Trešdiena,
20.Janvāris 2021
Vārda dienas: Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests, Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Saeima apstiprina valsts aizsardzības koncepciju

24.09.2020
Valsts aizsardzības garantēšana ir ne vien valsts varas un pārvaldes institūciju pienākums, bet arī katra indivīda atbildība. Tā uzsvērts Saeimas akceptētajā jaunajā Valsts aizsardzības koncepcijā. Ja ikviens pret savu un valsts drošību izturēsies un rīkosies atbildīgi, tiks sasniegts valsts aizsardzības mērķis, un sabiedrība būs sagatavota pārvarēt krīzes un citus satricinājumus.

Valsts aizsardzības koncepcija ir galvenais aizsardzības nozares plānošanas dokuments. Tās mērķis ir padarīt Latvijas aizsardzību pietiekami spēcīgu, lai jebkurš uzbrukums radītu agresoram ievērojami lielāku zaudējumu salīdzinājumā ar potenciālajiem ieguvumiem un tādā veidā atturot to no uzbrukumu veikšanas.

Uzsvars uz NBS, visaptverošu aizsardzību un sadarbību

Saeimā informēja, ka koncepcija sagatavota laikā, kad sabiedrība turpina saskarties ar starptautiskās drošības izaicinājumiem un dažāda veida nemilitāriem apdraudējumiem, tostarp kiberdrošības riskiem, dezinformācijas un propagandas aktivitātēm, pandēmijas radītiem sociāli ekonomiskiem izaicinājumiem, dabas katastrofām un citiem satricinājumiem. Tie būtiski ietekmē ne tikai sabiedrības drošību, veselību un labklājību, bet arī valsts stabilitāti kopumā, norāda koncepcijas izstrādātāji. 

Kā četri galvenie darbības virzieni valsts aizsardzībā koncepcijā norādīti – Nacionālie bruņotie spēki (NBS), visaptveroša aizsardzība, NATO kolektīvā aizsardzība un starptautiskā sadarbība. 

Koncepcijā uzsvērts, ka, saglabājot esošo aizsardzības finansējuma līmeni, iespējams attīstīt tikai visnepieciešamākās spējas, līdz ar to būtisks ir sabiedroto valstu atbalsts, tai skaitā finansiālais atbalsts spēju attīstībai, mazinot iztrūkumus.

Koncepcijā atzīmēts, ka jāturpina stiprināt Zemessardzi un Jaunsardzi, jo šīs struktūras piedāvā iespēju katram pilsonim sagatavoties potenciālajam apdraudējumam, vienlaikus neatsakoties no civilās dzīves. 

Tāpat jāturpina palielināt NBS skaitlisko sastāvu un koncepcijas darbības laikā jāsasniedz 8000 liels profesionālā dienesta karavīru skaits. Līdz 2024. gadam Zemessardzē jābūt 10 tūkstošiem zemessargu, savukārt līdz 2027. gadam – 12 tūkstošiem, teikts koncepcijā. Tāpat nepieciešams palielināt apmācīto rezerves karavīru skaitu, plānots, ka koncepcijas darbības periodā apmācīto un iesaucamo rezerves karavīru skaitam jāsasniedz 6000. 

Tāpat norādīts, ka visaptveroša valsts aizsardzība ir iespējama tikai ar sabiedrības iesaisti, tādēļ īpaši svarīga ir Latvijas iedzīvotāju pilsoniskā aktivitāte, pilsoņu lielāka atbildības uzņemšanās par valstī notiekošajiem procesiem, tostarp valsts aizsardzību. 

"Nacionālie bruņotie spēki ir gatavi aizsargāt Latviju militāra uzbrukuma gadījumā. Vienlaikus Latvijas sabiedrībai ir jābūt skaidrai izpratnei par to, ka neviens cits nespēs aizsargāt Latviju, ja Latvijas sabiedrība nebūs gatava to darīt," sacīja Saeimas deputāts, bijušais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība).

