Ceturtdiena,
26.Novembris 2020
Vārda dienas: Konrāds, Sebastians, Sebastijans, Иван, Герман, Никифор Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Rēzeknē būvēs rindu mājas bez vecāku aprūpes palikušiem bērniem

12.09.2018
Rēzeknē deinstuticionalizācijas programmas ietvaros plānots izbūvēt trīs nelielas dzīvojamās mājas, kur tiks izmitināti bez ģimenes aprūpes palikušie bērni, ar kuriem kopā dzīvos speciāli apmācīti profesionālie vecāki. Tiesa, atrast cilvēkus, kas būtu gatavi diennaktīm dzīvot un audzināt šos bērnus, iespējams, nebūs nemaz tik viegli.

Rēzeknes Bērnu sociālo pakalpojumu centrā šobrīd dzīvo 20 bez vecāku gādības palikušie bērni. Centra vadītāja Irina Šarikova izrāda trīsstāvu ēkā iekārtotās dzīvojamās, atpūtas un mācību telpas. Šobrīd visi bērni dzīvo vienā ēkā, tiesa, katram ir sava istaba:

“Katram individuāli pieejams dators, ir Wi-Fi, ir mācību klase, vakarā ir kopīgas aktivitātes.”

Irina Šarikova, runājot par ikdienas darbu ar bērniem, īpaši uzsver, ka centra darbinieki maksimāli cenšas strādāt ar bēriem, lai iemācītu dzīvei noderīgas prasmes:

“Lai viņi varētu iziet patstāvīgā dzīvē, zinot to, ka viņi ir apmācīti gan gludināt, gan veļu mazgāt, apavus tīrīt, šūt, gatavot ēst.”

Tuvākajā nākotnē bez vecāku gādības palikušos bērnus vairs neizmitinās vienā ēkā. Deinstitucionalizācijas plāna ietvaros plānots uzbūvēt rindu mājas, kur dzīvos bez ģimenes aprūpes palikušie bērni, par ieceri stāsta Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns:

“Vienstāva vai divstāvu rindu mājas tiks izbūvētas pilnīgi no jauna, vietā, kur pašlaik nekā nav (pilsētas Ziemeļu mikrorajonā). Tagad izsludināts iepirkums projektēšanai. Šīs mājas būs paredzētas 24 bērniem un personālam. Katrā māja astoņi bērni. ”

Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs norāda, trīs mājiņas tiks uzceltas pilnīgi no jauna. Tajās izvietosies trīs profesionālās audžuģimenes:

“Divos mājokļos dzīvos bērni līdz 15 gadiem un vienā jaunieši. Kopā ar viņiem dzīvos profesionālie audžuvecāki. Šiem darbiniekiem tas varētu būt maiņu darbs.”

Jau daudzus gadus līdzīgas mājas, kur nelielās grupās dzīvo bērni ar speciāli apmācītām audžumammām, ir Īslīces un Valmieras SOS bērnu ciematos. Katrā šādā ģimenē dzīvo pieci līdz septiņi bērni, stāsta Edijs Pētersons, Valmieras SOS bērnu ciemata direktors:

“Valmierā mums ir 12 ģimeņu mājas. Un šīs mājas ir lieliska iespēja bērniem dzīvot ģimeniskā vidē. Ir SOS mamma kā viena stabila aprūpes persona, un tad, kad SOS mamma ir brīvdienās vai atvaļinājumā, tad atbildību par ģimeni uzņemas auklīte. Un katrai ģimenei ir sava auklīte, veidojot stabilu saikni bērniem ar pieaugušajiem.”

Viens no smagākajiem uzdevumiem ir atbilstoša personāla atlase, kas būtu gatavi veltīt lielāko sava ikdienas laika daļu šo bērnu audzināšanai.

“Lai atrastu piemērotu cilvēku, ir jāpieliek lielas pūles. Tā, lai mēs uzrunātu, apmācītu un atbalstītu šo darbinieku,” saka Edijs Pētersons.

