Otrdiena,
19.Novembris 2019
Vārda dienas: Betija, Elizabete, Liza, Līze, Клавдия, Александра, Павел Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Grasās ierobežot pašvaldību aizņemšanās iespējas

04.03.2019
Ņemot vērā pašvaldību aktīvo aizņemšanos, valdība grasās ierobežot vietvaru aizņemšanās iespējas. Tālab rosināts noteikt līdzfinansējumu pašvaldību investīciju projektiem, un tas varētu būt 25% no kopējā aizņēmuma apmēra. Tiesa, tas varētu nebūt gadījumā, ja aizņēmums tiek ņemts izglītības iestāžu sakārtošanai.

Pirmdien, 4. martā,  notika paplašinātā Ministru kabineta komitejas (MKK) sēde, kurā valdības un Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvji sprieda par abu pušu 2019.gada vienošanās un domstarpību protokolu. Tas ir dokuments, kas ik gadu kopā ar ikgadējo valsts budžeta projektu tiek iesniegts Saeimā un kurā valdība no savas puses uzņemas zināmas saistības pret pašvaldībām tādās jomās, kā, piemēram, dotācijas pašvaldību autoceļiem un tamlīdzīgi.

Šogad visasākās domstarpības ir par sistēmu, kā pašvaldības var aizņemties. Budžetā parasti tiek nofiksēts ne tikai pašvaldību kopējais aizņemšanās limits, bet arī kaut kādi nosacījumi.

Ņemot vērā it īpaši pēdējo gadu pieredzi, kad pašvaldības aizņemas ļoti aktīvi un arī to, ka aizņemšanās notikusi arī tādiem projektiem, kuru ekonomiskais vai racionālais pamatojums ticis apšaubīts ne tikai no ierēdņu, bet arī pašvaldību iedzīvotāju puses, Finanšu ministrija (FM), kam līdz šim nav bijusi iespēja un nebūs iespēja vērtēt investīciju projektu racionālo daļu, rosināja pieprasīt pašvaldībai 25% līdzfinansējumu no aizņēmuma summas.

Pašvaldības šim FM piedāvājumam kategoriski nepiekrita, norādot, ka daudzām pašvaldībām ir ļoti aktuāls jautājums par investīcijām izglītības iestādēs. Pierīgā vairāk tā dēļ., ka aug potenciālo audzēkņu skaits, bet attālākos reģionos - skolu ēkas nav labā vai ir ļoti sliktā tehniskā stāvoklī. Pašvaldības īsti negribēja piekrist kādiem aizņemšanās limitiem un maksimālais, kam tās bija gatavas piekrist, - pašvaldību līdzfinansējums varētu būt nevis 25%, bet gan 10% no plānotā aizņēmuma. 

Par šo jautājumu plānots runāt rīt Latvijas Pašvaldību savienības domes sēdē, kur piedalīsies arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") un arī finanšu ministrs Jānis Reirs ("jaunā Vienotība"), un diskusijas par šo jautājumu, visticamāk, turpināsies.

Taču pēc šodienas diskusijām MKK sēdē var secināt, ka vienošanās varētu būt tāda - pašvaldībām nebūs jānodrošina līdzfinansējums gadījumos, kad aizņēmums tiek ņemts investīcijām izglītības iestādēm. Pārējos gadījumos pašvaldībām būs jānodrošina līdzfinansējums, visticamāk, 25% apmērā no aizņēmuma.

Turklāt attiecībā uz investīcijām izglītības iestādēs katru aizdevumu plānots izvērtēt plašākā lokā, iesaistot ne tikai FM, bet arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) un izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) ekspertus. Proti, plānots veidot "filtru" - pirmsšķietamu sākotnējo izvērtēšanu, lai būtu lielāka pārliecība, ka tās ēkas, kas tiek renovētas vai būvētas uz parāda, pēc tam nestāv tukšas.


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Naivais 04.03.2019 15:13
Absolūti slikta doma. Kā pašvaldību varenajiem pietuvinātie tiks pie valsts pasūtījumiem, bet varenie pie zīmoga nodevas?
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes dome Ziemassvētku rotājumu iegādei plāno iztērēt līdz 24 200 eiro.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs apmierina Rēzeknes slimnīcas medicīniskā aprūpe?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
4 novadi aicina apturēt pašreizējo VARAM reformas modeļa īstenošanu
Viss ir pareizi ne komunisma laiki. Mazak regionu vairak naudas jo uz zemes nestrada kolhozi. Privatizetas zemes augligakas. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top