Sestdiena,
21.Septembris 2019
Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris, Лукьян Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Rēzeknē būvēs rindu mājas bez vecāku aprūpes palikušiem bērniem

12.09.2018
Rēzeknē deinstuticionalizācijas programmas ietvaros plānots izbūvēt trīs nelielas dzīvojamās mājas, kur tiks izmitināti bez ģimenes aprūpes palikušie bērni, ar kuriem kopā dzīvos speciāli apmācīti profesionālie vecāki. Tiesa, atrast cilvēkus, kas būtu gatavi diennaktīm dzīvot un audzināt šos bērnus, iespējams, nebūs nemaz tik viegli.

Rēzeknes Bērnu sociālo pakalpojumu centrā šobrīd dzīvo 20 bez vecāku gādības palikušie bērni. Centra vadītāja Irina Šarikova izrāda trīsstāvu ēkā iekārtotās dzīvojamās, atpūtas un mācību telpas. Šobrīd visi bērni dzīvo vienā ēkā, tiesa, katram ir sava istaba:

“Katram individuāli pieejams dators, ir Wi-Fi, ir mācību klase, vakarā ir kopīgas aktivitātes.”

Irina Šarikova, runājot par ikdienas darbu ar bērniem, īpaši uzsver, ka centra darbinieki maksimāli cenšas strādāt ar bēriem, lai iemācītu dzīvei noderīgas prasmes:

“Lai viņi varētu iziet patstāvīgā dzīvē, zinot to, ka viņi ir apmācīti gan gludināt, gan veļu mazgāt, apavus tīrīt, šūt, gatavot ēst.”

Tuvākajā nākotnē bez vecāku gādības palikušos bērnus vairs neizmitinās vienā ēkā. Deinstitucionalizācijas plāna ietvaros plānots uzbūvēt rindu mājas, kur dzīvos bez ģimenes aprūpes palikušie bērni, par ieceri stāsta Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs Gunārs Arbidāns:

“Vienstāva vai divstāvu rindu mājas tiks izbūvētas pilnīgi no jauna, vietā, kur pašlaik nekā nav (pilsētas Ziemeļu mikrorajonā). Tagad izsludināts iepirkums projektēšanai. Šīs mājas būs paredzētas 24 bērniem un personālam. Katrā māja astoņi bērni. ”

Rēzeknes Sociālā dienesta vadītājs norāda, trīs mājiņas tiks uzceltas pilnīgi no jauna. Tajās izvietosies trīs profesionālās audžuģimenes:

“Divos mājokļos dzīvos bērni līdz 15 gadiem un vienā jaunieši. Kopā ar viņiem dzīvos profesionālie audžuvecāki. Šiem darbiniekiem tas varētu būt maiņu darbs.”

Jau daudzus gadus līdzīgas mājas, kur nelielās grupās dzīvo bērni ar speciāli apmācītām audžumammām, ir Īslīces un Valmieras SOS bērnu ciematos. Katrā šādā ģimenē dzīvo pieci līdz septiņi bērni, stāsta Edijs Pētersons, Valmieras SOS bērnu ciemata direktors:

“Valmierā mums ir 12 ģimeņu mājas. Un šīs mājas ir lieliska iespēja bērniem dzīvot ģimeniskā vidē. Ir SOS mamma kā viena stabila aprūpes persona, un tad, kad SOS mamma ir brīvdienās vai atvaļinājumā, tad atbildību par ģimeni uzņemas auklīte. Un katrai ģimenei ir sava auklīte, veidojot stabilu saikni bērniem ar pieaugušajiem.”

Viens no smagākajiem uzdevumiem ir atbilstoša personāla atlase, kas būtu gatavi veltīt lielāko sava ikdienas laika daļu šo bērnu audzināšanai.

“Lai atrastu piemērotu cilvēku, ir jāpieliek lielas pūles. Tā, lai mēs uzrunātu, apmācītu un atbalstītu šo darbinieku,” saka Edijs Pētersons.

"Cik bieži profesionālajiem vecākiem ir brīvdienas? - Mūsu gadījumā tās ir visas svētdienas, sarkanie datumi, arī atvaļinājumi un darba nespējas lapas. Bet divas trešdaļas laika darbinieki pavada SOS ciematā. Un vienas trešdaļa ir privātā puse.”

Kopumā deinstitucionalizācijas plāna ietvaros no Eiropas struktūrfondiem infrastruktūras attīstībai atvēlēts pusotrs miljons eiro, pašvaldības līdzfinansējums 280 tūkstoši eiro. Bez rindu mājām vēl par šiem līdzekļiem Rēzeknē plānots izveidot grupu dzīvokļus, kur dzīvos cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī dienas centru cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Projekti jāīsteno līdz 2022.gadam.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Vīnys latvīšu volūdys ari nav, kotrā regionā ir sovys izlūksnis ci apvydvuordi! Latgolā var sacēt i "susātivs", i "āna", i "kārmuns", i "kabata", lai gon pyrmīs variants ir latgaliski, ūtrīs - čyuliskumi. I navajag bļuznēt, ka "kotrā pogostā runoj sovaiduok", tuos ir volūdys i izlūkšņu niansis, kurys ari literarā formā latgaliski var saglobuot kai sinonimus. Bet pastuov latgalīšu rokstu volūda ar sovim nūsaciejumim! Vysi, kas te "pruotuļoj", izlosit latgalīšu rokstu volūdys raksteibys nūteikumus (apstyprynuoti MK 2006.g.). Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
hihihi! Nasapraška! "škola" nav nikaids slāvisms, bet radīs i puorjimts nu greku volūdys! Pyrms attaisi muti, palosi koč kū par latg.volūdu, a na plotīs ar sovim diletantiskajim pruotuojumim!
Sīkāk...
Ēterā savu skanējumu sāk raidījums “Ar atgriešanos”
S vazvraščeņijam, Teņis! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top