Sestdiena,
5.Decembris 2020
Vārda dienas: Klaudijs, Sabīne, Sarma, Валерьян, Максим, Архип, Михаил, Петр Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

14.novembris - Diabēta diena

14.11.2016
Šodien visā pasaulē atzīmē Diabēta dienu, pievēršot pastiprinātu uzmanību redzes problēmām, kas saistītas ar šo diagnozi, informē Divi gani – sabiedriskās attiecības pārstāve Sigita Āboltiņa.

Jā, paaugstināts cukura līmenis asinīs pavisam tieši ietekmē arī asinsvadu veselību, tostarp smalkos kapilārus acs tīklenē.


Un īpaši, ja diabēta pacientam ilgstoši vairāku gadu garumā ir paaugstināts cukura līmenis asinīs vai ir cukura līmeņa krasassvārstības asinīs.

Diabētiskā retinopātija
“Paaugstināts cukura līmenis asinīs ietekmē visu veidu asinsvadus, arī pavisam smalkos, kas apasiņo mūsu acis,” stāsta Latvijas Diabēta federācijas prezidente, medicīnas zinātņu doktore, endokrinoloģe Indra Štelmane. Viņa piebilst, ka šī iemesla dēļ tieši kardiologi un acu ārsti ir tie, kuri nereti pirmie atklāj cilvēkam saslimšanu ar cukura diabētu. Arī statistikas dati apliecina, ka diabēta pacienti četras reizes biežāk nekā citi saskaras ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām.

“Protams, asinsrites traucējumi, tostarp kājās, sirds un asinsvadu sistēmas slimības, infarkts, stenokardija kā komplikācija visbiežākskargados vecākus cilvēkus, taču neārstēts cukura diabēts vai, ja izvēlēta neprecīzaterapija un pacientam ir biežas hipoglikēmijas, atstāj sekas arī uz jaunu cilvēku veselību,” norāda daktere Indra Štelmane: “Ja runājam par sīko asinsvadu bojājumiem, tad kā pirmā parasti cieš acs tīklene – retīna, un to sauc par diabētisko retinopātiju. Ja problēma  netiek atklāta un savlaicīgi ārstēta, tā ir samērā bīstama, jo cilvēkam var ievērojami pasliktināties redze vai pat iestāties aklums.”

Lai aktualizētu problēmu un mudinātu diabēta pacientus laikus doties pie acu ārsta un iespējamās izmaiņas acs dobumā atklātu savlaicīgi, šogad Pasaules Diabēta dienas moto ir “Diabēts un acis”.

“Mūsu valstī ir pietiekoši daudz cilvēku, kuriem diabētiskās retinopātijas dēļ piešķirta 1. grupas invaliditāte, turklāt ielaistus redzes traucējumus noteikti vajadzēs ārstēt ilgāk un izmaksas būs lielākas nekā tad, ja to dara savlaicīgi,” saka Indra Štelmane.

Novērtē savus riska faktorus
Jāteic, daļai cilvēku arī diabētu diagnosticē ilgi pēc tam, kad slimība iemājojusi organismā un nereti jau attīstījušās dažādas komplikācijas un sarežģījumi. Cukura diabēts ilgus gadus var noritēt bez simptomiem – cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, bet nekādu subjektīvu sajūtu cilvēkam nav. Ja viņš vismaz reizi gadā nedodas pie sava ģimenes ārsta un neveic profilaktiskas pārbaudes, tostarp asinsanalīzes, tad tiek palaists garām svarīgais slimības sākuma brīdis. Īpaši, ja runa ir par gados jaunākiemcilvēkiem.

“Katram vajadzētu paskatīties uz sevi no malas un pavērtēt, vai es neietilpstu to cilvēku kategorijā, kas pakļauti cukurslimības riska faktoriem,” uzsver Latvijas Diabēta federācijas prezidente.

Riska faktori iedalāmi divās lielās grupās – tajos, kurus nevaram, un tajos, kurus varam ietekmēt. Pie pirmajiem noteikti pieder iedzimtība. “Ja ģimenē pirmās pakāpes radinieks slimo ar 2. tipa diabētu, pastāv liela varbūtība, ka ar laiku tas attīstīsies vēl kādam tuviniekam. Īpaši, ja iedzimtības faktors kombinēsies ar vēl kāduriska faktoru,” saka Indra Štelmane.

Ietekmēt nevaram arī savu vecumu, taču noteikti varam koriģēt gan savu dzīvesveidu, gan arī medicīniskus līdzekļus, kas nepieciešami. Liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, paaugstināts asinsspiediens, smēķēšana, lieli holesterīna rādītāji, ēdienkarte – to visu iespējams koriģēt, un liela uzmanība šiem faktoriem jāpievērš tiem cilvēkiem, kuriem iedzimtības dēļ pastāv risks saslimt ar cukura diabētu. Arī tad, ja pašlaik esi jauns, nav liekā svara, taču diendienā ēd saldumus. Pēc gadiem tas viss var rezultēties ar nepatīkamu diagnozi.

