Ceturtdiena,
24.Septembris 2020
Vārda dienas: Agris, Agrita, Герман, Сергей Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Varakļānu iekļaušana Madonas novadā nav tikai “privāta lieta”

12.05.2020
Turpinot vienu no šobrīd apspriestākajām tēmām Latgalē - Varakļānu novada pievienošana Madonas novadam, ar savu viedokli dalās advokāts un sabiedriskais darbinieks Agris Bitāns.

“Abrene nav Latvija, Varakļāni nav Latgale, latgalieši nav latvieši.

Jautāsiet, kas tas par murgu ? Izskatās, ka šāds murgs īstenojas un tas notiek tagad mūsu valstī,” sociālajos tīklos savu neizpratni pauž pazīstamais advokāts un sabiedriskais darbinieks Agris Bitāns. Viņš atmiņā atsauc 2007.gadā notikušo atteikšanos no Abrenes bez tautas referenduma. Toreiz solīto draudzīgo attieksmi no kaimiņvalsts tā arī nesagaidījām. Toreiz notika atteikšanās ne tikai no Latvijas daļas, bet arī no Latgales, raksta A.Bitāns.
 
Pēc viņa domām šobrīd notikumi ar administratīvo reformu liecina par to, ka tas var notikt jau atkārtoti. “Skaidrs, ka reforma ir vajadzīga, bet Varakļānu 35 % balsstiesīgo iedzīvotāju viedoklis ir jāņem vērā, bet Sēlijas novadu pašvaldību – nē, savukārt, Ikšķiles iedzīvotājiem aptauju veikt pat jāizliedz. Nav jābūt lielam prātniekam, lai nesaskatītu ne tikai dubultstandartus, bet pat trīskāršus,” secina A.Bitāns
 
Arguments, ka Latvijas kultūrvēsturiskajiem novadu robežām nav sakara ar administratīvajām, parāda, ka tomēr esam gana bagāti, lai uzturētu valstī vairākas paralēlās pārvaldes sistēmas. A.Bitāns norāda, ka administratīvā reforma ir balstīta uz identitātes apziņu. Ja tas tā nav, tad pasludinām Latviju par vienu pašvaldību un būs vēl lielāka administratīvā aparāta izmaksu ekonomija. “Paldies Valsts prezidentam, kas, saprotot lokālās identitātes nozīmi piederības un patriotisma veidošanā, mēģina labot šo absurdu. Bet izskatās, ka deputātu daļa no neredz vai negrib redzēt,” raksta A.Bitāns
 
Pēc viņa domām Varakļānu novada iekļaušana Madonas novadā nav tikai varakļāniešu privāta lieta un uzskata, ka pat ja  nospiedošais varakļāniešu vairākums būtu izteicis gribu mainīt savu kultūrvēsturisko piederību, tad būtu jārīko Latgales referendums, kaut vai aiz cieņas pret Latgales latviešu 1917.gada 27.aprīļa kongresa lēmumu. Lēmumu, kas bija latviešu kā valstsnācijas un Latvijas kā nacionālas valsts aizsākums.
 
A.Bitāns arī uzsver, ka LTV 06.03.2020. raidījumā “Kultūršoks” atļāvās nekritiski pārraidīt izteikumus, ka “... aiz Varakļāniem jau beidzas Latvija” un pasludināt latgaliešus aiz Varakļāniem, ka tie nedzīvo latviskā, bet krieviskā Latvijā. Un LTV ne tikai pati nemēģina distancēties no šādas pretvalstiskas pozīcijas, bet atteicās iespēju sniegt pretargumentus citiem.
 
A.Bitāns, kurš savulaik dibināja Latgales studentu centru un  aktīvi iestājas par latgaliešu valodas un kultūras saglabāšanu  norāda:  “ Es cienīšu Saeimas deputātu balsojumu, bet tad būs jāciena arī mans balsojums. Jo es un man līdzīgie šo balsojumu neaizmirsīs. Jo trešo reizi zaudēt daļu no Latgales bez jebkādas komunikācijas ar Latgales sabiedrību ir vairāk nekā nepiedodami!”


Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Malta 20.05.2020 11:49
Šobrīd nav pieļaujams turpināt administratīvi teritoriālo reformu, jo ārkārtējās situācijas laikā nav iespējama pilnvērtīga diskusija par minēto likumprojektu.
Arī Latvijas Republikas prezidents Egils Levits 2020. gada 14. maija preses brīfingā minēja, ka ārkārtējās situācijas laikā var būt zināmas grūtības apspriest reformu.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Šogad mācības Rēzeknes skolās uzsāka 354 pirmklasnieki.
Apspriest
Aptauja
Vai Jums ir parādsaistības uzņēmumā "Rēzeknes Siltumtīkli"?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Valsts prezidents Rēzeknē aicina uz diskusiju par Latgales identitāti
Pats aizver PAKAĻA. Sīkāk...
Valsts prezidents Rēzeknē aicina uz diskusiju par Latgales identitāti
Muti aizver,glumākli. Sīkāk...
Valsts prezidents Rēzeknē aicina uz diskusiju par Latgales identitāti
Baradatij bomžis Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top