Sestdiena,
6.jūnijs 2020
Vārda dienas: Ardis, Ingrīda, Геннадий, Стефан Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Gads pirms vēlēšanām: kas notiks ar pilsētu un mums. Pirmā daļa

11.07.2016
Politiskais pulkstenis  daudziem deputātiem no Latvijas pašvaldībām jau sācis tikšķēt ar dubultu ātrumu. 2017. gada 3. jūnijā valstī notiks nākamās pašvaldību vēlēšanas, kad tiks ievēlētas jaunas pilsētas un novada pašvaldības. Rēzeknes pilsētas dome - nav izņēmums.

Šī raksta mērķis - nav skandāls vai kāda nomelnošana, šis ir tikai pirmais no vairākiem žurnālistikas pētījumiem , lai saprastu, kas notiek un ieteiktu  iespējamos mūsu dzimtās pilsētas Rēzeknes turpmākos attīstības scenārijus.

Iesākumā apkoposim, kur mēs esam nonākuši pirms priekšvēlēšanu robežas.
Darba meklējumos

Bezdarbs Rēzeknē uz 2016. gada 30. aprīli- 16,8%. Augstākais rādītājs starp lielākajām  Latvijas pilsētām. Pat Liepāja izdzīvoja  «Liepājas metalurgs» bankrotu, kur šobrīd ir tikai 12,1% darba meklētāju. Mūsu kaimiņš Daugavpils - 11,9%. Par speciālās ekonomiskās zonas esamība,  ES fondu līdzfinansējuma piesaistīšana un pat krāšņas  Rēzekni reklamējošas filmas klātbūtne ,un demonstrēšana,  prezentējot  potenciālajiem investoriem Baltkrievijas un Krievijas biznesa forumā, ir nepārliecinoši  argumenti. Uzņēmējdarbības attīstības  perspektīvas Rēzeknē  ir vājas. Var būt patvaļīgi garš stāsts par nepareizu nodokļu politiku, kā arī var visā vainot valdības amatpersonas un nelabvēlīgos laika apstākļus, bet citās Latvijas pilsētās, kuras atrodas šajā pašā valstī, attīstība un izaugsme noris labāk, bet Rēzekne vienmēr velkas astē.

Meklējot cilvēkus

Saskaņā ar CSP (Centrālā statistikas biroja) datiem, tad 2016. gada sākumā iedzīvotāju skaits bija nedaudz mazāks nekā 29 tūkstoši cilvēku. Tas mūs noved atpakaļ uz 1970. gada līmeni, kad pilsētas iedzīvotāju  skaits bija 29474 cilvēki. Ir vērts atzīmēt, ka domes ievēlēšanas gadā (2013), Rēzeknē dzīvoja vairāk nekā 30 tūkstoši cilvēku (30756), bet līdz gada beigām ,šī sasaukuma laikā, saskaņā ar prognozēm, iedzīvotāju skaits pilsētā samazinājies līdz 27 tūkstošiem. Cik daudz ir cilvēki, kuri faktiski dzīvo pilsētā? Uz šo jautājumu  ir viegli atbildēt, staigājot pa pilsētu vakarā vai nedēļas nogalē,  ielas ir tukšas. Neoficiālais novērtējums par iedzīvotāju skaitu pilsētā, kas netiek atzīts, pamatojoties uz novērtējumu par patērētajiem sabiedriskajiem pakalpojumiem (apkure, ūdens, elektrība, sakaru pakalpojumi uc), vedina uz domām,  ka Rēzeknē šobrīd dzīvo mazāk nekā 20 tūkstoši cilvēku. Tas nav smieklīgi. "Dzīvību" pilsētvides ekonomikai nodrošina Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, pilsētai papildus tiek piesaistīti aptuveni 2000 studentu, Rēzeknes tehnikums un blakusesošie novadi: Rēzekne, Viļāni, Ludza un Kārsava, no kuriem cilvēki brauc pie mums,  lai iepirktos un saņemtu pakalpojumus,  kāds brauc uz darbu.

Samērā priecīgas un rožainas prognozes atspoguļojas ilgtermiņa attīstības plānā Rēzeknei 2013-2030. Gadam. Plānā ir ierakstīts, ka līdz 2020. gadam pilsētas iedzīvotāju skaits sasniegs 32 tūkst.,  līdz 2030. gadam sasniegs 35 tūkstošus . No kurienes ir ņemti šie skaitļi? Kas tos izgudroja?

