvijas iedzīvotājus aktīvāk rūpēties par savu veselību  mudinās Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dace Bonāte, Dailes teātra aktieris Ģirts Ķesteris un Valmieras Drāmas teātra aktrise Regīna Devīte, kura arī piedalījās preses konferencē. Aktieri aicinās veikt profilaktiskās pārbaudes, un skaidros – kāpēc nepieciešams veikt krūts, dzemdes kakla un zarnu pārbaudes.


 “Dzirdot dakteru stāstīto, jūtos šokēta, ka, dzīvojot tik attīstītā valstī kā Latvija, cilvēki pret savu veselību izturas pavirši – to pierāda arī augstais novēloti atklāto slimību skaits. Piedaloties kampaņā, gribētu mudināt visus cilvēkus par sevi rūpēties ne tikai ārēji, bet mīlēt sevi un parūpēties arī par sevi iekšēji – gādāt par savu veselību, aktīvi izmantojot valsts piedāvāto bezmaksas iespēju jau savlaicīgi atpazīt šo bīstamo slimību,” sacīja aktrise Regīna Devīte.


Kampaņas atklāšanas pasākuma noslēgumā ikvienam klātesošajam bija iespēja ielūkoties mobilās mamogrāfijas kabinetā, tādējādi gūstot skaidrāku priekšstatu par krūts vēža skrīninga pārbaudes norisi.


Atgādinām, ka vēža savlaicīgas atklāšanas programma Latvijā tiek īstenota jau kopš 2009. gada. Tās ietvaros Latvijas iedzīvotāji izlases kārtībā, atkarībā no konkrētās slimības mērķa grupas regulāri saņem uzaicinājuma vēstules veikt valsts apmaksātas dzemdes kakla, krūts vēža un zarnu vēža pārbaudes. Diemžēl iedzīvotāju aktivitāte ir nepietiekama, un likumsakarīgi to atspoguļo arī skaudrie statistikas dati – savlaicīgi tiek diagnosticēts vidēji tikai katrs trešais audzējs. Tikmēr pārējiem vēzis tiek atklāts brīdī, kad ārstēšana vairs nevar sniegt pilnvērtīgu rezultātu.
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Kredietvoorstel tussen particulieren U heeft een lening nodig voor de bouw, een vastgoedproject, de oprichting van uw bedrijf, de terugkeer naar uw persoonlijke activiteiten die u wilt uitvoeren. U die problemen heeft, u heeft onbetaalde uren, u heeft andere problemen gehad. Ik sta klaar om je te helpen. U zou mij moeten kunnen terugbetalen en zeer kosteneffectief aan mijn voorwaarden moeten kunnen voldoen. Het zal uw leven gemakkelijker maken. Neem contact met mij op voor meer informatie!
mail: coralielinberg@yahoo.com Sīkāk...
Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrs tiks modernizēts
Beidzot es redzu, ka kaut kas ,lēnām Latvijā virzās uz priekšu.Es esmu par vienotu programmu suņkopības apmācības virzieniem un attīstībai.Uz šo brīdi ir viss sadalīts pa specifikai un notiek resoru cīņa,kas ir "gudrāks",bet rezultātu nav.Jums nav arī pieredzes apmaiņas un ir redzams pēc dažādu kinoloģisko dienestu suņu pielietojuma,ka viņi tiek gatavoti jau izbraukumu vietā nāvei.Nav darbinieka fiziskā aizsardzība nopersonu uzbrukuma.No Eiropas nāk iekšā nepareiza suņu apmācības metodika,kas var novest pie milzīgām problēmām.
Tā nav kritizēšana,bet draudzīgs ieteikums.
Ar cieņu un sapratni Sīkāk...
Ministru prezidenta apsveikums Latvijas valsts proklamēšanas gadadienā
Ilgi gaidītie Valsts svētki ir jau pienākuši. Šodien, 18.novembrī, mūsu tautai ir īpaša diena. Pirms 102. gadiem mūsu tauta atguva savu dzimto zemi, mūsu tauta atkal kļuva brīva. Dibinot Latvijas Republiku, latvieši atguva savu senču zemi, kuru iebrucēji (sākot ar krustnešu un kristīgo misionāru laikiem) bija nozaguši. Mēs atguvām to, kas pieder mums. Mēs esam saimnieki savā zemē. Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Novērtēsim savu senču pūliņus latvietības saglabāšanā un latvju zemes nosargāšanā. Cienīsim un mīlēsim Latviju. Būsim draudzīgi un vienoti ne tikai svētku reizēs, bet arī ikdienā. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas labklājību, kā arī par valsts attīstību. Iekursim ugunskuru savas viensētas pagalmā par godu Latvju Dieviem! Ziedosim sauju graudu, sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lūgsim Pērkonu, lai Pērkons aizsargā mūsu valsts robežas! Lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte sniedz mūsu tautai labu veselību! Lūgsim Laimu, lai Laima sniedz mums bagātību un veiksmi! Lūgsim Veļu Mātei, lai Veļu Māte sniedz mūsu tautai Saules mūžu! Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Godināsim savus senčus kapiņos. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos! Lai slavēta Latvija mūžīgi mūžos!
Ar sentēvu gudrību, Skolnieciņš no svētezera [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Tēvzeme #LatvijasRepublika #Latvija #18.11.1918. #18.novembris #latvieši #latvietība #LatvjuTauta #sentēvi #drosme #patriotisms #pagāni #svētezers #LatvjuDievuSvētība #iecietība #sapratne #LatvjuDievi Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top