Piektdiena,
10.jūlijs 2020
Vārda dienas: Lija, Olīvija, Самсон, Юрий, Мартин Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Tiks atcelts auto nodoklis un palielināts ekspluatācijas nodoklis

28.09.2016
Otrdien, 27.septembrī, valdība izskatīja vairākus autosatiksmes jomu regulējošus normatīvo aktu projektus, kas nosaka transportlīdzekļu nodokļus un nodevas. 

Tādējādi no 2019.gada 1.janvāra atsevišķiem transportlīdzekļiem nodokļu apmērs būs atkarīgs no radītā oglekļa dioksīda (CO2) izmešu daudzuma, informē Satiksmes ministrijas Komunikāciju daļas pārstāvji.
Vienlaikus valdība vienojās, ka jāturpina diskusijas ar Latvijas darba devēju konfederāciju un Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameru par minēto izmaiņu ieviešanu.
 
Sakarā vieglo automobiļu un motociklu nodokļa atcelšanu, Satiksmes ministrijas (SM) likumprojekts “Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā” paredz pārskatīt transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes, ņemot vērā patēriņa cenu indeksa izmaiņas. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes tiek paaugstinātas par 7,4 procentiem, ievērojot Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātā patēriņa cenu indeksa izmaiņas 2016.gadā pret 2011.gadu.
 
Likumprojekts paredz pakāpenisku pāreju uz transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likmes piemērošanu atkarībā no automobiļa radītā CO2 izmešu daudzuma. Minētās komponentes izmantošana nodokļa aprēķināšanā ir būtiska, lai samazinātu CO2 emisijas, jo Latvijā ir vienas no lielākajām CO2 emisijām jauniem pirmo reizi reģistrētiem automobiļiem. Kaut arī Latvijā pēdējos gados ir vērojama pozitīva tendence vidējam CO2 samazinājumam, lai izpildītu turpmākos Latvijai dotos uzdevumus siltumnīcefektu izraisošo gāzu (arī CO2) samazināšanai, ir nepieciešama būtiska autoparka struktūras maiņa.
 
Plānots, ka šāda transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa aprēķināšanas maiņa rosinātu izvērtēt transportlīdzekļa efektivitāti, kā arī varētu stimulēt iedzīvotājus un uzņēmējus izvēlēties videi draudzīgākus transportlīdzekļus ar mazāku CO2 izmešu daudzumu. Savukārt vecākiem transportlīdzekļiem, par kuriem Ceļu satiksmes drošības direkcijai nav informācijas par CO2 izmešu daudzumu, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa likme tiks veidota kā līdz šim, summējot tādas komponentes kā, transportlīdzekļa motora jauda, motora tilpums un transportlīdzekļa pilna masa, bet transportlīdzekļiem, kuriem nav pieejama informācija par motora jaudu un/vai masu, nodokļa likme tiks aprēķināta  pēc transportlīdzekļa pilnas masas.
 
Lai piedalītos ceļu satiksmē Latvijas teritorijā ar ārvalstīs pastāvīgi reģistrētu automobili, personai, kura ir Latvijas pilsonis vai nepilsonis, kā arī personai, kura ir saņēmusi Latvijā izdotu reģistrācijas apliecību, pastāvīgās uzturēšanās apliecību vai uzturēšanās atļauju, ir jāmaksā ārvalstīs reģistrētu transportlīdzekļu ekspluatācijas nodoklis. Tas tiek piemērots atbilstoši automobiļa izmantošanas laika periodam par dienu — 10 eiro, par mēnesi — 250 eiro, par sešiem mēnešiem — 600 eiro, par gadu — 1000 eiro.
 
Tāpat paredzēts lauksaimniecības produktu ražotājiem, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvām sabiedrībām un atzītām akvakultūras (dīķsaimniecības tipa) saimniecībām transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli par kravas automobili un piekabēm vai puspiekabēm, kas pēc savas konstrukcijas paredzēta dažādu kravu pārvadāšanai, maksāt 25% apmērā, nevis 50% apmērā kā līdz šim.
 
Valdība izskatīja un akceptēja arī likumprojektu “Par likuma “Par vieglo automobiļu un motociklu nodokli” atzīšanu par spēku zaudējušu”. Ņemot vērā, ka tiek īstenota vieglo automobiļu un motociklu reģistrācijas nodokļa reforma, likumprojekts paredz atzīt likumu “Par vieglo automobiļu un motociklu nodokli” par spēku zaudējušu.
 
Ievadot transportlīdzekļa reģistrācijas numuru interneta vietnē, ikviens var pārliecināties – vai par konkrēto transportlīdzekli ir samaksāta autoceļu lietošanas nodeva, taču, tā kā transportlīdzeklis var būt atbrīvots no autoceļu lietošanas nodevas un par to var pārliecināties tikai manuāli, pārbaudot dokumentus, nav iespējama automatizēta autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas pārkāpumu kontrole. Līdz ar to pašreizējā kārtība ir papildu Valsts policijas resursu patēriņš, kas varētu tikt izlietots efektīvāk. Ja tiktu atcelti Autoceļu lietošanas nodevas likumā noteiktie atbrīvojumi no autoceļu lietošanas nodevas maksāšanas, pārkāpumi varētu tikt fiksēti ar fotoradariem, kas tiktu iestatīti fiksēt visus transportlīdzekļus – ne tikai tos, kas pārkāpj atļauto ātrumu.
 
Autoceļu lietošanas nodevas ieņēmumi tiek izlietoti, lai kompensētu izmaksas valsts galveno autoceļu bojājumu novēršanai, ko radījuši kravas transportlīdzekļi. Kravas transportlīdzekļi ar vienādiem pilnas masas un asu skaita rādītājiem neatkarīgi no tā, kāds ir pārvadājuma mērķis, autoceļa stāvokli ietekmē vienādā mērā. Arī transportlīdzekļa motora izmešu līmenis ietekmē gaisa kvalitāti vienādi neatkarīgi no pārvadājuma mērķa. Turklāt atbrīvojumu piešķiršana atsevišķām pārvadātāju grupām var radīt nevienlīdzīgas konkurences apstākļus.
 
Pamatojoties uz iepriekšminēto, likumprojekts paredz, ka autoceļu lietošanas nodeva  būs jāmaksā arī par: 1) valsts galvenā autoceļa A12 Jēkabpils–Rēzekne–Ludza–Krievijas robeža (Terehova) posmu km 124,10 – 159,24; 2) valsts reģionālā autoceļa P5 Ulbroka Ogre posmu km 0,00 – 19,87; 3) valsts reģionālā autoceļa P80 Tīnūži Koknese posmu km 0,00 – 63,60.
Tāpat tiek noteikts, ka par kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir līdz 3500 kilogramiem un kuri paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem, maksājamas šādas autoceļu lietošanas nodevas likmes – dienas likme 6 eiro, nedēļas likme 14 eiro, mēneša likme 28 eiro un gada likme 250 eiro.
Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top