Piektdiena,
5.jūnijs 2020
Vārda dienas: Igors, Ingvars, Margots, Леонтий, Михаил, Андрей, Никита, Ефросинья Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Latgales kultūrtelpas atšķirības

09.10.2019
Latgales kultūrtelpa ar tikai tai raksturīgo pazīmju kopumu atšķiras no pārējās Latvijas vairāku nozīmīgu faktoru un iezīmju ziņā. Latgaleskultūrtelpu visspilgtāk iezīmē sava valoda- latgaliešu rakstu valoda, tradicionālās vērtības un reliģiskās piederības katolicismam dominante, latgalieša būtība u.c.  Tās ir pazīmes, ko visbiežāk pamana citos Latvijas novados dzīvojošie un ciemiņi no citām zemēm. Cik lielā mērā un kādi ir galvenie  priekšnoteikumu kultūrtelpas atšķirību izveidei, saglabāšanai, attīstībai un nodošanai nākamajām paaudzē, tiks risināts raidījumā.

Izvirzītie problēmjautājumi tēmas analīzei- skaidrot un izstāstīt Latvijas sabiedrībai Latgales kultūrtelpas atšķirības (vēsturiskā,kultūrvēsturiskā, politiskā, reliģiskā aspektā), kāpēc tik nozīmīgi ir jautājumi par savas kultūrtelpas saglabāšanu, kas ir paveikts, kas izdevies, kas vēl tikai nākotnē paveicams.  Kas nodarbojas ar Latgales kultūrtelpas jautājumiem vistiešāk un redzamāk? Kāpēc tieši šobrīd Latgales reģiona atšķirības no pārējiem Latvijas reģioniem ir jāsaglabā? Atšķirīgais kā vērtība un Latvijas bagātība vai nesaprastais, nosodāmais, neatbalstāmais?

Joprojām aktuālais latgaliešu rakstu valodas statusa un lietojuma jautājums, vai katoliskā tradīcija no reliģiskā viedokļa nosaka atšķirības Latgales kultūrtelpā, vai tradīcijas Latgalē atšķiras no tradīcijām pārējā Latvijā, kā tas ietekmē Latgales kultūrtelpu? Problēmas, aktualitātes un viedokļus izsaka vēsturnieki Dr.hist. Inese Runce, asociētais profesors, Dr.hist. Vladislavs Malahovskis, folkloras pētniece, asociētā profesore, Dr.philol. Angelika Juško-Štekele, garīdznieks Staņislavs Prikulis u.c. Kā eksperti redz šo jautājumu no sava redzespunkta un kā tas būtu risināms, lai Latgales kultūrtelpa ar savām unikālajām vērtībām būtu pamanāma un saglabātu savu īpašo, atšķirīgo auru pēc iespējas ilgāk.

Raidījums skatāms svētdien, 6.oktobrī plkst. 16:00 ar atkārtojumu nākamās nedēļas trešdienā plkst. 22:30  un piektdienā plkst. 11:30 “Re: TV” kanālā, dzirdams radio “Ef-Ei” otrdien, 8.oktobrī plkst. 18:30, kā arī  skatāms Latgolys entuziastu grupysBiļdiswww.youtube.com kanālā un lapā www.facebook.com, sadarbības partneru internetvietnēs.

Raidījums top ar programmas “Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā” atbalstu.  Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījumu cikla “Par robežām bez robežām” saturu atbild tā veidotāji- Latgolys entuziastu grupa Biļdis (Projekta līgums Nr.2019.LV/MA/017/24)

#SIF_MAF2019

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Vai Jūs saņemat valsts pabalstus, saistībā ar COVID 19?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
mašīnā man ir lentīte mūsu karoga krāsās un pensija 430 a šim raibā kaimiņzemes un pensija 1000 eiro.secinājums?.. Sīkāk...
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
Varētu padomāt, ka dzīvojam megapilsētā Tokijā, Ņujorkā vai Pekinā - pilsētas mēram TRĪS vietnieki! Sīkāk...
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
cik gadu :latgalijai"jāstrādā lai nodokļos atgriestu 3 dīkdieņu noēsto naudu?? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top