Otrdiena,
1.Decembris 2020
Vārda dienas: Arnolds, Emanuels, Платон, Роман Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Varakļānu iekļaušana Madonas novadā nav tikai “privāta lieta”

12.05.2020
Turpinot vienu no šobrīd apspriestākajām tēmām Latgalē - Varakļānu novada pievienošana Madonas novadam, ar savu viedokli dalās advokāts un sabiedriskais darbinieks Agris Bitāns.

“Abrene nav Latvija, Varakļāni nav Latgale, latgalieši nav latvieši.

Jautāsiet, kas tas par murgu ? Izskatās, ka šāds murgs īstenojas un tas notiek tagad mūsu valstī,” sociālajos tīklos savu neizpratni pauž pazīstamais advokāts un sabiedriskais darbinieks Agris Bitāns. Viņš atmiņā atsauc 2007.gadā notikušo atteikšanos no Abrenes bez tautas referenduma. Toreiz solīto draudzīgo attieksmi no kaimiņvalsts tā arī nesagaidījām. Toreiz notika atteikšanās ne tikai no Latvijas daļas, bet arī no Latgales, raksta A.Bitāns.
 
Pēc viņa domām šobrīd notikumi ar administratīvo reformu liecina par to, ka tas var notikt jau atkārtoti. “Skaidrs, ka reforma ir vajadzīga, bet Varakļānu 35 % balsstiesīgo iedzīvotāju viedoklis ir jāņem vērā, bet Sēlijas novadu pašvaldību – nē, savukārt, Ikšķiles iedzīvotājiem aptauju veikt pat jāizliedz. Nav jābūt lielam prātniekam, lai nesaskatītu ne tikai dubultstandartus, bet pat trīskāršus,” secina A.Bitāns
 
Arguments, ka Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadu robežām nav sakara ar administratīvajām, parāda, ka tomēr esam gana bagāti, lai uzturētu valstī vairākas paralēlās pārvaldes sistēmas. A.Bitāns norāda, ka administratīvā reforma ir balstīta uz identitātes apziņu. Ja tas tā nav, tad pasludinām Latviju par vienu pašvaldību un būs vēl lielāka administratīvā aparāta izmaksu ekonomija. “Paldies Valsts prezidentam, kas, saprotot lokālās identitātes nozīmi piederības un patriotisma veidošanā, mēģina labot šo absurdu. Bet izskatās, ka deputātu daļa no neredz vai negrib redzēt,” raksta A.Bitāns
 
Pēc viņa domām Varakļānu novada iekļaušana Madonas novadā nav tikai varakļāniešu privāta lieta un uzskata, ka pat ja  nospiedošais varakļāniešu vairākums būtu izteicis gribu mainīt savu kultūrvēsturisko piederību, tad būtu jārīko Latgales referendums, kaut vai aiz cieņas pret Latgales latviešu 1917.gada 27.aprīļa kongresa lēmumu. Lēmumu, kas bija latviešu kā valstsnācijas un Latvijas kā nacionālas valsts aizsākums.
 
A.Bitāns arī uzsver, ka LTV 06.03.2020. raidījumā “Kultūršoks” atļāvās nekritiski pārraidīt izteikumus, ka “... aiz Varakļāniem jau beidzas Latvija” un pasludināt latgaliešus aiz Varakļāniem, ka tie nedzīvo latviskā, bet krieviskā Latvijā. Un LTV ne tikai pati nemēģina distancēties no šādas pretvalstiskas pozīcijas, bet atteicās iespēju sniegt pretargumentus citiem.
 
A.Bitāns, kurš savulaik dibināja Latgales studentu centru un  aktīvi iestājas par latgaliešu valodas un kultūras saglabāšanu  norāda:  “ Es cienīšu Saeimas deputātu balsojumu, bet tad būs jāciena arī mans balsojums. Jo es un man līdzīgie šo balsojumu neaizmirsīs. Jo trešo reizi zaudēt daļu no Latgales bez jebkādas komunikācijas ar Latgales sabiedrību ir vairāk nekā nepiedodami!”


Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Malta 20.05.2020 11:49
Šobrīd nav pieļaujams turpināt administratīvi teritoriālo reformu, jo ārkārtējās situācijas laikā nav iespējama pilnvērtīga diskusija par minēto likumprojektu.
Arī Latvijas Republikas prezidents Egils Levits 2020. gada 14. maija preses brīfingā minēja, ka ārkārtējās situācijas laikā var būt zināmas grūtības apspriest reformu.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Turpmāk par papīra formāta rēķiniem no "Rēzeknes siltumtīkli" papildus būs jāmaksā 0,45 eiro.
Apspriest
Aptauja
Kāda ir Jūsu attieksme pret Covid-19 vakcināciju?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Saeima apstiprina valsts aizsardzības koncepciju
Jā. Piekrītu visam teiktajam agstāk. Un vēl cītīgi jāgatavojas citplanētiešu uzbrukumam. Jo tas ir tikpat reāls, kā Krievijas iebrukums. :)) Sīkāk...
Brīvdienās Latvijas teritorijā pakāpeniski ieplūdīs aukstāks gaiss
Ir pienākusi ziema. Aukstās naktis un saltie rīti ir kļuvuši par ikdienu. Līdz ar ziemu pieaug kovid-19 sirgstošo skaits. Lai pārvarētu kovid-19 sērgas otro vilni, ievērosim visus valdības ierobežojumus un mediķu rekomendācijas. Ieturēsim 2 metru distanci, nedrūzmēsimies. Rūpīgi mazgāsim rokas ar ziepēm un lietosim dezinfekcijas līdzekļus. Lietosim sejas un deguna aizsegus. Saslimšanas gadījumā apzinīgi ievērosim pašizolāciju. Būsim apzinīgi šajā krīzes brīdī. Sargāsim savu un apkārtējo veselību. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Aizlūgsim Latvju Dievus par mūsu tautas veselību un zemes aizsardzību! Iedegsim zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Iedegsim tumši zilu svecīti par godu Pērkonam. Iedegsim pelēku svecīti par godu Veļu Māte. Cerēsim, lūgsimies un ticēsim. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds! Lai ticība Dabas Mātei kalpo mums par bruņām un vairogu! Lai ticība Pērkonam kalpo mums par zobenu! Godināsim savus senčus un Latvju Dievus. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #Tēvzeme #Latvija #sentēvi #veselība #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
Ievieš pabalstu bērna pieskatīšanai Covid-19 pandēmijas laikā
Mana mīļā latvju tauta, saglabāsim cerību savās sirsniņās. Saglabāsim staltu stāju. Nebīsimies kovid-19 (covid-19) sērgas, pārvarēsim šo smagnējo laiku ar drosmi un godu. Nebūsim pārgalvīgi, būsim apzinīgi! Ievērosim visu valdības uzliktos ierobežojumus ārkārtas stāvokļa laikā. Dzīvosim saticīgi. Atbalstīsim trūcīgās un maznodrošinātās personas, kurām krīzes laikā klājas smagi. Nekašķēsimies, dzīvosim draudzīgi. Būsim iecietīgi un saprotoši cits pret citu. Lūgsim Latvju Dievus, lai Latvju Dievi pasargā visus Latvijas iedzīvotājus no kovid-19 sērgas. Iedegsim savā viensētā ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Ziedosim sauju graudu ugunskurā par godu Latvju Dieviem. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes, lai atgaiņātu visādus mošķus un nelaimes. Ticēsim Latvju Dieviem un savu senču varenībai. Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes. Lai Latvju Dievi ir ar mums! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #DabasMāte #MežaMāte #VeļuMāte #LatvjuDievuSvētība #saticība #mīlestība #miers #sentēvi #svētbirzs #pagāni #Skolnieciņš Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top