Ministrs: militārais izaicinājums – Krievija

Uzrunājot deputātus, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) pauda, ka, balstoties uz valsts aizsardzības koncepciju, tiks izstrādāts valsts aizsardzības plāns, kas paredz rīcību dažāda veida krīzēs. “Mūsu drošība ir saistīta un tieši atkarīga no globāliem drošības aspektiem, kas ir mums apkārt un kas iespaido gan Eiropas kontinentu, gan transatlantisko savienību, gan kopumā visu pasauli,” sacīja Pabriks.

Ministrs norādīja, ka Latvijas būtiskākais militārais izaicinājums joprojām ir kaimiņvalsts Krievija. Viņš arī pauda bažas par situāciju Baltkrievijā: “Ja Baltkrievija zaudē savu neatkarību, kaut kādā formā tiek integrēta Krievijā kā sastāvdaļa, tas uzliek vēl lielāku militāru izaicinājumu mūsu drošībai, nekā tas bija līdz šim. Tāpēc, ka tas ļaus Krievijas bruņotajiem spēkiem neierobežoti pārvietoties pa Baltkrievijas teritoriju,” sacīja Pabriks.

Koncepcijā arī norādīts, ka ir būtiski saglabāt aizsardzības budžetu vismaz 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta par spīti dažādām krīzēm. “Ja mēs kaut vienu reizi piebremzējam ar šo attīstību, tas nozīmētu, ka lielos vilcienos mēs nobremzēsim bruņoto spēku attīstību trijiem līdz pieciem gadiem,” sacīja ministrs.

Pabriks arī uzsvēra valsts aizsardzības mācības ieviešanu skolās. “Kad valsts aizsardzības mācība pilnziedā tiks īstenota mūsu skolās, būs arī daudz vairāk brīvprātīgo, kas stāsies Zemessardzē, un būs arī daudz vairāk cilvēku, kas tīri profesionāli gribēs savu darbu saistīt ar bruņotajiem spēkiem,” sacīja Pabriks, norādot, ka Latvijā nepieciešams palielināt bruņoto spēku karavīru un Zemessardzes brīvprātīgo skaitu.

Norāda uz modernajām tehnoloģijām un obligāto dienestu

Vairāki deputāti mudināja domāt, kā cīnīties pret kaitējumiem, kurus var radīt ar dažādām modernajām tehnoloģijām, un par obligātā militārā dienesta atjaunošanu.

“Kāda būs Latvijas atbilde uz dažādiem tehnoloģisko attīstību saistītiem drošības izaicinājumiem? Tajā brīdī, kad parādīsies ne tikai viltus ziņas, bet dziļie viltus video, kas ir perfekti izstrādātas datorprojekcijas, atdarinot cilvēka balsis un izskatu, kur var dot konkrētus norādījumus, veidojot šos sižetus no ārvalstīm, kāda būs Latvijas atbilde uz to?” vaicāja deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība).

“Normāls šodienas moderns obligātais dienests. Tas nav tikai skriet un šaut – tas ir lielākoties  intelektuālas apmācības, svešvalodas apmācības, kartogrāfijas apmācības, filozofijas apmācības, matemātiskās loģikas apmācības,” zināja teikt Saeimas ārpusfrakciju deputāts Didzis Šmits.

