Trešdiena,
25.Novembris 2020
Vārda dienas: Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne, Савва, Иван Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Veselība

Mīti un patiesība par zobārstniecību grūtniecības laikā

31.08.2016
Kad sieviete gaisa bērniņu, viņas organismā norisinās dažādas hormonālas, fizioloģiskas un arī anatomiskas pārmaiņas.

Grūtniecības laikā jāveic virkne pārbaužu, tai skaitā arī jāpievērš uzmanība grūtnieces mutes dobuma un zobu veselībai.Sabiedrībā ir izplatījušies vairāki mīti un neskaidrības par to, kā zobārstniecība grūtniecības laikā var ietekmēt jauno māmiņu un mazuli. Noskaidrosim, kāda ir patiesība!

Ar katra bērna piedzimšanu, māmiņa var zaudēt vienu zobu.

Tā nav. Mūsdienās aptiekās ir pieejams plašs klāsts dažādu vitamīnu un mikroelementu, kuri radīti tieši grūtniecēm. Tomēr par to, kurus no šiem uztura bagātinātājiem lietot, sievietei jākonsultējas ar savu ginekologu. Ja topošā māmiņa uzņem pietiekami daudz nepieciešamo vitamīnu un mikroelementu, kā arī ēd sabalansētu uzturu, viņas organisms ir spējīgs nodrošināt ne tikai nodrošināt mazuli ar visu nepieciešamo, bet arī uzkrāt rezerves, lai ķermenis nevienā brīdī nebūtu novājināts.

Par mutes dobuma un zobu veselību sievietei ir jārūpējas gan pirms grūtniecības, gan tās laikā, gan arī pēc mazuļa piedzimšanas. Ir ne tikai regulāri jātīra zobi, bet arī divas reizes gadā jāapmeklē zobārsts. Tāpat, plānojot mazuli, nepieciešams pilnībā salabot zobus. Ja tiks ievēroti šie padomi, par zobu problēmām uztraukties nevajadzēs.

Kādas mutes dobuma problēmas var piemeklēt topošo māmiņu? Kā tās spēj ietekmēt sievietes kopējo veselību un bērna attīstību?

1.      Zobu emaljas erozija un pastiprināts zobu jutīgums
Sievietes grūtniecības laikā nereti piedzīvo toksikozes radītu vemšanu, kā rezultātā mutes dobumā nonāk kuņģa skābe. Tā ietekmē zobu emalju, to noārdot (skābe ķīmiskā veidā neatgriezeniski izšķīdina emalju). Sākotnējie emaljas bojājumi var būt ļoti minimāli un ar aci nesaskatāmi, taču, ja vemšana ir ilgstoša, emaljā var izveidoties nelieli, bļodveidīgi bojājumi. Parasti tie parādās uz zobu iekšējām virsmām, kas vērstas uz aukslējām un mēli. Tāpat emaljas noārdīšanos veicina gastroezofagālais reflukss (atvilnis), kuru dažkārt piedzīvo topošās māmiņas. Tas parasti parādās II trimestra beigās un var ilgt līdz pat dzemdībām. Tā kā sievietes ķermenī notiek hormonālās pārmaiņas, to rezultātā var notikt gastroezofagālā sfinktera atslābšana, savukārt pieaugošais dzemdes izmērs var radīt spiedienu uz diafragmu, veicinot skābes nonākšanu barības vadā.

Ko iesaka zobārsti?
·         Ja grūtnieci piemeklē toksikoze un reflukss, viņai noteikti jākonsultējas savu ginekologu, kurā noteiks atbilstošu ārstēšanu;
·         Topošajai māmiņai jāpievērš pastiprināta uzmanība sava mutes dobuma higiēnai, kā arī jālieto fluoru saturoša zobu pasta;
·         Lai neitralizētu kuņģa skābi, kas nonāk mutē pēc vemšanas, mutes dobumu jāskalo ar lielu ūdens daudzumu (var skalot ar dzeramās sodas šķīdumu - 1 tējk. uz glāzi ūdens);
·         Emaljas saudzēšanai jāizmanto zobu birste ar mīkstiem sariņiem, kā arī nav ieteicams lietot abrazīvās zobu pastas;
·         Paaugstināta zobu jutīgumu gadījumā jālieto tam paredzētas zobu pastas.

2.      Gingivīts – smaganu iekaisums
Ar šo problēmu sastopas 60 līdz 75% grūtnieču, savukārt tām sievietēm, kuras ar gingivītu slimojušas agrāk, tas atkal var uzliesmot. Smaganu iekaisuma attīstību veicina estrogēna un progesterona daudzuma palielināšanās sievietes organismā, kā arī izmaiņas sievietes mutes dobuma mikroflorā un samazināta imunitāte. Gingivīta pazīmes ir smaganu apsārtums, tūska, kā arī asiņošana. Jo mazāku uzmanību grūtniece pievērš mutes dobuma higiēnai, jo lielāka iespēja, ka radīsies nopietns smaganu iekaisums.

Ko iesaka zobārsti?
·         Līdzīgi kā iepriekš – nepieciešams uzturēt perfektu mutes dobuma higiēnu, tīrot zobus vismaz divas reizes dienā, izmantojot zobu diegu un, ja nepieciešams, citus līdzekļus vai piederumus. Emaljas stiprināšanai noderēs fluoru un kalciju saturoši geli vai putas.
·         Zobārstu grūtniecei ieteicams apmeklēt I trimestrī, lai speciālists varētu novērtēt mutes dobuma veselības stāvokli, kā arī noteiktu, vai nepieciešama ārstēšana. Tāpat vismaz vienu reizi bērniņa gaidīšanas laikā jāapmeklē higiēnists.

