Otrdiena,
1.Decembris 2020
Vārda dienas: Arnolds, Emanuels, Платон, Роман Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Našķi, kas patīk un kas nepatīk zobiem

02.05.2017
Kurš gan negribētu žilbinoši baltus zobus,  bet dzīvē ir tā, kā ir. Turklāt pēdējos gados zobārsti ceļ trauksmi par skumjo zobu stāvokli maziem bērniem, par pudeļu kariesu, kad saknīšu vietā vien rēgojas brūnas zobu daļiņas. 

 Bērna zobi jāsāk kopt jau tad, kad mazais vēl atrodas mammas vēderā, nerunājot nemaz par laiku, kad bērnam patiešām mutē jau parādījušies vismaz daži. 

Sabalansēta un veselīga uztura nozīme


Sabalansēts uzturs ar zemu cukura līmeni satur visus veseliem zobiem nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas. Ja bērns uzturā lietos pienu, sieru un svaigus dārzeņus, tas palīdzēs viņa zobiņiem augt stipriem un veseliem.

Zobu bojāšanos galvenokārt izraisa cukurs, tāpēc ikdienā nepieciešams samazināt cukura daudzumu uzturā. Tādi našķi kā šokolāde, cepumi, konfektes u.tml. negatīvi ietekmē zobu emalju un var izraisīt zobu veselības problēmas. Izskaidro bērniem, ka saldumiem ir veselīgāka alternatīva, piemēram, svaigi augļi, dārzeņi, rieksti un sēklas.


Zobi būs priecīgi, ja tiks ievēroti šādi paradumi:
  • - lai padzertos, saldo sulu un gāzēto dzērienu vietā izvēlieties ūdeni;
  • - ikdienas uzturā lieto dārzeņus un augļus;
  • - izvēlies veselīgus našķus, piemēram, ābolus vai burkānus.

Zobiem nepatīk:
  • - želejkonfektes, cepumi, bulciņas, kūkas, šokolāde, karameles, u.c. saldumi, kas satur dabīgo cukuru;
  • - našķošanās starp ēdienreizēm;
  • - dabīgās sulas un ļoti cukuroti augļi (banāni, vīnogas u.c.), jo tie līp pie zobiem;
  • - gāzētās limonādes, saldās sulas;
  • - čipsi, krekeri u.tml., jo tie ielīp zobu rievās un starpzobu spraugās, veidojot ideāli piemērotu vidi kariesam.

Kā ar izslavēto fluorīdu?

Zobārsti un zobu higiēnisti gan bērniem, gan pieaugušajiem iesaka lietot fluorīdu saturošu zobu pastu, jo tam ir liela nozīme zobu kariesa profilaksē. Fluorīds gan palīdz zobu augšanas procesā, gan arī novērš zobu bojāšanos, kad tie jau ir izauguši. Fluorīds ar siekalu palīdzību iedarbojas labvēlīgi, aizsargājot zobu emalju no aplikuma un cukuriem, ko cilvēks uzņem ar pārtiku.

Fluorīdi gan piena, gan pastāvīgajā sakodienā stiprina zobu emalju un samazina baktēriju radīto skābju daudzumu. Piena sakodiens ir bērnu piena zobi, pirmie zobi cilvēka dzīvē. Kopskaitā tie ir 20, katrā žoklī pa 10, un izšķiļas divarpus līdz trīs gadu vecumā. 6–7 gados sāk mainīties piena zobi uz pastāvīgajiem zobiem, un to sauc par agrīno maiņas sakodienu. Pastāvīgais sakodiens nozīmē, ka mutē ir tikai pastāvīgie zobi. Tas parasti ir novērojams 13–14 gadu vecumā. Šajā laikā mutē ir 28 zobi, katrā žoklī pa 14. Vēl cilvēkam var būt četri tā dēvētie gudrības zobi, bet to aizmetņi var arī nebūt. Šie zobi var sākt šķilties ap 16–18 gadu vecumu vai pēc 30 vai pat 40 gadiem. Ir cilvēki, kuriem gudrības zobi neizšķiļas vispār.


Pateicoties fluorīda labajām īpašībām, zobārsti un zobu higiēnisti iesaka gan bērniem, gan pieaugušajiem lietot fluorīdus saturošu zobu pastu, jo tā nodrošina zobiem papildu aizsardzību. Ir gadījumi, kad speciālisti bērnam iesaka papildus lietot arī fluorīdu saturošas tabletes. Šī līdzekļa lietošana ir ļoti individuāla, piemēram, tas tiek nozīmēts pacientiem ar ļoti augstu kariesa risku (ja bērnam ir trīs vai vairāk kariozu bojājumu 36 mēnešu laikā, kariesa risks ir augsts).
Calis.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeima apstiprina valsts aizsardzības koncepciju
Jā. Piekrītu visam teiktajam agstāk. Un vēl cītīgi jāgatavojas citplanētiešu uzbrukumam. Jo tas ir tikpat reāls, kā Krievijas iebrukums. :)) Sīkāk...
Brīvdienās Latvijas teritorijā pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss
Ir pienākusi ziema. Aukstās naktis un saltie rīti ir kļuvuši par ikdienu. Līdz ar ziemu pieaug kovid-19 sirgstošo skaits. Lai pārvarētu kovid-19 sērgas otro vilni, ievērosim visus valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Ieturēsim 2 metru distanci, nedrūzmēsimies. Rūpīgi mazgāsim rokas ar ziepēm un lietosim dezinfekcijas līdzekļus. Lietosim sejas un deguna aizsegus. Saslimšanas gadījumā apzinīgi ievērosim pašizolāciju. Būsim apzinīgi šajā krīzes brīdī. Sargāsim savu un apkārtējo veselību. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas veselību un zemes aizsardzību! Iedegsim zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Iedegsim tumši zilu svecīti par godu Pērkonam. Iedegsim pelēku svecīti par godu Veļu Māte. Cerēsim, lūgsimies un ticēsim. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu! Lai ticība Pērkonam kalpo mums par zobenu! Godināsim savus senčus un Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #Tēvzeme #Latvija #sentēvi #veselība #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
Ievieš pabalstu bērna pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā
Mana mīļā latvju tauta, saglabāsim cerību savās sirsniņās. Saglabāsim staltu stāju. Nebīsimies kovid-19 (covid-19) sērgas, pārvarēsim šo smagnējo laiku ar drosmi un godu. Nebūsim pārgalvīgi, būsim apzinīgi! Ievērosim visu valdības uzliktos ierobežojumus ārkārtas stāvokļa laikā. Dzīvosim saticīgi. Atbalstīsim trūcīgās un maznodrošinātās personas, kurām krīzes laikā klājas smagi. Nekašķēsimies, dzīvosim draudzīgi. Būsim iecietīgi un saprotoši cits pret citu. Lūgsim Latvju Dievus, lai Latvju Dievi pasargā visus Latvijas iedzīvotājus no kovid-19 sērgas. Iedegsim savā viensētā ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Ziedosim sauju graudu ugunskurā par godu Latvju Dieviem. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes, lai atgaiņātu visādus mošķus un nelaimes. Ticēsim Latvju Dieviem un savu senču varenībai. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #MežaMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #saticība #mīlestība #miers #sentēvi #svētbirzs #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top