"Cik bieži profesionālajiem vecākiem ir brīvdienas? - Mūsu gadījumā tās ir visas svētdienas, sarkanie datumi, arī atvaļinājumi un darba nespējas lapas. Bet divas trešdaļas laika darbinieki pavada SOS ciematā. Un vienas trešdaļa ir privātā puse.”

Kopumā deinstitucionalizācijas plāna ietvaros no Eiropas struktūrfondiem infrastruktūras attīstībai atvēlēts pusotrs miljons eiro, pašvaldības līdzfinansējums 280 tūkstoši eiro. Bez rindu mājām vēl par šiem līdzekļiem Rēzeknē plānots izveidot grupu dzīvokļus, kur dzīvos cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Projekti jāīsteno līdz 2022.gadam.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Kredietvoorstel tussen particulieren U heeft een lening nodig voor de bouw, een vastgoedproject, de oprichting van uw bedrijf, de terugkeer naar uw persoonlijke activiteiten die u wilt uitvoeren. U die problemen heeft, u heeft onbetaalde uren, u heeft andere problemen gehad. Ik sta klaar om je te helpen. U zou mij moeten kunnen terugbetalen en zeer kosteneffectief aan mijn voorwaarden moeten kunnen voldoen. Het zal uw leven gemakkelijker maken. Neem contact met mij op voor meer informatie!
mail: coralielinberg@yahoo.com Sīkāk...
Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centrs tiks modernizēts
Beidzot es redzu, ka kaut kas ,lēnām Latvijā virzās uz priekšu.Es esmu par vienotu programmu suņkopības apmācības virzieniem un attīstībai.Uz šo brīdi ir viss sadalīts pa specifikai un notiek resoru cīņa,kas ir "gudrāks",bet rezultātu nav.Jums nav arī pieredzes apmaiņas un ir redzams pēc dažādu kinoloģisko dienestu suņu pielietojuma,ka viņi tiek gatavoti jau izbraukumu vietā nāvei.Nav darbinieka fiziskā aizsardzība nopersonu uzbrukuma.No Eiropas nāk iekšā nepareiza suņu apmācības metodika,kas var novest pie milzīgām problēmām.
Tā nav kritizēšana,bet draudzīgs ieteikums.
Ar cieņu un sapratni Sīkāk...
Ministru prezidenta apsveikums Latvijas valsts proklamēšanas gadadienā
Ilgi gaidītie Valsts svētki ir jau pienākuši. Šodien, 18.novembrī, mūsu tautai ir īpaša diena. Pirms 102. gadiem mūsu tauta atguva savu dzimto zemi, mūsu tauta atkal kļuva brīva. Dibinot Latvijas Republiku, latvieši atguva savu senču zemi, kuru iebrucēji (sākot ar krustnešu un kristīgo misionāru laikiem) bija nozaguši. Mēs atguvām to, kas pieder mums. Mēs esam saimnieki savā zemē. Latvija ir Latvju Dievu dāvana mums. Novērtēsim savu senču pūliņus latvietības saglabāšanā un latvju zemes nosargāšanā. Cienīsim un mīlēsim Latviju. Būsim draudzīgi un vienoti ne tikai svētku reizēs, bet arī ikdienā. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas labklājību, kā arī par valsts attīstību. Iekursim ugunskuru savas viensētas pagalmā par godu Latvju Dieviem! Ziedosim sauju graudu, sauju monētu un paciņu sviesta ugunskurā. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lūgsim Pērkonu, lai Pērkons aizsargā mūsu valsts robežas! Lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte sniedz mūsu tautai labu veselību! Lūgsim Laimu, lai Laima sniedz mums bagātību un veiksmi! Lūgsim Veļu Mātei, lai Veļu Māte sniedz mūsu tautai Saules mūžu! Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Godināsim savus senčus kapiņos. Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos! Lai slavēta Latvija mūžīgi mūžos!
Ar sentēvu gudrību, Skolnieciņš no svētezera [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
#Tēvzeme #LatvijasRepublika #Latvija #18.11.1918. #18.novembris #latvieši #latvietība #LatvjuTauta #sentēvi #drosme #patriotisms #pagāni #svētezers #LatvjuDievuSvētība #iecietība #sapratne #LatvjuDievi Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top