Sestdiena,
21.Septembris 2019
Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris, Лукьян Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Latvijā var reģistrēt auto ar stūri labajā pusē

31.10.2018
No 1. novembra arī Latvijā var reģistrēt automašīnas, kam stūre ir labajā pusē. Tam par iemeslu kalpo Eiropas Savienības noteikumi, kas paredz, ka aizliegt pārvietoties ar šādiem auto pa Eiropu, ir pārvietošanās brīvības ierobežošana. Tiesa, šādiem auto obligāta civiltiesiskā apdrošināšana varētu būt dārgāka.  

Lai ar automašīnu, kam stūre labajā pusē, oficiāli drīkstētu braukt pa Latviju, tie būs jāpielāgo mūsu satiksmei. Tā kā uzlabojumu ir daudz un tas kopā izmaksās salīdzinoši daudz, eksperti paredz, ka šādu auto uz mūsu ceļiem daudz nebūs.  

Šobrīd automašīna ar stūri labajā pusē pie mums maksā vismaz uz pusi lētāk, nekā tāds pats auto ar stūri ierastajā - kreisajā pusē. Tomēr, ja kādas vēlēsies to reģistrēt un braukt pa Latviju, būs nepieciešams veikt vairākus tehniskus uzlabojumus.

Ceļu satiksmes un drošības direkcijas pārstāvis Jānis Liepiņš skaidroja, ka šiem auto ir nepieciešams nomainīt priekšējos un miglas lukturus, kā arī parūpēties, lai būtu iespējams redzēt ceļa kreisajā pusē notiekošo.

“Tās faktiski ir divu veidu ierīces. Viens, ir jābūt spoguļa pārim, kas izpilda periskopisko principu, kad vienā spogulī tiek atainots tas, kas ir dzīvē, bet otrs spogulis nodrošina to, lai šo attēlu redzētu vadītājs, kas atrodas automobiļa labajā pusē,” stāstīja Jānis Liepiņš no CSDD.

Bet tas nav viss, vēl papildu tam – jābūt arī kamerai, kas filmē kreisajā ceļa pusē notiekošo un to paralēli rāda uz ekrāna, kas atrodas automašīnā un redzama šoferim.

„Tādējādi autovadītājam būs iespēja divās ierīcēs mēģināt saprast situāciju, kas notiek uz ceļa un kādus manevrus tajā situācijā ir iespējams veikt,” skaidroja Liepiņš.

Automašīnu un satiksmes eksperts Pauls Timrots jau vairākkārt izmēģinājis pa Latviju pārvietoties ar angļu automašīnām. Tāpat arī vēl nesen mēģināja izpildīt nosacījumus – pievienot automašīnai kameru un ekrānu, kur vērot pretējā pusē notiekošo.

„Ne tu saproti attālumu kamerai, lai to kameru uzstādītu, tur vajag lērumu vadu, un kā novērst, lai kopā ar gaisa maisu viņa tev neiešaujas sejā avārijas brīdī, kā viņā novērtēt to visu, kā viņa tev tumsā spīdēs acīs vai nespīdēs, tur ir ļoti daudz bet. Bet katrā ziņā varbūt drošāk būs, ja tā kamera ir, viņš vismaz sapratīs, ka priekšā kaut kas kustās un nedzīs,” stāstīja Timrots.

Tāpat viņš norādīja, ka visu šo apstākļu dēļ, viņam nešķiet, ka auto ar stūri labajā pusē, jau drīzumā uz mūsu ceļiem parādīsies lielā skaitā. Pirmkārt, tā ir bīstamība sarežģītākās situācijās. Otrs, arī izmaksas, ko veido pielāgošana.

„Tu tik un tā esi iztērējis diezgan daudz enerģijas, lai to visu pārbūvētu šādā veidā, ka tam jau zūd jēga. Varbūt kāds kolekcijai atvedīs vecu Londonas taksi, smuku kaut ko, vēsturisko spēkratu, bet ikdienas braukšanai ir pārāk lieli ieguldījumi un darbs, lai būtu jēga,” uzskata Timrots.

Arī apdrošinātāji automašīnās ar stūri labajā pusē uz mūsu ceļiem saskata risku, norādīja Latvijas apdrošinātāju asociācijas vadītājs Jānis Abāšins.

Tādēļ, viņaprāt, pielāgošanas izmaksām klāt nāks arī paaugstināta apdrošināšanas likme.

„Skaidrs ir tas, ka cenas un cenu veidošanās mehānismi ir katra apdrošinātāja individuālā lieta un konkurences lieta tirgū. Bet skatoties tā no veselā saprāta viedokļa, es domāju, ka lielākā daļa apdrošinātāju šīs automašīnas varētu uzskatīt par kaut kādiem, teiksim tā, paaugstināta riska objektiem un kaut kādā veidā varētu mēģināt to rēķināt arī cenās,” atklāja Abāšins.

Tikmēr Ceļu satiksmes drošības direkcija atklāja, ka jau saņem zvanus no interesentiem, kas vēlas noskaidrot nosacījumiem, lai ar šādiem auto varētu braukt pa Latviju.

CSDD gan aicina izvērtēt, vai tiešām šāds auto ir nepieciešams. Jo, lai gan uzstādot visas ierīces pārvietoties ir drošāk, tas nebūs gana droši, lai viņi to rekomendētu.Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Vīnys latvīšu volūdys ari nav, kotrā regionā ir sovys izlūksnis ci apvydvuordi! Latgolā var sacēt i "susātivs", i "āna", i "kārmuns", i "kabata", lai gon pyrmīs variants ir latgaliski, ūtrīs - čyuliskumi. I navajag bļuznēt, ka "kotrā pogostā runoj sovaiduok", tuos ir volūdys i izlūkšņu niansis, kurys ari literarā formā latgaliski var saglobuot kai sinonimus. Bet pastuov latgalīšu rokstu volūda ar sovim nūsaciejumim! Vysi, kas te "pruotuļoj", izlosit latgalīšu rokstu volūdys raksteibys nūteikumus (apstyprynuoti MK 2006.g.). Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
hihihi! Nasapraška! "škola" nav nikaids slāvisms, bet radīs i puorjimts nu greku volūdys! Pyrms attaisi muti, palosi koč kū par latg.volūdu, a na plotīs ar sovim diletantiskajim pruotuojumim!
Sīkāk...
Ēterā savu skanējumu sāk raidījums “Ar atgriešanos”
S vazvraščeņijam, Teņis! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top