Trešdiena,
23.oktobris 2019
Vārda dienas: Daina, Dainida, Dainis, Андрей, Евлампий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Neatkarīgi mediji novados – ilgi gaidītais solis

01.10.2019
Pavisam nemanāmi Latvijas medijos parādījās ziņa, kas patiesībā būtu pielīdzināma gandrīz vai revolūcijai reģionālo laikrakstu attīstības jomā. Proti, Saeima beidzot grozīs likumu, aizliedzot pašvaldībām būt laikrakstu izdevējām, raksta lvportals.lv.

Ceļš līdz šim lēmumam patiesībā bija ļoti garš, tas ilga gadiem, un bieži pat likās – pašvaldību politiķi nemaz negrasās šo lēmumu atbalstīt. Galvenā pretiniece bija Latvijas Pašvaldību savienība, kura sadarbībā ar ilggadējo varas turētāju Zaļo un zemnieku savienību bija kā otrs cimds vienai no rokām. Arguments bija – “pašvaldību iedzīvotājiem ir tiesības saņemt informāciju”. Taču galu galā tika iznīdēts otrs “zars”, proti, novadu iedzīvotāju tiesības saņemt nevis kaut kādu informāciju, bet gan kritisku un analītisku informāciju par savā novadā notiekošo.

Bet problēmas būtība ir šāda: pašvaldību izdevumi, no vienas puses, informēja cilvēkus par lēmumiem un noteikumiem, no otras puses, sāka veikt komercdarbību – publicēt maksas sludinājumus. Tas galu galā degradēja reģionālo avīžu vidi. Komercmediji pārtiek no sludinājumiem, un to aizplūšana pašvaldību mediju virzienā  aizpludina arī enerģiju, kas nepieciešama neatkarīgu avīžu attīstībai. Savukārt novada avīzes pienākums nebūt nav tikai aģitēt vai informēt – tās pienākums ir arī analizēt tuvākajā apkārtnē notiekošo.

Par ilgo ceļu uz šo lēmumu – tas sniedzas vismaz piecu gadu garumā. Bieži šķita, ka vairs nav cerību uz pozitīvu rezultātu. Bet pa to laiku neatkarīgās avīzes novados pamazām dzisa. Jau daudzi citi – arī nacionālie – mediji dažādu iemeslu dēļ pamazām izplēn.

Uzdevums nodrošināt apstākļus neatkarīgu mediju izdzīvošanai izriet no pienākuma valstī uzturēt demokrātiju. Reizēm šī mērķa realizācijai ir nepieciešami konkursi, kuros mediju satura projektiem tiek piešķirti valsts līdzekļi. Tomēr daudz nozīmīgāks solis šajā virzienā ir tādas likumdošanas nostiprināšana, kas rada stabilu pamatu šo mediju pastāvēšanai un attīstībai ilgtermiņā.Raksta autore ir bijusī Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētāja Aija Dulevska Cālīte
Lvportals.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kā, ziemas sezonā Jūs tiekat galā ar rēķiniem par apkuri?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Smaga avārija uz Rēzekne-Daugavpils šosejas
Audi automašīnai stūre bija labajā pusē un pārgalvīģi veica apdzīšans manevru. Rezultāts ļoti bēdīgs. Sīkāk...
Smaga avārija uz Rēzekne-Daugavpils šosejas
Ļoti skumji. Sīkāk...
Jaundzimušajiem no 2020.gada vairs nepiešķirs nepilsoņa statusu
Šitie mazie tāpat nebūs lojāli šai valstij ,kā i viņu izdzimteņu vecāki. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top