Sestdiena,
30.maijs 2020
Vārda dienas: Lolita, Vitolds, Ефросинья, Степан, Евдокия Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Politika

Valdība atbalsta Rīgas domes atlaišanu

17.12.2019
Saeimai jau šonedēļ būs jālemj par valdības priekšlikumu atlaist Rīgas domi. Ministru kabinets atbalstījis projektu par galvaspilsētas pašvaldības atlaišanu, paredzot, ka ārkārtas vēlēšanas tiks rīkotas pēc diviem mēnešiem no dienas, kad Saeima pieņems lēmumu par domes atlaišanu. Visticamāk, tas notiks martā.

Valdība lūdza Saeimas prezidiju atzīt likumprojektu par steidzamu un sasaukt ārkārtas sēdi šī jautājuma izskatīšanai jau trešdien, 18. decembrī.

Par iemeslu domes atlaišanai kļuva “atkritumu sāga”. Likumprojektā skaidrots, ka domes atlaišanas mērķis ir “novērst situāciju, kad Rīgas dome pieļauj nelikumīgu rīcību” un nepilda likumos noteikto pašvaldības autonomo funkciju - sadzīves atkritumu apsaimniekošanas organizēšanu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”) valdības sēdē norādīja, ka Rīgas pašvaldība ilgstoši pieļāva būtiskus pārkāpumus, neizveidojot likumam atbilstošu atkritumu apsaimniekošanas kārtību un nepieņemot atkritumu apsaimniekošanas noteikumus. Ministrs skaidroja, ka saskaņā ar 2012. gada Satversmes tiesas spriedumu pašvaldībām ir pienākums noteiktā kārtībā organizēt atkritumu apsaimniekošanu, bet Rīga to nav izdarījusi līdz pat šim brīdim.

Pūce norādīja, ka arī pēdējā brīdī domes pieņemtie noteikumi neatbilda likuma prasībām, tāpēc to spēkā stāšanās bija jāaptur.

Ministrs skaidroja, ka pašlaik Rīgā atkritumu apsaimniekošana ir iespējama, tikai pateicoties valdības un Saeimas apstiprinātajai ārkārtējai situācijai, Rīgai ir paredzēts speciāls regulējums – tiesiskais izņēmums, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanu. Savukārt pašvaldība nav spējusi tikt galā ar šo funkciju jau ilgstoši, uzsvēra Pūce.

Valsts kanceleja, kura iepriekš norādīja uz nepilnībām likumprojekta anotācijā iekļauto pamatojumu, otrdien atzina, ka ieteikums par vienlīdzības principu ievērošanu ir ņemts vērā, taču attiecībā uz samērīguma principu analīzei būtu jābūt lielākai, lai novērstu riskus, ja lēmumu apstrīdēs Satversmes tiesā.

VARAM pārstāvji skaidroja, ka papildu pamatojumus un analīzi vēl varēs iekļaut, un ātrāk to izdarīt nevarēja jautājuma steidzamības dēļ. 

Pūce apliecināja, ka ministrija noteikti pievienos plašāku pamatojumu jau otrdien, līdz likumprojekta iesniegšanai Saeimā.

Vēlēšanas – divus mēnešus pēc tam, kad atlaišanas likums stāsies spēkā

Likumprojekts paredz Rīgas pašvaldībā iecelt pagaidu administrāciju, kuru vadīs vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Edvīns Balševics, viņa vietnieks būs Finanšu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Artis Lapiņš, bet pagaidu administrācijas loceklis - Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Aleksejs Remesovs.

Savukārt Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas paredzēts rīkot “pirmajā sestdienā, kas iestājas pēc diviem mēnešiem pēc šā likuma spēkā stāšanās”.  

Pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce iepriekš skaidroja, ka ministrija vairs neuzstāj uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 29. februārī, kā bija domāts sākotnēji.  Jaunā redakcija paredz, ka nākamā dome jāievēlē divus mēnešus pēc likuma pieņemšanas. Pūce atzina, ka nesagaida, ka šo likumprojektu paspēs izskatīt šogad.

Viņš arī lūdza viņu pilnvarot aizstāvēt šo likumprojektu par domes atlaišanu Saeimas komisijā.  

Ārkārtas vēlēšanas izmaksās aptuveni 1,5 miljonu eiro.

Pašvaldību savienība iebilst

Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) savukārt paziņojumā medijiem uzsvēra, ka projekts par Rīgas domes atlaišanu “nav pietiekami argumentēts un atbilstoši demokrātijas principiem tiesiski pamatots”.

