Svētdiena,
5.aprīlis 2020
Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija, Лидия, Мария Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Sabiedrība

Rēzeknē saskaras ar problēmu - labdarībai ziedo nederīgas mantas

10.02.2020
Labdarības organizācijām un sociālajiem dienestiem arvien biežāk tiek ziedoti apģērbi un apavi, kas vairs nav lietojami. Tad jāveic tekstila utilizācija, kas prasa papildu līdzekļus. Pašlaik lielākā daļa tekstila nonāk atkritumos, nevis tiek pārstrādāta. Pakāpeniski valstī notiek darbs pie šādu atkritumu nodošanas un pārstrādes sistēmas izveides.

Suņa sagrauzti apavi, apģērbs ar pelējuma pleķiem un caurumiem – tie ir tikai daži no eksemplāriem, ko ir saziedojuši cilvēki labdarības biedrībai “Vēlos palīdzēt” Rēzeknē. Biedrības noliktava, kur trūcīgie iedzīvotāji varēja saņemt nepieciešamas lietas, pilsētā darbojās 2,5 gadus, taču tagad tā ir slēgta, jo ar laiku pārvērtusies par nederīgu un nelietojamu mantu glabātavu. Līdzīga situācija vērojama arī citās labdarības organizācijās, kā arī pašvaldību sociālajos dienestos.

"Vairs nav ne iespējas, ne vēlmes turpināt. Vienmēr saskaramies ar to, ka bija maz palīgu noliktavā, lai šķirotu drēbes, bija daudz visādu nepatīkamu situāciju ar palīdzības saņēmējiem – cilvēku meli, mantu pārdošana, pat zādzības," stāstīja labdarības biedrības “Vēlos palīdzēt” vadītāja Rasma Jēkabsone.

Pašlaik daļa no atlikušajām mantām tiek nodota dažādām organizācijām, ir lietas, kuras Rasma izdalīs Latgales pagastu iedzīvotājiem, taču lielākā daļa tiks izmesta.

"Jau lūdzu palīdzību cilvēkiem sociālajos tīklos, lai ziedotu atkritumu izvešanai. Cilvēki ziedoja naudiņu, pietiks vienam konteineram," stāstīja biedrības vadītāja.

Latvijā lielākā daļa tekstila atkritumu nonāk izgāztuvēs, taču tas ir resurss, ko var izmantot un pārstrādāt līdzīgi kā tas notiek ar stiklu vai papīru, norādīja Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.
Pagājušajā gadā Rīgā un Pierīgā tika uzsākta pilotprojekta realizācija un uzstādīti speciālie konteineri, kur iedzīvotāji aicināti nodot apģērbus, apavus un citus tekstila izstrādājumus.

"Pirmie rezultāti rāda, ka 50% no apģērbiem un apaviem ir lietojami atkārtoti. 30% ir tādi, kas nekur vairs neder, kas ir aizvedami un apglabājami poligonā. Un 15% ir tādi, kuri būtu pārstrādājami. Cilvēku atsaucība ir ļoti liela, viens konteineris mēnesī apmēram vienu tonnu atnes atpakaļ šos te tekstila atkritumus," stāstīja Zakulis.

Eiropas direktīva paredz, ka jau 2025. gadā tekstila atkritumi būs jāvāc dalīti un jāparedz, kā tos pārstrādāt vai atkārtoti izmantot. Pilotprojekts ir pierādījums tam, ka cilvēki ir gatavi šķirot arī tekstilu un tuvākajos gados Latvijā jau būs izstrādāta tekstila nodošanas un pārstrādes sistēma, pārliecināts Zakulis. 
Avots: Latgales reģionālā televīzija
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē 2019. gadā mirstība divreiz augstāka nekā dzimstība.
Apspriest 1
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Daugavpils mērs Elksniņš plāno veidot savu organizāciju
Atradies politikas jauneklis. Kā tomēr derētu 34.gada variants, lai noliktu pie vietas anarhistus, kuri sevi dēvē par demokrātiem. Sīkāk...
Rēzeknes domei ir 64 000 eiro “Open place” rīkošanai
Kas zin, mow i da augusta karantinā sādāsim pa sātom!)) Sīkāk...
Kovšu ezerā turpinās būvdarbi
Un tas ir sliktāk nekā, ja darbus veiktu kāda Rīgas firma! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top