Pirmdiena,
18.Janvāris 2021
Vārda dienas: Antis, Antons, Григорий, Аполлинарий Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Pasaulē

Sākas vērienīgākās mācības Krievijas Federācijas vēsturē «Vostok 2018»

11.09.2018
Krievijā otrdien sākas stratēģiskie militārie manevri „Vostok 2018”. Tās būs lielākās militārās mācības Krievijas Federācijas vēsturē ar aptuveni 300 000 karavīru piedalīšanos. Turklāt šajās mācībās piedalīsies arī Ķīnas un Mongolijas armijas vienības. Rietumvalstīs izskanējušas bažas par šo mācību patiesajiem mērķiem, taču Krievija apgalvo, ka tās nekādā gadījumā nav vērstas pret NATO vai kādu citu valsti.

Pagājušajā mēnesī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu paziņoja, ka no 11. līdz 15. septembrim ieplānotās militārās mācības „Vostok 2018” jeb „Austrumi 2018” būs pašas vērienīgākās kopš PSRS mācībām „Zapad 81” ("Rietumi 81") 1981. gadā. Mācībās piedalīsies gandrīz 300 tūkstoši karavīru, 36 tūkstoši militārās tehnikas vienību un aptuveni tūkstoš lidaparātu.

Kā paskaidrojis Krievijas Bruņoto spēku ģenerālštāba komandieris ģenerālis Valērijs Gerasimovs, šie būs Krievijas federācijas vēsturē pirmie stratēģiskie manevri, kuri atbilst Krievijas militārajai doktrīnai un ir vērsti tikai un vienīgi uz savas valsts aizsardzību. Nekādu zemtekstu neesot – vienkārši beidzot ir pienākusi kārta stratēģiskiem manevriem.
Paskaidrojot, ar ko šādi manevri atšķiras no mācībām, Gerasimovs uzsvēris, ka darbības tiks veiktas vairākos stratēģiskos virzienos, tiks iesaistīti vairāki kara apgabali, proti, Centrālais un Austrumu kara apgabals, Klusā okeāna un Ziemeļu flote, turklāt manevri notiks Krievijas aizsardzības ministra pakļautībā.

"Mācību aktīvajā fāzē plānots atstrādāt jautājumus par masveida aviācijas uzlidojumu veikšanu, cīņu ar spārnotajām raķetēm, kā arī aizsardzības, uzbrukuma, reidu un apejošās darbības. Ohotskas jūrā un Klusā okeāna ziemeļrietumu daļā tiks izpildīti militārie mācību uzdevumi, atvairot gaisa uzbrukuma līdzekļu triecienus, novēršot uzbrukumus kuģu grupējumiem un jūras desanta spēkiem," skaidrojis Gerasimovs.

Lai arī paši manevri sākas tikai otrdien, iepriekš jau izskanējuši dažādi viedokļi par to apmēru. Vairums ekspertu atzīst, ka šīs nenoliedzami būs lielas mācības, taču, piemēram, Kara flotes analīzes centra pētnieks Maikls Kofmans izdevumam "National Interest" norāda, ka Krievijas pusei iepriekš ne reizi vien ir bijusi tendence pārspīlēt datus.

Arī raidsabiedrības BBC militārais komentētājs Pāvels Aksjonovs apšauba izskanējušo informāciju par to, ka manevros varētu piedalīties ap 36 tūkstošiem tanku un bruņutransportieru. Pēc Aksjonova domām, tik lielu smagās bruņutehnikas apjomu diez vai izdotos savākt visā Krievijā. Visticamāk, runa esot par visām tehnikas vienībām, iespējams, ieskaitot pat lauka virtuves. Aksjonovs arī paudis viedokli, ka šo manevru galvenais mērķis tiešām varētu nebūt konkrēta uzbrukuma scenārija izspēlēšana.

"Tālie Austrumi tiešām ir tas reģions, kur notiek visplašākie manevri. Ne jau tāpēc, ka šajos manevros tiktu izspēlēts kāds kara scenārijs kādā konkrētā virzienā. Tālie austrumi ir ļoti ērta vieta, kur var izmēģināt lielu armijas vienību pārvietošanu. Iepriekšējās mācībās, piemēram, dažas armijas vienības tika pārceltas pat četru tūkstošu kilometru attālumā. Šī loģistika, kā spēki tiks pārcelti ar lidmašīnām, pa dzelzceļu, ar automašīnām vai kājām – tas arī ir galvenais un patiesībā ļoti sarežģītais armijas uzdevums. Plus arī dažādu štābu un vienību sadarbība," skaidrojis  Aksjonovs.

