Trešdiena,
8.aprīlis 2020
Vārda dienas: Dana, Dans, Danute, Edgars, Лариса, Гаврила, Василий, Анна Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Pasaulē

Rezidentūrai Lielbritānijā pieteikušies 82 700 Latvijas valstspiederīgie

27.01.2020
Šo piektdien plkst.01.00 naktī pēc Latvijas laika Apvienotā Karaliste (AK) izstāsies no Eiropas Savienības (ES). Sestdien sāksies pārejas periods, kura laikā vēl nekas nemainīsies. Reālas izmaiņas sāksies pēc pārejas perioda beigām. Kad tas būs vēl nav zināms, taču pilnīgi noteikti tas nebūs ātrāk kā šī gada beigās.

Līdz tam visiem ES pilsoņiem nepieciešams nokārtot jauno rezidenta statusu, angliski – "settled" vai "presettled" – statusu. Jaunākie britu dati rāda, ka jaunajam statusam jau pieteikušies 82 700 Latvijas valstspiederīgo, kas ir apmēram divas trešdaļas no 117 000.

Jānis Ķemers dzīvo Anglijā jau 11 gadus, pēc diviem mēnešiem svinēs 60 gadu jubileju. Jānis jauno rezidenta statusu jau saņēmis pagājušogad. Ērtāk to bija nokārtot aprīlī, maijā, vēl arī vasarā, kad arī dažu dienu laikā piešķīra statusu. Tagad jau cilvēki gaida divus mēnešus un uztraucas, vai tas statuss būs, vai nē.

Tiem, kuri valstī nodzīvojuši 5 un vairāk gadus, pienākas rezidenta statuss, bet tiem, kuriem mazāk par 5 gadiem vai pat tikko ieradušies, tiek piešķirts pirmsrezidenta statuss. Britu Iekšlietu ministrija saņem datus no valsts datubāzēm, tādēļ tiem, kuri visu laiku bez pārtraukuma oficiāli strādājuši, statuss tiek piešķirts bez aizķeršanās. Pārējiem var nākties meklēt dokumentus, lai pierādītu atrašanos valstī, Jānis tādus gadījumus zina vairākus.

"Tur vairāk problēmas ir sievietēm, tāpēc ka viņas ir reizēm strādājušas, reizēm bērnus kopušas, reizēm viens darbs, otrs darbs, tad tas nodokļu maksāšanas periods ir sadrumstalots, un nevar tai kopējā sistēmā saskaitīt to laiku, ko viņš ir pavadījis Lielbritānijā," stāsta Jānis.

Latviešu tirdzniecības kameras Lielbritānijai līdzdibinātājs un direktors Helmuts Meškonis Anglijā dzīvo jau 11 gadus, viņa un divu meitu pieteikumi rezidenta statusam šobrīd tiek izskatīti, taču daļa ģimenes jau statusu ieguvusi. Helmuts ir drošs gan par jaunā statusa saņemšanu, gan par savas ģimenes nākotni.

"Neaizmirsīsim tomēr, ka Lielbritānija tomēr ir viena no bagātākajām pasaules valstīm, kurai joprojām ir ļoti spēcīga sava vietēja valūta, un britu mārciņa ir viena no top pasaules valūtām arī šodien. Skatoties no šī skatu punkta un zinot Lielbritānijas banku ietekmi, es domāju, viss būs kārtībā un tā arī lielākā daļa manu draugu domā," pauž Helmuts.
Helmuts gan neapgalvo, ka visi jūtas droši. "Ir daži paziņas, kas strādā mazkvalificētus darbus, un šo paziņu starpā dažkārt parādās ļoti lieli uztraukumi, un tie visbiežāk ir saistīti ar to, ka viņi redz, ka daļa no uzņēmumiem verās ciet. Ir daļa, kas verās ciet, ir daļa, kas verās vaļā. Un tomēr cilvēks uztraucās par savu darbu un ir apstākļi kurus viņš nespēj ietekmēt, tātad ja tas ir breksits, un, ja brekstiu var vainot, tad jā, tad ir kaut kādi uztraukumi. Bet lielākoties uztraukumu nav," atzīst Helmuts.

Arī Jāņa Ķemera darbavietā Norhamptonā, pasaulē lielākajā sendviču rūpnīcā "Green Core" eiropieši īpaši nesatraucas. "Mēs šeit jūtamies droši. Darbavietas tāpatās, cik bija, tik ir, algas kādas bija, tādas ir un nedaudz arī ceļās. Nedaudz cenas ceļas Latvijas, Lietuvas, Ukrainas precēm, šeit to preču pieejamība ir ļoti liela, ir 10 veikali, rumāņu veikali vēl pēdējā gada laikā vēl no jauna ir radušies. Par projām braukšanu latvieši nedomā, arī pensionāri nedomā no šejienes braukt projām," stāsta Jānis.

Ir dzirdēti gadījumi, kad darba devēji, izīrētāji un pat slimnīcas pieprasa šo jauno statusu, taču britu Iekšlietu ministrija atgādina, ka tas nav īsti likumīgi. Jaunais statuss tiek piešķirts gandrīz visiem, kuri to pieprasa, taču var gadīties neparedzētas aizkavēšanās ar pierādījumiem, tādēļ tautieši tiek aicināti neatlikt uz pēdējo brīdi.
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē 2019. gadā mirstība divreiz augstāka nekā dzimstība.
Apspriest 1
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
“Ģimenes uzņēmums” atkal saņem Rēzeknes domes pasūtījumu
Ja pirmajos valdīšanas gados Bartaševičs nedaudz uzmanīgāk shēmoja, tad tagad viņš ir sapratis, par ko KNAB un Valsts kontrole viņu var uzraut uz zara, un par ko nevar, kā rezultātā viņš, kas attiecas uz Latgaliju un nu jau arī B & B struktūru, ir galīgi no spolēm nolecis. Bet KNAB un VK tikai rokas plāta. Sīkāk...
Latvijā nomirusi sirmgalve, kurai bija Covid-19
ha-ha- nekāda korona viņai nebija, 99 gadi Sīkāk...
Rēzeknes domei ir 64 000 eiro “Open place” rīkošanai
Ārpus savas "derevņas" kino festivāls nevienam nav zināms, pat ne Latgales līmenī. Šķiet, ka neko vairāk par izbraukuma plezīru dažiem Krievijas artistiem un kopēju fotosesiju vietējiem zīmuļiem tas nenozīmē. Ja mūsu varasvīri tā mīl kino, vai nebūtu labāk organizēt izklaides pasākumus pašmāju - Latvijas kino un teātra personībām, kuras šobrīd nedzīvo spoži? Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top