Tikmēr deputāts Edvīns Šnore (Nacionālā apvienība) norādīja, ka nav pareizi, ka koncepciju ik pēc četriem gadiem Saeima vienkārši apstiprina bez izmaiņām. “Sadaļā par starptautisko sadarbību šajā dokumentā ir teikts, ka, demonstrējot solidaritāti ar Gruziju un Ukrainu, neatzīstot to teritoriju okupāciju, Latvija turpinās atbalstīt šo valstu centienus sarunu ceļā atgūt okupētās teritorijas. Nu, mēs zinām, ka Ukraina... Ukrainas armija to dara ar ieročiem rokās, tātad militāra ceļā. Nu vai tad mēs to neatbalstām? Es domāju, ka mēs to atbalstām, un acīmredzot arī šajā dokumentā formulējumu būtu bijis labāk lietot citu, veiksmīgāku,” sacīja Šnore.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-4/4)
Skolnieciņš no svētbirzs 04.11.2020 07:24
Novēlu mūsu valstij mieru un saticību. Aizlūgsim Latvju Dievus pār mūsu cēlajiem un brašajiem karavīriem, kuri sasirguši ar kovid-19 sērgu. Iedegsim zaļu svecīti pie loga un lūgsim Latvju Dievus, kaut mūsu karavīri drīzi izveseļotos! Pieliksim plaukstu pie koka mežā un lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte - mūsu radītāja - izdziedē karavīrus no kovid-19 sērgas! Pastiepsim rokas pretī debesīm un klajā laukā lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu – lai Pērkons sargā mūsu dižos karavīrus no kovid-19 sērgas! Apciemosim savus senčus kapos un noliksim svecītes ar ziedu pušķi, lūgsim lai Veļu Māte – viņsaules pavēlniece - dāvā mūsu drosmīgajiem karavīriem ilgu mūžu. Dzīvosim apzinīgi un godīgi. Iekursim savā pagalmā ugunskuru par godu Latvju Dieviem. Kvēpināsim kadiķa zariņus un vērmeļu buntes. Lūgsim Latvju Dievus no visas sirds, lai Latvju Dievi sargā mūsu valsts robežas! Lai Laima – likteņa pavēlniece – dāvā mums laimīgu dzīvošanu. Nēsāsim dzintara krelles ar senlatvju spēka zīmēm, turēsim cieņā savu senču gudrības un godāsim Latvju Dievus! Novēlu mūsu drošsirdīgajiem karavīriem stipru veselību un izturību! Svētīgi, Skolnieciņš no svētbirzs
[Latvju Skaudības Dievs] (Skauģu Skauģis) [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
#veselība #saticība #drošība #PozitīvāDomāšana #Laima #Māra #Pērkons #DabasMāte #VeļuMāte #LatvjuDievi #iecietība #LatvjuDievuSvētība
Skolnieciņš no svētmeža 11.11.2020 18:42
Ir pienākusi Lāčplēša diena. Šodien, 11.novembrī, godināsim mūsu tautas varoni Lāčplēsi – krustnešu un kristīgo misionāru kāvēju. Katrā no mums dzīvo Lāčplēsis (izņemot baznīcēnus, jo tie skeptiski raugās uz pagāniem). Lāčplēsis ir mūsu brīvības alku un latvietības iemiesojums. Lāčplēsis ir īstens Latvju Dievu dēls. Lāčplēsis ir visas latvju tautas aizsargs. Šajā svētku dienā iedegsim par dodu Lāčplēsim svecītes uz palodzes valsts karoga krāsās. Divas asins sarkanas un vienu baltu. Iekursim ugunskuru sava nama pagalmā. Kvēpināsim kadiķu zariņus un vērmeļu buntes. Ziedosim sauju monētu ugunskurā par godu Lāčplēsim. Noliksim mežā uz svētakmeņa rupjmaizes klaipu un alus kausu par godu mūsu aizgājušo karavīru dvēselītēm. Godināsim to kritušo karavīru dvēselītes, kuri atdeva savas dzīvības par mūsu valsts neatkarību. Piedosim mūsu valdībai – politiķiem, ierēdņiem un alkatīgajiem uzņēmējiem – viņu nepilnības, kļūdas un noziedumus pret savu tautu. Aizmirsīsim aizvainojumu pret savu valsti un valdību. Nedzīvosim pagātnē, raudzīsimies nākotnē. Domāsim par mūsu valsts attīstību un labklājību nākamajos gadu simteņos. Būsim atbildīgi saimnieki savā zemē. Leposimies ar to, ka mēs esam maza un brīva tauta Baltijas