Pirmdiena,
22.jūlijs 2019
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina, Александра, Кирилл, Федор, Панкрат Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Tūristu iecienītais akmensdārzs un karaliskās lilijas Tilžas pusē

05.08.2016
Pēc neliela pārtraukuma raidījuma „Pi myusim Latgolā” veidotāji atkal viesojās Balvu novada Tilžas pusē, kur vairākos virzienos saimnieko Kašu saime.

Dievžeikaru ciema „Ezerlīčos” Skaidrītei un Ērikam Kašiem pieder liliju dārzs, akmeņu kalns, paprāva bišu drava un gaļas lopu saimniecība.„Mēs atrodamies starp diviem ezeriem, tāpēc arī mājām ir nosaukums „Ezerlīči. Vīrs ir akmeņu vācējs. Protams, te zied puķes. Tūristi sadalās – viena daļa iet uz puķēm, otra daļa uz akmeņiem, bet tad, kad ir jaunā medus raža, tad iet arī uz turieni. Tad man parasti jāraujas uz trim daļām, ja meitas nav mājās, tad visās trīs vietās jāpaspēj būt,” „Ezerlīču” saimniece Skaidrīte Kaša stāsta izrādot lielo akmensdārzu, kur uz kalna saulē sasiluši guļ lieli un mazi, dažādu krāsu akmeņi, katrs ar savu stāstu. Skaidrīte ik pa laikam tos noglāsta, slaucīdama tikko pļauto zāli.

Skaidrītei un Ērikam Kašiem sākotnēji esot bijusi cita iecere kalna iekārtošanai: „Vienā gadā, tur, kalna galā sastādījām plūmju dārzu, nāca sals -40 grādi, visas plūmes mums izsala. Uz kalna auga tāds nepateicīgs zirgāboliņš. Lopi to ne īpaši ēd, ja tam ir tāda šausmīga sakņu sistēma un pļaut arī ir grūti. Tā izdomājām velt akmeņus. Redziet sirsniņa akmenī! Protams, šeit pārsvarā ir dabas veidojumi. Ir gan arheoloģiskie, gan ģeoloģiskie, gan arī ir ar folkloru saistīti akmeņi. Lai drusciņ atdzīvinātu akmeni, sākām veidot dendroloģisko parku. Sākām apaudzēt kalnu ar tādiem retiem augiem.”

Ar pašu akmeņu vācēju gan aprunāties neizdodas, jo viņš aizņemts ar bišu lietām. Skaidrīte stāsta, ka akmeņi Ēriku uzrunājot visdažādākajās vietās – meliorācijas sastumtajās kaudzēs, grāvjos, mežos. Viens otrs akmens esot atceļojis no tālām zemēm, bet pārsvarā tie nākuši tepat no Balvu, Rēzeknes un Ludzas apkaimes. Apstrādājot zemi akmeņi atrasti arī pašu tīrumos.

Stāstot par akmeņu kalnu Skaidrīte piebilst, ka pats kalns vizuāli atgādina senlatviešu pilskalnu. Ne velti ciema senais nosaukums Dievžeikari nozīmē Dieva kalpi. Iespējams, ka akmeņi pat nākuši no senām svētvietām, tāpēc tie izvēlējušies būt te, kur tie tiek nolikti dabiskā vidē.
Pēc daudziem Skaidrītes un Ērika iesākto noteikti turpinās meitas, kuras jau tagad plecu pie pleca palīdz krāšņo ziedu laukos, lai varētu nodrošināt lielo pieprasījumu pēc puķu stādiem. „Ezerlīčos” var ne tikai iegādāties daudzveidīgus puķu stādus, bet arī apskatīt vairāk kā 300 šķirņu apkārtnes krāšņākās lilijas, dienziedes, peonijas un hostas.
 
Vairāk par akmeņu kalnu un daudzveidīgajiem ziediem klausies sekojot zemāk norādītajām saitēm:

http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim/22-07-2016-tilzas-pagasta-ezerlici/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=3493

Foto: Lietišķā Latgale

Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
"Zaļā tirgus" pārvešana un uzstādīšana Ziemeļu rajonā rēzekniešiem izmaksāja nepilnus 44 tūkstošus eiro.
Apspriest
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknē būvēs jaunu daudzdzīvokļu māju
Piedevām prognozēju lielus siltuma zudumus. Sīkāk...
Rēzeknē būvēs jaunu daudzdzīvokļu māju
Arhiteknoniski neveiksmīgs projekts. Neproporcionāls jumts un nevajadzīgas slīpās sienas, kas iekštelpu plānojumā radītu nepraktisku plānojumu. Arhitekts iespējams ir gulējis studiju kursa lekcijās, kur tika runāts par proporcionālu arhitektūru un cilvēka labsajūtas atkarību no tās. Estētika pieklibo. Racionalitate arī. Drīzāk izkatas pēc veca paneļu sērijas ēkas "apaudzēšana" ar neracionālām piebūvēm. Taupīt var arī citādos veidos, bet ne uz estētiku. Sīkāk...
Latgales kongresa simtgades piemineklis Rēzeknē nonācis pabērna lomā
"atbrīvotāju piemineklis" ir mazsvarīgāks un tā atcere ir jaunāka nekā kongresa piemineklim. Neaizmirsi, ka Latgales kongress notika vēl tad, kad daži tā sauktie "atbrīvotāji" nebija dzimuši. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top