Kā uzsver ģeopolitiskās domnīcas "Varšavas institūts" eksperti, gadījumā, ja Krievijai izdosies pilnveidot savas mobilizācijas un loģistikas spējas, pārvietojot lielas vienības milzīgā attālumā, neviena no Krievijas kaimiņvalstīm vairs nevarēs būt droša par to, ka tā nevar kļūt par iespējamā uzbrukuma mērķi.

Šis ir tikai viens no viedokļiem, kas izskanējis no Rietumu pasaules. Īpaši no NATO dalībvalstu puses izskanējušas bažas, ka, līdzīgi kā pērn notikušās mācības „Zapad 2017”, arī šie manevri varētu būt, kaut vai slēpti, bet tomēr vērsti pret Ziemeļatlantijas aliansi.

Krievijas ārlietu ministrijas preses pārstāve Marija Zaharova paziņojusi, ka šādiem apgalvojumiem nav pamata, turklāt, jau maijā visas NATO valstis esot informētas par plānotajām mācībām, arī šoreiz Krievija esot pretimnākoša un nodrošināšot piekļuvi mācībām vismaz 57 valstu militārajiem novērotājiem un atašejiem.

"Mēs, diemžēl, esam pieraduši pie NATO un atsevišķu tās dalībvalstu paziņojumiem par to, ka Krievija it kā gatavojas kādam plašam konfliktam. Rietumos joprojām saglabājas uzstādījums meklēt Krievijas draudus jebkurā notikumā un jebkādās izpausmēs. Tam nav nekāda pamata. Mācības „Vostok 2018” notiek tālu no NATO un Eiroatlantiskās atbildības zonas, un nekādā veidā neietekmē alianses vai atsevišķu tās dalībvalstu drošību," paziņojusi Zaharova.

Citi eksperti uzsver, ka šie manevri tomēr atšķiras ar kādu ļoti nozīmīgu faktoru – pirmo reizi Krievija mācības rīko kopīgi ar Mongolijas un Ķīnas vienībām. Īpaši svarīgi tas ir laikā, kad Ķīnas attiecības ar Amerikas Savienotajām Valstīm, vismaz ekonomiskajā ziņā, ir kļuvušas ļoti saspīlētas.

Tāpat pārējai pasaulei varētu tikt nosūtīts signāls par to, ka Ķīnas un Krievijas militārā alianse tomēr ir iespējama un to varētu uzskatīt par nopietnu pretsvaru Amerikas Savienoto valstu dominancei Āzijas un Klusā okeāna reģionā. Turklāt, iesaistot Ķīnas bruņoto spēku vienības, tiek mazināts priekšstats, ka šīs mācības varētu būt vērstas arī pret pašu Ķīnu.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
No 1. janvāra maksa par ēdināšanu Rēzeknes bērnudārzos būs gandrīz par 40% mazāka.
Apspriest
Aptauja
Ko Jūs visvairāk sagaidāt no Jaunā 2021. gada?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Bartaševičs atceļ pabalstu izmaksu rēzekniešiem
Vajadzēja izvērtēt rūpīgi katru cilvēku kuram vajadzīga palīdzība, bet ne to noņemt visiem, tagad ir grūti laiki. Cietumniekus, kuru uzturēšanu cietumos apmaksā strādājošie cilvēki, tad lai viņi paši cietumā strādā,tad izejot no turienes būs nauda dzīvošanai. Vēl viens ieteikums domei, izvērtējies rūpīgi kam dodat pabalstus par apkuri. Daudzi tie saucamie "vientuļie" pensionāri savus dzīvokļus ir sen norakstījuši bērniem un mazbērniem, bet pabalstu saņem līdzīgi ar tiem, kuri tiešām ir vientuļi un saņem samērā mazas pensijas. Taisnīgi būtu,ja to "vientuļo" pensionāru mantinieki piestādītu domei ziņas par saviem ienākumiem, tad jau redzētu, un līdz ar to nauda paliktu citiem pabalstiem. Sīkāk...
Bartaševičs atceļ pabalstu izmaksu rēzekniešiem
Mūsu kalpa mentalitāte neļauj mums iebilst. Tieši tā. Kalpa. Мы рабы, рабы не мы. Sīkāk...
Bartaševičs atceļ pabalstu izmaksu rēzekniešiem
Šajos grūtajos laikos,kad daudzi ir palikusi bez darba un ienākumiem, nevajadzētu gan pieņemt šādus lēmumus. Apkure lielākā, atkritumu apsaimniekošanas maksa pieauga, nodokļu slogs pieauga. Cilvēki slimo un mirst. Vajadzētu tieši otrādi sniegt lielāku palīdzību grūtībās nonākušajiem cilvēkiem. Bet pie mums nez kāpēc viss otrādi. Ko darīt, ja darba nav. It sevišķi sievietēm. Algas vienas no mazākajām Eiropā. Nodokļi milzīgi. Laukos darba vispār nav. Daudziem pat zemes nav, ko varētu apstrādāt. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top