Ja jums kāds saka, ka svarīgākais pilsētā  ir skaistas ēkas un bagātīga izklaides programma,  nedomāju gan! Svarīgais pilsētā -  cilvēki! Galu galā cilvēki ir nepieciešami, lai varētu izmantot šīs ēkas, vietas  un  apmeklēt kultūras pasākumus. Ja nav tautas pilsētā, tad arī nav dzīves.

Pēdējo 10 gadu laikā, no 2006. līdz 2016. gadam, vidējais iedzīvotāju vecums pieaudzis no 40,5 līdz 43,4 gadiem. Iedzīvotāji noveco. Ko tas nozīmē? Tikai to, ka pilsētas budžetsa slogs tikai pieaugs, jo notiks  ieņēmumu samazināšanās process. Nauda būs jāiegulda nevis pilsētas projektu  attīstībā , bet gan sociālajā atbalstā. Un "logs", kurš var vēl kaut kā varētu attīstīt pilsētu, tiek gatavots slēgšanai. Vai Rēzeknes spēs izturēt iedzīvotāju ienākuma nodokļa ienākumu samazināšanos, kas katru gadu samazinās par gandrīz pusmiljonu eiro? Jauns izaicinājums - rūpēties par nabadzīgajiem un pensionāriem, paliks kategorijā -neatbildētie jautājumi.

Tūristu meklējumos

Solītais tūrisma uzplaukums nenotika.  Apkalpotais klientu skaits viesnīcās nepārtraukti mainās, bet nav būtiski palielinājies, lai varētu apgalvot, ka ir noticis straujš tūristu pieaaugums.  Tūkstošiem un tūkstošiem tūristu nenāk apskatīt mūsu kultūrvēsturiskos obejktus un jaunuzceltās ēkas.  Ja mēs skatāmies pēdējo desmit  gadu statistiku, tad viesnīcas sasniedza savu kulmināciju tālajā 2007. gadā, kad viesnīcu pakalpojumus izmantoja - 19 530 cilvēki, tajā laikā vēl nebija uzbūvēts  vai «Zeimuļs», vai «Gors». Jaunākie pieejamie dati par 2014. gadu liecina, ka  Rēzeknē vidēji pārņakšnoja 17367 cilvēku, no tiem 6727 bija ārzemnieki. Kaut kā nav pietiekoši priekš pilsētas, kur tūrisms ir izvirzīts, kā viena no pilsētas attīstības prioritātēm.

Secinājumi

Neļaujoties emocijām skatīsimies faktus, var droši apgalvot, ka prognozes nav iepriecinošas. Lai arī Eiropas līdzfinansējuma apgūšana noris raiti, līdzekļi tiek apgūtu pilnā apmērā, tomēr situācija labāka nekļūst, pilsēta paliek tukšāka un tukšāka, iemesli, kuru rezultātā apstātos pilsētas iedzīvotāju skaita straujš samazinājums, nav skaidri. Tas nav motīvs, lai padotos, bet gan brīdis, kad vajag sākt aizdomāties.

2016 un 2017. gada  sākums iedzīvotājiem paliks atmiņā, kā arī visi priekšvēlēšanu periodi: bezmaksas koncerti, daudz un dažādas  kultūras aktivitātes, īpaša uzmanība sociālajai aprūpei, kā arī virknei dažādu kultūras pasākumu.  Pilsētas pašvaldības laikraksts ar pilnu sparu un degsmi  atkal sāks uzsvērt savus sasniegumus, kā arī jaunas vēl neizmantotas iespējas, jautājums, vai  tas patiešām palīdzēs pilsētai?

Nākošreiz mēs parunāsim par rūpniecības nozaru  attīstību, kuras no nozarēm varētu kļūt par vadošo dzinējspēku pilsētas ekonomiskajai izaugsmei, kuru skolu vislabāk izvēlēties savam bērnam, lai pēc 10 gadiem bērns nekļūtu par bezdarbnieku.

Turpinājums sekos...

 

Vjačeslavs Dubovskis,
Rēzeknes pilsētas domes deputāts
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Vai Jūs saņemat valsts pabalstus, saistībā ar COVID 19?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
mašīnā man ir lentīte mūsu karoga krāsās un pensija 430 a šim raibā kaimiņzemes un pensija 1000 eiro.secinājums?.. Sīkāk...
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
Varētu padomāt, ka dzīvojam megapilsētā Tokijā, Ņujorkā vai Pekinā - pilsētas mēram TRĪS vietnieki! Sīkāk...
Politika, bizness, deputātu ienākumi: domes priekšsēdētāja vietnieki
cik gadu :latgalijai"jāstrādā lai nodokļos atgriestu 3 dīkdieņu noēsto naudu?? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top