Pirmdiena,
6.jūlijs 2020
Vārda dienas: Anrijs, Arkādijs, Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

54 Latgales iedzīvotāju šķiro atkritumus

08.02.2019
Lai gan vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas iedzīvotāju šķiro mājsaimniecības atkritumus un šim rādītājam kopš 2011. gada ir tendence vienmērīgi pieaugt, joprojām liela daļa sabiedrības atkritumu šķirošanā iesaistās visai kūtri, liecina Latvijas Zaļā Punkta pētījums par Latvijas iedzīvotāju zaļas dzīvošanas paradumiem. Latgalē atkritumus šķiro kopumā 54% aptaujāto. Lai gan zināšanas ir būtisks priekšnoteikums atbildīgai attieksmei pret vidi, Latgalē atkritumu šķirotāju zemajai aktivitātei acīmredzot ir citi iemesli, jo 72% latgaliešu uzskata, ka informācija par šķiroto atkritumu apsaimniekošanu ir pietiekama un saprotama, apsteidzot visuspārējos Latvijas reģionus.

Galvenais iemesls, kas attur latgaliešus no atkritumu šķirošanas, ir nepilnīgā infrastruktūra – gandrīz divas trešdaļas jeb 59% latgaliešu, kuri atkritumus nešķiro, sūdzas par nepietiekamu dalītās vākšanas (šķirošanas) konteineru daudzumu. Tajā pašā laikā vairāk nekā puse jeb 54% atkritumu nešķirotājuatzīst, ka būtu gatavi šķirot atkritumus, ja infrastruktūra uzlabotos.Lielākā daļa jeb 80% latgaliešu uzskata, ka nepieciešams uzstādīt vairāk konteineru daudzdzīvokļu namu pagalmos, tomēr vien retais ir vērsies pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai pašvaldības ar lūgumu nodrošināt atkritumu šķirošanas konteinerus dzīvesvietas tuvumā. Lai gan tāda iespēja ir katram, to kaut vienu reizi izmantojuši tikai 8% aptaujāto.
 
“Atkritumu šķirošana vispirms parāda mūsu attieksmi pret vidi – vai esam gatavi mainīt savus ikdienas ieradumus, lai atstātu sakārtotu un zaļu dzīves telpu arī nākamajām paaudzēm. Iedzīvotāji nereti izmet visus atkritumus vienuviet – gan stiklu un papīru, gan citus sadzīves atkritumus, to skaitā nolietotās baterijas un elektroierīces. Taču viena zemē nomesta pirkstiņbaterija rada augsnes piesārņojumu kvadrātmetra platībā, kas saglabājas apmēram 100 gadus, un tas ir tikai viens piemērs. Cilvēki par zemu novērtē atkritumu pārstrādi kā iespēju taupīt resursus, tāpēc visu atkritumu izmešana vienuviet ir ne tikai bīstama, bet būtībā arī liek cilvēkam pašam sevi apzagt,” skaidro Latvijas Zaļā Punkta direktors Kaspars Zakulis.  
 
Tiesa, tādus bīstamos atkritumus kā baterijas tieši latgalieši, salīdzinot ar pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, šķiro visaktīvāk – 77% aptaujāto baterijas ievieto speciālos šķirošanas konteineros. Cita situācija gan vērojama nolietoto elektroierīču un autoriepu jomā – tikai pavisam neliela daļa Latgales iedzīvotāju šos atkritumus izmet tiem paredzētā vietā – attiecīgi 8% un 4%, kas ir pat četras reizes mazāk nekā pārējā Latvijas teritorijā.
 
Viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki nešķiro atkritumus, ir ieradums izmest visus atkritumus vienuviet. Latgalē šāds netikums piemīt 40% to iedzīvotāju, kuri atkritumus nešķiro. Kā iespējamos pamudinājumus uzsākt atkritumu šķirošanu līdzās labākai infrastruktūras pieejamībai Latvijas iedzīvotāji min bargāku sodu sistēmu (45%), dažādas akcijas specifisku atkritumu savākšanai (20%) un biežāku talku rīkošanu (16%).
 
Latvijas Zaļā Punkta pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” 2018. gada oktobrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.


Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Pilnīgs "bezpridzeļs"!!! Kādi pie velna perdeļi šito joku sastādīja??? Sīkāk...
Pēc karjeras ārzemēs gaida patīkama ziņa - nodokļu atmaksa
Visi, saka ka jāvēršas pie speciālista, bet kura iestāde Latvijā nodarbojas ar šo procesu? Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Izskatās ka paris punkti ir ielikti bez lielas domāšanas. Kurš sastādija šito sarakstu??? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top