“Uzskatu, ka reizi gadā katram būtu profilaktiski jāapmeklē ģimenes ārsts, jāveic analīzes, iekļaujot tajās cukura līmeņa rādījumu asinīs. Turklāt to var pārbaudīt jebkurā diennakts laikā. Tas nav obligāti jādara tikai no rīta tukšā dūšā, jo mums ir zināms algoritms, kādam cukura līmenim asinīs jābūt no rīta, un kāds tas drīkst būt dienas laikā,” norāda daktere. 

Novērš hipoglikēmijas
Kā jau iepriekš minēts, liela nozīme ir cukura diabēta pareizai ārstēšanai. Īpaši, ja runa ir par hipoglikēmijas risku un asinsvadiem, kurs nelabvēlīgi ietekmē straujās cukura svārstības asinīs. Galvenais uzdevums, ko vajadzētu panākt – normalizēt insulīna ražošanas procesus organismāun uzlabot insulīna izmantošanu. Ir vairāku grupu preparāti, kas šo funkciju veic. Vecākie no tiem ir tā sauktie sulfonilurīnvielasgrupas preparāti, kuri darbojas tieši uz beta šūnām, piespiežot tās ražot vairāk insulīna. Mīnus ir tāds, ka šūnu stimulācija notiek nepārtraukti, ja cilvēks iedzēris tableti – neatkarīgi no tā, vai cukura līmenis asinīs ir augsts, vai uz pazemināts. Citiem vārdiem sakot, cilvēks lieto attiecīgo preparātu, insulīns izdalās vairāk, pēc ēšanas tiek panākta cukura līmeņa pazemināšanās, bet, kad insulīnu vairs nevajag, tas tik un tā turpina izdalīties. Tas bieži noved pie hipoglikēmijām, turklāt cilvēkam rodas liela apetīte. Viņš turpina ēst arī starp noteiktajām ēdienreizēm, bet tas savukārt veicina svara pieaugumu. Tāpēc šīs grupas preparāti ir jālieto uzmanīgi un zinoši.

Par laimi, zinātnieki nesnauž, un arī Latvijā pieejami jaunākās paaudzes preparāti, kas veic fizioloģisku beta šūnu stimulēšanu – tiklīdz cukura līmenis paaugstinās asinīs, beta šūnas to fiksē un atbild ar insulīna izsviešanu asinsritē. Turklāt insulīna ražošana notiek tikai tad, kad ir paaugstināts cukura līmenis asinīs. Līdz ar to šie preparāti nepalielina hipoglikēmijas risku, pacientam nav pastiprinātas apetītes starp ēdienreizēm un nav palielināta svara.

Pētījumos pierādīts, ka jaunākie medikamenti ne tikai ļauj cilvēkam veiksmīgi sadzīvot ar cukura diabētu, bet arī uzlabo sirds un asinsvadu stāvokli un nedaudz samazina asinsspiedienu, kas vairumam cukura diabēta pacientu ir paaugstināts, daži no tiem palīdz samazināt lieko svaru. Diemžēl šie preparāti ir samērā dārgi, un valsts tos kompensē pie zināmiem noteikumiem. Ja citi medikamenti nelīdz, tikai tad ārsts drīkst izrakstīt pacientam šos preparātus.
 
Četri pamati stabilitātei
Protams, cukura diabēta ārstēšana ir komplicēta un, kā saka daktere Indra Štelmane, tas ir kā galds vai krēsls, kura stabilitātei nepieciešamas četras kājas. Pirmkārt, tas ir veselīgs uzturs un uztura izmantošana diabēta ārstēšanā, otrkārt, fiziskās aktivitātes, treškārt, cukuralīmeņa paškontrole. Tas nozīmē ne tikai ckurua līmeņa kontroli asinīs ar glikometru, bet arī zināšanas, kā pareizi novērtēt esošo situāciju un ko darīt, kad rezultāts nav tāds, kādam tam vajadzētu būt. Visbeidzot ceturtkārt, un tie ir medikamenti.

“Ja visi šie četri bloki ir balansā, tad galds vai krēsls būs stabili. Ja runājam par medikamentiem, ir tādi, par kuriem pacientam jāpiemaksā ap 30 eiro mēnesī, un ir medikamenti, kuri pilnībā iekļauti valsts kompensējamo zāļu sarakstā. Svarīgi katram pacientamatrast individuāli piemērotāko preparātu, ņemot vērā viņa dzīvesveidu, darba režīmu, arī diabēta radītās problēmas. Lielākoties visiem jaunākajiem medikamentiem blaknes nav nozīmīgas, līdz ar to nav arī hipoglikēmijas riska,” uzskaita daktere.