LPS arī norādīja, ka likumprojekts par Rīgas domes atlaišanu netika nosūtīts LPS atzinuma sniegšanai, kā to paredz likums par pašvaldībām. “Ņemot vērā to, ka domes atlaišana ir galējais līdzeklis, nav pieļaujams, ka likumprojektu virza bez apspriešanas ar tiem, kurus tas skars vistiešāk,” uzsvēra savienība.  

Līdz ar to LPS iebilst, ka likumprojekts tiek virzīts, neievērojot demokrātijas un tiesiskuma principus, tādējādi kultivējot nedemokrātisku domes atlaišanas kārtības piemērošanu.

Tāpat LPS aicina VARAM skaidrot, pēc kādiem kritērijiem ir izvēlētas konkrētās amatpersonas, kas varētu strādāt pagaidu administrācijas sastāvā, jo šobrīd tam trūkst izvērtējuma un pamatojuma.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) valdības sēdē norādīja, ka neatbalsta domes atlaišanu, jo domi var atlaist, ja tā nepilda normatīvos aktus vai tiesas spriedumu, taču tagad domes atlaišanas pamatojums ir saistīts ar atkritumu apsaimniekošanu, “bet šī brīža situācija neliecina, ka dome netiktu galā ar pienākumiem, nekāda ārkārtas situācija nav novērojama”.  

Arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) likumprojektu neatbalstīja.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-1/1)
Rēzeknietis 13.01.2020 22:27
"Saskaņa" nemitīgi gavilē par to, cik tā būtu spējīga mainīt uz labo pusi situāciju valstī, ja tiktu koalīcijā. Bet realitātē 2 iespējas, kas tai tika dotas - Rēzeknē un Rīgā ir maigi sakot izčakarētas, un Rēzeknē tas vēl turpinās.
Nezinu vai tas ir mentalitātes jautājums, bet laikam korupcija dažiem asinīs ir iedzimta stiprāk. Nesaprotu, kā var tik atklāti, kā to dara Rēzeknes mērs - izmantot savu amata stāvokli pašlabuma gūšanai? Tagad trūkst naudas OC pabeigšanai, bet nesen, iesaistot mēra brāļu būvfirmu, tika pabeigts āra peldbaseins, kurš ir, atklāti sakot, Latvijas apstākļiem nerentabls. Piedevām, iztērētā summa lieti noderētu OC turpināšanai, kam valsts ir atteikusies dot nepieciešamo naudu pabeigšanai. Ar to vien nepietiek - kādēļ bija jāveic tādi rekonstrukcijas darbi Vipingas ielā? Gar vienu pusi ir parks, bet gar otru dažas privātmājas. Labi, iespējams perspektīva vieta, bet atgādināšu - otra puse - neapbūvējama. Jāatgādina - turpat mēra brālis un pats mērs. Nesaprotu, vai tiešām mērs neredz, ka viss ir skaidri redzams. Un pat, ja viņš nav vēlējies gūt nekādu labumu sev personīgi, tas viss izskatās pretēji. Vienkārši izskatās un viss, un pārāk aizdomīgi. Es ticu, ka tā nav, bet piedodiet... dara KNAB un ko domā pati "Saskaņa"? Kam vēl ir jānotiek, lai uzsāktu kriminālprocesu?
Un kāda jēga no 7 milj. vērtās rūpniecības ēkas Viļakas ielā, ja nomnieks neko (!!!) nedara, tikai ir atvērta kafejcnīca??? Vai nebija vērtīgāk celt IT domātu ēku ar ātru interneta pieeju? Tur gan darbinieku algas ir lielākas, gan šādu uzņēmumu peļņa lielāka, pie tam Rēzeknē tiek sagatavoti IT speciālisti...
Domājiet ar galvu. Paldies.
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Vai Jūs saņemat valsts pabalstus, saistībā ar COVID 19?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Karstā ūdens atslēgšanas grafiks Rēzeknē
vai pandemijas laika var atslegt karsto udeni valsti ir ierobezojumi skolas macibas tika partrauktas musu domei nosplauties Sīkāk...
TOP 20 lielākie nodokļu maksātāji Latgalē
Tiešām, regulāri uzvar miljonu vērtus projektus, bet nav pat divdesmitniekā. Šmaukšanās ar nodokļiem? Sīkāk...
TOP 20 lielākie nodokļu maksātāji Latgalē
es, ka savas pilsētas patriots, vienmēr pozitīvi skatījos uz vietējo uzņēmēju iesaisti pilsētas dzīvē, sak, vietējiem darbs , pilsētai nodokļi.... kur tad Latgalija, kā nekā mēram jārāda piemērs.slimnīcas no slimiem pensionāriem salasa vairāk ka celtniecības firmas. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top