Pirmdiena,
6.jūlijs 2020
Vārda dienas: Anrijs, Arkādijs, Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Pēc «Latvijas Gāzes» sadalīšanas dabazgāzes tarifi celsies neizbēgami

22.08.2016
Pēc Latvijas dabasgāzes apgādes kompānijas «Latvijas Gāze» (LG)  sadalīšanas dabasgāzes tarifi celsies neizbēgami, šorīt intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» teica LG padomes priekšsēdētāja vietnieks un 16% LG akciju īpašnieka «Itera Latvija» vadītājs Juris Savickis.Viņaprāt, patērētajiem LG sadalīšana nebūs labvēlīga. «Tarifi celsies neizbēgami, jo regulatoram tos nāksies paaugstināt,» sacīja Savickis, skaidrojot, ka LG sadalīšanā izveidojušajām kompānijām būs jāstrādā ar peļņu.

Savickis arī pauda, ka valstij būtu jāiegādājas no LG nodalītā jaunā kompānija, kurai tiks nodoti pārvades un uzglabāšanas sistēmas aktīvi. Pēc viņa teiktā, maģistrālie gāzes vadi un Inčukalns ir stratēģiski svarīgi objekti, kuriem jābūt valsts īpašumā. Tajā pašā laikā, Savickis vērsa uzmanību uz to, ka valsts ne vienmēr ir labākais uzņēmumu apsaimniekotājs.

Viņš arī pieļāva, ka «Gazprom» un «Itera Latvija» nepārdos LG akcijas un turpinās būt kā finanšu investors.

Aģentūra LETA jau rakstīja, ka «Latvijas Gāzes» akcionāri ārkārtas sapulcē 2.septembrī lems par uzņēmuma reorganizāciju, izveidojot jaunu kompāniju un nododot tai pārvades un uzglabāšanas sistēmas aktīvus. Paredzēts, ka, sadalot «Latvijas Gāzi», tiks nodibināta jauna iegūstošā sabiedrība - akciju sabiedrība «Conexus Baltic Grid». Iegūstošās sabiedrības pamatkapitāls nepārsniegs 39,9 miljonus eiro - vienas akcijas nominālvērtība būs viens eiro. «Visas iegūstošās sabiedrības akcijas būs dematerializētas vārda akcijas ar vienādām tiesībām uz dividendes un likvidācijas kvotas saņemšanu, kā arī balsstiesībām akcionāru sapulcē,» teikts sadalīšanas lēmumprojektā.

Precīzu iegūstošās sabiedrības pamatkapitāla apmēru un skaitu noteiks «Latvijas Gāzes» valde pēc iegūstošās sabiedrības akcionāru saraksta izveidošanas, ņemot vērā, ka ikviens «Latvijas Gāzes» akcionārs, kurš būs iekļauts akcionāru sarakstā, saņems tādu pašu iegūstošās sabiedrības akciju skaitu, kāds tam pieder «Latvijas Gāzē».

Tāpat vēstīts, ka Saeima 10.februārī apstiprināja Enerģētikas likuma grozījumus par gāzes tirgus atvēšanu Latvijā un «Latvijas Gāzes» sadalīšanu. Iekļautās normas paredz, ka līdz 2017.gada 3.aprīlim vertikāli integrētam uzņēmumam «Latvijas Gāze» ir pienākums izveidot divus uzņēmumus – viens pildīs pārvades sistēmas operatora un uzglabāšanas sistēmas operatora pienākumus, otrs īstenos dabasgāzes sadales sistēmas operatora un tirgotāja funkcijas.

Savukārt līdz 2017.gada 31.decembrim vienotajam dabasgāzes pārvades un uzglābšanas sistēmas operatoram ir jābūt juridiski neatkarīgam no dabasgāzes apgādes komersantiem, kas nodarbojas ar dabasgāzes tirdzniecību un sadali. Ieviešot šīs prasības, vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšana sistēmas operators būs kapitālsabiedrība, kas juridiski, funkcionāli un organizatoriski nodalīta no «Latvijas Gāzes». Tās īpašnieki būs ar «Latvijas Gāzes» vai tās akcionāriem nesaistītas personas.

Saistībā ar īpašumtiesību maiņu likumprojektā ir paredzētas valsts pirmpirkuma tiesības uz vienotā dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operatora akcijām, dabasgāzes pārvades sistēmu vai jebkādu tās daļu un gāzes krātuvēm vai jebkādu to daļu. Gadījumā, ja valsts neizmanto pirmpirkuma tiesības, bet īpašumtiesības tiek atsavinātas par labu kādam citam subjektam, tad šādu darījumu akceptē Ministru kabinets, balstoties uz Satversmes aizsardzības biroja un Drošības policijas atzinumu.
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens iepriekš paudis, ka Latvijas valstij vajadzētu iegādāties no «Latvijas Gāzes» nodalīto pārvades un uzglabāšanas aktīvu operatoru un viens no «Latvijas Gāzes» akcionāriem «Marguerite» fonds paudis gatavību būt valdības partneris attiecīgo aktīvu iegādē.

Pašlaik Latvijas dabasgāzes tirgū darbojas viens uzņēmums - «Latvijas Gāze», kas nodrošina dabasgāzes iepirkšanu, uzglabāšanu, pārvadi, sadali un tirdzniecību. «Latvijas Gāzes» lielākie īpašnieki ir Krievijas «Gazprom», Eiropas investīciju banku veidotais «Marguerite Fund», Vācijas «Uniper Ruhrgas International GmbH» un «Itera Latvija».
Tvnet.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
divkoši 28.08.2016 07:59
It kā kad Latvijas gāzei bija monopols cenas uz gāzi bijā lētas. Tāpat gāzi Latvijai piegādāja par divreiz lielāku cenu nekā Eiropai. Pie tam izmantoja Inčukalna krātuvi par velti - par to nemaksāja nemaz. Tagad, kad monopols beidzas jāsāk stāstīt šausmu stāstus. Ja ienāks vēl kādi gāzes tirgotāji un nenoslēgs savstarpēju vienošanos, tad arī redzēsim kādas būs cenas.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Domei nevis pieņemt šos bezjēdzīgos noteikumus, bet cītīgi kontrolēt kā firma Clen-R uzkopj pilsētu. Kauns un bezatbildība. Agrāk sētnieki visu sakopa, bet tagad atkritumi mētājas mēnešiem un rezultātā nekas netiek savākts. Bet kā tiek pļauta zāle, tas ir ārpus kādas kritikas, kopā ar zemi. Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Pilnīgs "bezpridzeļs"!!! Kādi pie velna perdeļi šito joku sastādīja??? Sīkāk...
Pēc karjeras ārzemēs gaida patīkama ziņa - nodokļu atmaksa
Visi, saka ka jāvēršas pie speciālista, bet kura iestāde Latvijā nodarbojas ar šo procesu? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top