3.      Grūtnieču ēpulis
Šāda problēma sastopama aptuveni 5% grūtnieču. Tas izpaužas kā sārts, gluds, puķkāpostam vai vīnogu ķekaram līdzīgs izaugums uz smaganām. Parasti tas ir labdarīgs, taču strauji attīstās. Ja ēpulis neiekaist, tas nav sāpīgs, taču rada diskomforta un svešķermeņa sajūtu mutē. Tā kā šis izaugums ir labi apasiņots, iekaisuma vai traumas rezultātā tas var sākt asiņot. Šo problēmu izraisa progesterona līmeņa paaugstināšanās organismā, kā arī dažādi smaganu gļotādas bojājumi un iekaisumi. Dažkārt ēpulis veidojas arī uz mēles, aukslējām vai vaigu gļotādas. Parasti šis izaugums pazūd pēc bērna piedzimšanas.

Ko iesaka zobārsts?
·         Zobārstniecība ir pietiekami attīstīta nozare, tādēļ mūsdienās šo problēmu iespējams atrisināt ļoti ātri, likvidējot ēpuli;
·         Ja ēpulis ir neliels un netraucē, to nav nepieciešams noņemt, taču jārūpējas par mutes dobuma higiēnu, lai tas neiekaistu.


Sievietēm grūtniecības laikā jāsadarbojas ne tikai ar savu ginekologu, bet vairākiem citiem speciālistiem, tai skaitā – zobārstu un  zobu higiēnistu. Ja regulāri dosities pie ārstiem veikt pārbaudes, kā arī rūpēsities par sevi, nebūs jāsatraucas par mutes dobuma veselības problēmām, kā arī bērniņš piedzims vesels!
Focus.lvDalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Kredietvoorstel tussen particulieren U heeft een lening nodig voor de bouw, een vastgoedproject, de oprichting van uw bedrijf, de terugkeer naar uw persoonlijke activiteiten die u wilt uitvoeren. U die problemen heeft, u heeft onbetaalde uren, u heeft andere problemen gehad. Ik sta klaar om je te helpen. U zou mij moeten kunnen terugbetalen en zeer kosteneffectief aan mijn voorwaarden moeten kunnen voldoen. Het zal uw leven gemakkelijker maken. Neem contact met mij op voor meer informatie!
mail: coralielinberg@yahoo.com Sīkāk...
Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrs tiks modernizēts
Beidzot es redzu, ka kaut kas ,lēnām Latvijā virzās uz priekšu.Es esmu par vienotu programmu suņkopības apmācības virzieniem un attīstībai.Uz šo brīdi ir viss sadalīts pa specifikai un notiek resoru cīņa,kas ir "gudrāks",bet rezultātu nav.Jums nav arī pieredzes apmaiņas un ir redzams pēc dažādu kinoloģisko dienestu suņu pielietojuma,ka viņi tiek gatavoti jau izbraukumu vietā nāvei.Nav darbinieka fiziskā aizsardzība nopersonu uzbrukuma.No Eiropas nāk iekšā nepareiza suņu apmācības metodika,kas var novest pie milzīgām problēmām.
Tā nav kritizēšana,bet draudzīgs ieteikums.
Ar cieņu un sapratni Sīkāk...
Ministru prezidenta apsveikums Latvijas valsts proklamēšanas gadadienā
Ilgi gaidītie Valsts svētki ir jau pienākuši. Šodien, 18.novembrī, mūsu tautai ir īpaša diena. Pirms 102. gadiem mūsu tauta atguva savu dzimto zemi, mūsu tauta atkal kļuva brīva. Dibinot Latvijas Republiku, latvieši atguva savu senču zemi, kuru iebrucēji (sākot ar krustnešu un kristīgo misionāru laikiem) bija nozaguši. Mēs atguvām to, kas pieder mums. Mēs esam saimnieki savā zemē. Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Novērtēsim savu senču pūliņus latvietības saglabāšanā un latvju zemes nosargāšanā. Cienīsim un mīlēsim Latviju. Būsim draudzīgi un vienoti ne tikai svētku reizēs, bet arī ikdienā. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas labklājību, kā arī par valsts attīstību. Iekursim ugunskuru savas viensētas pagalmā par godu Latvju Dieviem! Ziedosim sauju graudu, sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lūgsim Pērkonu, lai Pērkons aizsargā mūsu valsts robežas! Lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte sniedz mūsu tautai labu veselību! Lūgsim Laimu, lai Laima sniedz mums bagātību un veiksmi! Lūgsim Veļu Mātei, lai Veļu Māte sniedz mūsu tautai Saules mūžu! Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Godināsim savus senčus kapiņos. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos! Lai slavēta Latvija mūžīgi mūžos!
Ar sentēvu gudrību, Skolnieciņš no svētezera [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Tēvzeme #LatvijasRepublika #Latvija #18.11.1918. #18.novembris #latvieši #latvietība #LatvjuTauta #sentēvi #drosme #patriotisms #pagāni #svētezers #LatvjuDievuSvētība #iecietība #sapratne #LatvjuDievi Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top