Ceturtdiena,
9.jūlijs 2020
Vārda dienas: Asna, Asne, Zaiga, Иван, Тихон, Денис Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Latvija kļūst par "līderi" jauno HIV gadījumu skaita ziņā

26.04.2017
Latvija apsteigusi Igauniju ikgadējo jauno HIV gadījumu skaita ziņā 2016.gadā, tādējādi kļūstot par "līderi" Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstu vidū, informēja Baltijas HIV asociācija, atsaucoties uz Baltijas valstu par epidemioloģisko uzraudzību atbildīgo institūciju publiskotajiem datiem.

Kā norāda asociācijā, lai gan kopējais reģistrēto HIV gadījumu skaits Igaunijā joprojām ir lielāks nekā Latvijā vai Lietuvā, tas ik gadu Igaunijā ir mazinājies. Pretēja aina esot Latvijā, jo ikgadējo jauno reģistrēto HIV gadījumu skaitam ir augšupejoša tendence un pērn tie bijuši jau 18,5 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kas ir vairāk nekā Igaunijā, kur reģistrēti 17,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Savukārt Lietuvā reģistrēti 7,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.


Baltijas HIV asociācijas valdes priekšsēdētāja Inga Upmace norādīja, ka 2016.gads ir pirmais, kad Latvija apsteigusi Igauniju jauno reģistrēto HIV gadījumu skaita ziņā. "Šis ir ļoti nopietns signāls Latvijas veselības aprūpes sistēmai, un tas liecina par akūtu nepieciešamību visu līmeņu institūciju iesaistei problēmas risināšanā - ir nepieciešams ne tikai informēt un izglītot sabiedrību, bet arī aicināt cilvēkus pārbaudīt savu HIV statusu, bet tiem, kas inficēti - jānodrošina pretvīrusu terapija," skaidroja Upmace.

Viņa norādīja, ka jo ātrāk atklāts, jo mazāku ļaunumu HIV nodara inficētajam, viņa partnerim un sabiedrībai. "Nelaužot sabiedrībā pastāvošos stereotipus par HIV un uzskatu "tas uz mani neattiecas", neiesaistot ģimenes ārstus HIV diagnostikā, kā to izdarījuši igauņi, mēs nespēsim ierobežot HIV infekcijas izplatību valstī."

Analizējot Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) statistikas datus, Latvijā uz 2017.gada 1.janvāri reģistrēti 6972 HIV inficēti cilvēki, no tiem 365 - atklāti vien pagājušā gadā, kas nozīmē, ka ik dienu viens cilvēks Latvijā uzzina, ka ir inficēts, norāda Baltijas HIV asociācijā.

Pēc SPKC datiem, inficēšanās ar HIV lielākoties notikusi seksuālā ceļā - 38% heteroseksuālu, 6,6% - homoseksuālu attiecību ceļā. Lielākā daļa jaunatklāto HIV inficēto cilvēku ir vecumā no 30-39 gadiem, tomēr HIV Latvijā skar pilnīgi visas vecuma grupas, gan jaundzimušos, gan arī cilvēkus, kas vecāki par 55 gadiem.

Pēc asociācijā paustā, lai gan divas trešdaļās inficēto ir vīrieši, aktuāla problēma HIV izplatībā ir jaundzimušo inficēšanās no HIV inficētām mātēm, jo pērn reģistrēti seši jauni gadījumi, bet valstī kopumā - vairāk nekā 70 HIV inficēti jaundzimušie. HIV izplatība narkotiku injicēšanas ceļā sākusi sarukt 2008.gadā, veidojot pērn vairs tikai 17% jauno gadījumu, kas pierāda, ka profilakses pasākumi, kas tika uzsākta gandrīz pirms 20 gadiem, sevi ir attaisnojuši.

Baltijas HIV asociācija aicina ikvienu, kuram ir šaubas par savu veselību, veikt HIV testu pie sava ģimenes ārsta vai arī kādā no HIV profilakses kabinetiem 16 Latvijas pilsētās, kur par konsultāciju un izmeklējumu nav jāmaksā.
Mixnews.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Kauns par tādie SA demagogiem. Ir tāds teiciens, kurā ne vietā bučo vusur pakaļa. Kopa namsaimnieks, slikti bija, tagad cliner, arī slikti, bet kā par sētnieku stādāt vajadzētu, uzreiz citu dziesmu sāktu dziedāt. No malas visi gudri kritizēt, ja pašam rokas no pakļas aug... Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Domei nevis pieņemt šos bezjēdzīgos noteikumus, bet cītīgi kontrolēt kā firma Clen-R uzkopj pilsētu. Kauns un bezatbildība. Agrāk sētnieki visu sakopa, bet tagad atkritumi mētājas mēnešiem un rezultātā nekas netiek savākts. Bet kā tiek pļauta zāle, tas ir ārpus kādas kritikas, kopā ar zemi. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top