Viņa vēlreiz uzsver, ka straujās cukura svārstības asinīs ļoti ietekmē tieši sīko asinsvadu veselību gan smadzenēs, gan acīs: “Un tas var novest pie nopietnām veselības problēmām – pie akūta infarkta, pie insulta vai asinsrites traucējumiem, asinsizplūdumiem, pie redzes pasliktināšanās. Tāpēc tādiem preparātiem, kuriem šis hipoglikēmijas risks ir mazs, ir ļoti liela nozīme. Tie ir drošāk izmantojami. Īpaši, ja ņemam vērā, ka ar 2.tipa cukura diabētu vairāk slimo gados vecāki cilvēki, kuri šīs cukura svārstības asinīs tik ļoti nejūt. Sevišķi bīstama hipoglikēmija ir nakts laikā, kad cilvēks guļ. Ne tik reti tieši miegā diabēta pacients piedzīvo infarktu, insultu vai viņam rodas kādi citi asinsrites traucējumi. Tāpēc gados vecākiem cilvēkiem ir ļoti svarīgi lietot drošus preparātus.”

Rezekneszinas.lv 

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
INGVARS RASA 14.11.2016 11:27
Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti

Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem.

Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.
Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.
3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.
30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.
52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.
37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.
Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa.
Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.
Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
www.diabetsunveseliba.lv
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Jaungada dāvanas trūcīgo ģimeņu bērniem un bērniem ar invaliditāti
Diemžēl kovid-19 (covid-19) sērga ir paralizējusi mūsu valsts ekonomiku. Kovid-19 sērga ir iedragājusi daudzu manu tautiešu labklājību. Daudzas ģimenes kovid-19 sērgas dēļ knapi savelk galus. Daudzi no mums ir zaudējuši darbu un iztikas līdzekļus. Daudzām ģimenēm ir pienākuši skaudri laiki. Kovid-19 ekonomiskā krīze rit pilnā sparā, taču mēs nezaudēsim gribasspēku, nepadosimies, bet saglabāsim savā sirdī cerību. Lūgsim visvareno Laimu – Likteņa Dievieti! Iedegsim uz palodzes dzeltenu sveci par godu Laimai! Lūgsim Laimu, lai Laima atvaira visas mūsu nelaimes un ķibeles! Lūgsim Laimu, lai Laima dāvā mums veiksmi, iespējas un finansiālu labklājību! Ticēsim Laimai, lai ticība Laimai kalpo mums par labu ceļa vēju! Lai Laima ir ar mums! Lai slavēta Laima mūžīgi mūžos!
Ar Laimas svētību, Skolnieciņš no svētavota [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
®Skolnieciņš ™Skolnieciņš
#LatvjuDievi #Laima #LatvjuDievuSvētība #veiksme #panākumi #gribasspēks #LatvjuDievuSvētība #svētavots #pagāni #Skolnieciņš #labestība #mīlestība #saticība Sīkāk...
Covid-19 Rēzeknē: divi smagā stāvoklī
Ir pienākusi saltā ziema. Zeme ir apsnigusi. Ziema rit visā savā krāšņumā. Tomēr kovid-19 (covid-19) sērga negrib piekāpties. Sasirgušo skaits ikdienu pieaug. Par spīti sliktajai saslimstības statistikai, saglabāsim sirdī mieru un ticību labajam. Iedegsim zaļu svecīti uz palodzes par godu Dabas Mātei. Regulāri vēdināsim savas dzīvojamās telpas. Lūgsim Dabas Mātes viedumu un aizsardzību! Lai Dabas Mātes svētība ienāk katrā namā un pagalmā! Dabas Māte ir mūsu Radītāja, viņa uzklausīs katru mūsu lūgšanu. Ticēsim Dabas Mātei, lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu kovid-19 sērgas laikā! Būsim saticīgi. Dzīvosim draudzīgi. Lai Dabas Māte ir ar mums! Lai slavēta Dabas Māte mūžīgi mūžos!!!
Ar Dabas Māte viedumu, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#LatvjuDievi #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #veselība #spēks #saticība #drošība #svētmežs #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
Covid-19 Rēzeknē: divi smagā stāvoklī
Gan ar sniegiem, gan ar saliem ir atnākusi ziema. Zemi klāj balts sniegs. Āra valda aukstums. Taču kovid-19 (covid-19) sērga negrasās atkāpties no mūsu Tēvzemes robežām. Tāpēc lūgsim visvareno Pērkonu – Debesu Tēvu! Ar izstieptām rokām uz klaja lauka lūgsim Pērkonu, lai Pērkons padzen kovid-19 sērgu prom no mūsu mīļās zemītes. Lūgsim Pērkona aizsardzību sev un savai valstij. Aizlūgsim Pērkonu par mūsu tautu. Lai Pērkons palīdz mums pārvarēt kovid-19 krīzi! Lai Pērkons ir ar mums! Lai slavēts Pērkons mūžīgi mūžos!
Ar Pērkona viedumu, Skolnieciņš no svētezera [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#LatvjuDievi #Pērkons #veselība #drošība #spēks #LatvjuDievuSvētība #svētezers #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top