jūras piekrastē. Leposimies ar mūsu burvīgo valsti – Latviju. Latvija ir Latvju Dievu dāvana mūsu tautai. Rūpēsimies par mūsu valsts labklājību un nākotni kopā! Lūgsim Latvju Dievus, lai mūsu svabadā tauta zeļ un plaukst! Lūgsim Pērkonu – Debesu Tēvu – lai mūsu Pērkons sargā mūsu zemītes robežas! Lūgsim Dabas Māti – Mūsu Radītāju – lai Dabas Māte sniedz mūsu tautai spēku un drosmi! Lūgsim Laimu – Likteņa Dievieti – lai Laima sniedz mūsu tautai veiksmi un bagātības! Lūgsim Veļu Māti – Aizkapa Valdnieci – lai Veļu Māte mūsu tautai sniedz ilgu un raženu mūžu! Turēsim cieņā senlatvju spēka zīmes un senču gudrību! Dzīvosim saticīgi un draudzīgi! Lai slavēti Latvju Dievi mūžīgi mūžos! Lai Lāčplēsis pasargā manu tautu mūžīgi mūžos!
Ar mīlestību pret Tēvzemi, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls]
[Latvju Skaudības Dievs]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība ;-)
#patriotisms #Tēvzeme #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #iecietība #saticība #brīvība #LāčplēšaDiena #Lāčplēsis #svētmežs
Dr Gebels 30.11.2020 14:16
Jā. Piekrītu visam teiktajam agstāk. Un vēl cītīgi jāgatavojas citplanētiešu uzbrukumam. Jo tas ir tikpat reāls, kā Krievijas iebrukums. :))
Ainars 01.12.2020 11:15
Labi apsargata kapsēta Latvijas nākotne.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. janvāra maksa par ēdināšanu Rēzeknes bērnudārzos būs gandrīz par 40% mazāka.
Apspriest
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
COVID-19: Nāves gadījumi Rēzeknē turpina pieaugt
Godīgi teikšu, esmu nogurusi no šīs COVIDa padarīšanas! Noriebies šis vīruss, ierobežojumi, satraukums par apkārtējiem. Varbūt esmu łoti emocionāls cilvēks, bet, manuprāt, Rēzeknei 60 miruši cilvēki ar COVID, tas ir daudz. Nestādos priekšā, cik daudz cilvēku tiktu “nopłauts”, ja nebūtu ierobežojumu. Vismaz dała ievēro piesardzību un par to gribas teikt- PALDIES!
Ja mēs visi izsēdētu tās nolādētās 2 -3 nedēłas, tad vīruss apstātos un varētu visi atsākt ierastās gaitas, bet nē! Viss ir tik ilgi ievilcies un vēl vilksies un vilksies, jo sturgalvība nekur nav pazudusi.
Tik łoti vēlētos, lai valsts vadītāji, palīdzētu visiem pārvarēt šo parazītu, lai nebūtu cilvēkiem satraukuma par to - kā pabarot bērnus, samaksāt rēkinus utt. izsēdētu šo laiku un viss. Eh!
Paldies medikiem par darbu! Lai mums visiem stipra veselība, lai ātrāk viss atgriežas ierastajās sliedēs! Sīkāk...
Barikāžu dalībnieki no Rēzeknes novada varēs saņemt ikgadēju pabalstu
Kāpēc netiek maksāti nekādi pabalsti Kaunatas pagasta barikāžu dalībniekiem, ir taču likums kas to paredz. Kur ir jāgriežas, jo no pagasta vadības nav nekādas informācijas? Sīkāk...
Bartaševičs atceļ pabalstu izmaksu rēzekniešiem
Tipiska būvnieka domāšana. Pašvaldības vadītājam būtu jābūt tādam, kas domā prioritāri par iedzīvotājiem, nevis par kārtējā apšaubāmā būvniecības projekta realizāciju par katru cenu. Kas savukārt papildina paša ģimenes maku. Varu saderēt ka ja liktu iedzīvotājiem izvēlēties starp pabalstiem un būvniecību, tad balsojuma lielākā daļa viennozīmīgī būt par pabalstiem.
Labiekārtota pilsēta nav slikti, tikai ir daudzpusīgāk jāizvērtē projekta realizācija un kādu slogu tas var radīt uz pašvaldības budžetu. Kā nekā tas nav neizsmeļams. Kā dažiem te liekas, tad tas ir kā slaucama govs. Izslauks visu un varēs doeties pensijā. Tomēr te ir jāplāno racionāla šo līdzekļu izmantošana. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top