Ceturtdiena,
9.jūlijs 2020
Vārda dienas: Asna, Asne, Zaiga, Иван, Тихон, Денис Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Gaidāma nodokļu reforma

21.02.2017
2018. un 2019.gados Latviju sagaida vērienīgā nodokļu reforma, kuras laikā ievērojami samazināsies nodokļu slogs darbaspēkam. Par to liecina lielā slepenībā Finanšu ministrijas un sociālo partneru gatavotā jaunā nodokļu stratēģija, kura nonākusi TV3 ziņu rīcībā, informē Skaties.lv. 

Līdz 20% paredzēts samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienlaikus trīskāršojot ar nodokļiem nepaliekamo minimumu algām līdz 1350 eiro. 
Tāpat paredzēts ieviest veselības nodokli, kas būs daļa no sociāla nodokļa, atcelt solidaritātes nodokli, piemērot nodokļu atvieglojumus uzņēmumu reinvestētai peļņai un reformēt mikrouzņēmuma nodokli. Pārmaiņas kaismīgi atbalsta uzņēmēju organizācijas, uzsverot, ka bez tām Latviju, beidzoties ES fondu finansējumam, sagaida stagnācija.

Lai arī piedāvājuma vēl tiek pieslīpēts, ministrija ar uzņēmēju organizācijām un arodbiedrību konceptuāli vienojusies par būtisku darbaspēka nodokļu sloga samazināšanu nākamajos divos gados. Vienlaikus paredzēts gan samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli no esošajiem 23 līdz 20%, gan ievērojami palielināt nepaliekamo minimumu – no esošā minimāla sliekšņa 60 eiro līdz 300 eiro.

Edgars Putra, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs, skaidro: “Galvenais ieguvums ir valsts konkurētspēja kaut vai Baltijas līmenī. Igaunijā jau šobrīd neapliekamais minimums ir 500 eiro, Lietuva par to aktīvi diskutē un plāno ieviest. Latvija šobrīd nepaliekamais minimums ir no 60 līdz 115 eiro un mehānisms ir gana sarežģīts. Tāpēc paredzēts to atvieglot.”

Šobrīd ministrija rēķina vai 300 eiro nepaliekamām minimuma slieksni var piemērot algām līdz 1350 eiro mēnesi, vai tomēr saglabās diferencēto minimumu. Taču jau izlemts, ka lielajām algām nepaliekamais minimums netiks piemērots. Tāpat paredzēts atteikties no uzņēmēju kritizētā solidaritātes nodokļa. Lielo algu saņēmējiem būs jāmaksā lielākas sociālas iemaksas. Paredzēts arī līdz 430 eiro palielināt minimālo algu. Darba devēju konfederācijas aprēķini liecina, ka ieviešot reformu strādājošam ar vidējo algu valstī ikmēneša ienākumi pieaugt par aptuveni 50 eiro. LDDK eksperts Pēteris Leiškalns izsakās: ”Ļoti labi, ka beidzot ir šis radikālais pavērsiens, ka tiks mainīts darbaspēka nodokļu modelis, kurš vilka uz ilgstošu nīkuļošanu un mēz zaudējam konkurētspēju Baltijas reģionā. Lai mēs virzīto uz izaugsmi un saglabātu jaunos cilvēkus, mums šī reforma ir obligāti nepieciešama ”

Būtiskas pārmaiņas tiek gatavotas arī uzņēmumu nodokļu blokā. Ar nodokli paredzēts neaplikt reinvestētu peļņa. Vienlaikus paredzēts palielināt uzņēmuma ienākuma nodokļa kapitāla pieauguma nodokļa likmi līdz 20%, pielīdzinot to iedzīvotāju ienākuma nodoklim. Reformu kaismīgi atbalsta arī tirdzniecības un rūpniecības kamera, kura uzsver, ka šobrīd ir pēdejais brīdis to ieviest.

LTRK  vadītājs Jānis Endziņš:  Nodokļu politikas piedāvājums, kāds šobrīd tiek izstrādāts, nebūs kosmētisks, bet kardinālas pārmaiņas nesošs. Tur būs vajadzīga [politiķu] drosme. Ja mēs neapstiprināsim šo nodokļu stratēģiju vidējam termiņam, kāda tā šobrīd iezīmējas, 21. gadā mūs sagaida ļoti dziļa krīze, jo beigsies ES fondu finansējums.
Galvenais šķērslis reformas realizācijai var būt pašvaldības. Reformas sākumposma var būtiski samazināties to ienākumi. Andris Jaunsleinis, Latvijas Pašvaldību savienības vadītājs:Visi šie priekšlikumi saistās ar iedzīvotāju ienākumu nodokli, kurš ir galvenais pašvaldību ieņēmumu avots. Un mums protams jādomā, kā mēs nodrošināsim pašvaldību budžetu stabilitāti.

Finanšu ministrija gan sola rast risinājumu, lai vietvarām naudas nepaliek mazāk un reforma tiktu īstenota. Naudas avots varētu būt būtiska akcīzes un azartspēļu nodokļu palielināšana, tāpat tiek cerēts uz ēnu ekonomikas īpatsvara kritumu. Mainīts tiks arī mikrouzņēmuma nodoklis, samazinot to pieļaujamo apgrozījumu. Tāpat varētu tikt ieviest minimālais sociālais maksājums. Ieguvums tiek solīts ar pensionāriem, kuru ienākumi nepaliekamais minimums varētu pieaugt līdz 500 eiro. Šāda gadījuma 96% pensiju ar nodokļiem vairs netiku apliktas.

Oficiāli jauna nodokļu stratēģija pirmoreiz tiks prezentēta nākamnedēļ, nacionālajā trīs pušu sanāksmē, savukārt gala versija gaidāma aprīlī.

Mixnews.lv


 
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Kauns par tādie SA demagogiem. Ir tāds teiciens, kurā ne vietā bučo vusur pakaļa. Kopa namsaimnieks, slikti bija, tagad cliner, arī slikti, bet kā par sētnieku stādāt vajadzētu, uzreiz citu dziesmu sāktu dziedāt. No malas visi gudri kritizēt, ja pašam rokas no pakļas aug... Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Domei nevis pieņemt šos bezjēdzīgos noteikumus, bet cītīgi kontrolēt kā firma Clen-R uzkopj pilsētu. Kauns un bezatbildība. Agrāk sētnieki visu sakopa, bet tagad atkritumi mētājas mēnešiem un rezultātā nekas netiek savākts. Bet kā tiek pļauta zāle, tas ir ārpus kādas kritikas, kopā ar zemi. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top