Ceturtdiena,
9.jūlijs 2020
Vārda dienas: Asna, Asne, Zaiga, Иван, Тихон, Денис Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

56% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā veselīgu

20.06.2016
Šobrīd 56% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā veselīgu, savukārt 38% iedzīvotāju uzskata, ka viņu dzīvesveids kopumā ir neveselīgs (to skaitā 34% - drīzāk neveselīgs, bet 4% - ļoti neveselīgs), liecina "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss", informē "Communications & Strategies" projektu vadītāja Nadīna Erdmane.
Pirmais "Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss" ir pētījums par Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējumu un profilakses lomu ikdienā, ko veidojuši aptieku tīkli "Mana Aptieka" un "Apotheka".

Indeksa mērķis ir veicināt Latvijas sabiedrības apzināšanos par savu veselības stāvokli un pievērst lielāku uzmanību veselības profilaksei, kā arī popularizēt veselīga dzīvesveida nozīmi. "Indeksā nolēmām apskatīt četrus, mūsuprāt, būtiskus veselību ietekmējošus faktorus - uzturu, atkarības, sportu un fiziskās aktivitātes. Veselības indeksu plānojam veidot regulāri - reizi gadā, lai gūtu kvalitatīvu priekšstatu par sabiedrības veselības pašnovērtējuma un profilakses lomas attīstību un izmaiņām ik gadu," skaidro "Aptiekas biedrības" valdes priekšsēdētāja Agnese Ritene.

"Šobrīd pastāv uzskats, ka aptieka ir vieta, kur griežamies pēc palīdzības veselības problēmu dēļ, taču aptiekas funkcijas tieši šobrīd būtiski mainās. Proti, aptiekas nav tikai vieta, ko apmeklēt, kad kaut kas sāp, bet vieta, kuru apmeklēt, lai preventīvi rūpētos par veselību. Līdz ar domu par aptieku funkciju, vēlējāmies gūt arī kvalitatīvus un visaptverošus rādītājus, kas atspoguļotu patreizējo sabiedrības veselības pašvērtējumu un attieksmi pret profilaksi," komentē SIA "A Aptiekas" valdes loceklis Jānis Kūliņš.

Indeksa rezultāti liecina, ka vērtējot savu fizisko aktivitāšu pietiekamību, vairāk kā puse (52%) Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka neveic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu (to skaitā 31% - ka nedaudz par maz, bet 21% - ka krietni par maz), bet 44% aptaujāto iedzīvotāju uzskata, ka veic pietiekami daudz fizisko aktivitāšu. Vērā ņemami un uztraucoši ir dati, kas liecina, ka kopumā puse (51%) iedzīvotāju norāda, ka viņiem ir veselības problēmas, kas traucē ikdienas aktivitātēm. Gandrīz tik pat jeb 48% norāda, ka viņiem nav tādu veselības problēmu, kas vismaz pēdējo sešu mēnešu laikā būtu traucējušas ikdienas aktivitātēm.

"Veselība un dzīves kvalitāte lielā mērā atkarīga no cilvēka fiziskām aktivitātēm. To pietiekami ilustrē pētījums. Jo kvalitatīvākas, regulārākas un organizētākas ir šīs fiziskās aktivitātes, jo noturīgāka ir cilvēka veselība un stabilāka imūnsistēma. Spēcīga, pašpārliecināta un efektīva personība ir veselības nozares un fiziskās kultūras kopējais mērķis. Es teiktu, ka tam vajadzētu būt valstiski svarīgam mērķim. Ar izstrādātu stratēģiju mērķa sasniegšanai vai vismaz virzībai uz to," indeksu komentē fiziskās sagatavotības un vieglatlētikas treneris Helmuts Rodke.

Veselības indekss norāda, ka 70% aptaujāto iedzīvotāju pēdējo reizi pie ģimenes ārsta bijuši pēdējā gada laikā, 19% savu ģimenes ārstu pēdējo reizi apmeklēja pirms viena vai diviem gadiem, bet 10% vēl senāk. No anketā minētajiem veselīga dzīvesveida ieteikumiem visbiežāk iedzīvotāji ievēro to, ka diennaktī jāizder vismaz 1-1.5 litri ūdens (56%). 49% nesmēķē un izvairās no piesmēķētas vides, 48% nekad nepārsniedz pieļaujamās alkohola normas. Pietiekami daudz laika miegam velta 43% aptaujāto iedzīvotāju, bet 41% ārstēšanās gadījumā lieto visus ārsta izrakstītos medikamentus. Interesanti, ka tikai 36% iedzīvotāju veic regulāras profilaktiskās medicīniskās apskates, veselības pārbaudes, ko iesaka veikt konkrētā vecuma cilvēkiem.

Indekss izveidots 2016. gada maijā, kad tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju. Kopumā tika aptaujāti 1000 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Focus.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Kauns par tādie SA demagogiem. Ir tāds teiciens, kurā ne vietā bučo vusur pakaļa. Kopa namsaimnieks, slikti bija, tagad cliner, arī slikti, bet kā par sētnieku stādāt vajadzētu, uzreiz citu dziesmu sāktu dziedāt. No malas visi gudri kritizēt, ja pašam rokas no pakļas aug... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top