Svētdiena,
12.jūlijs 2020
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs, Петр, Павел Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Tūristu iecienītais akmensdārzs un karaliskās lilijas Tilžas pusē

05.08.2016
Pēc neliela pārtraukuma raidījuma „Pi myusim Latgolā” veidotāji atkal viesojās Balvu novada Tilžas pusē, kur vairākos virzienos saimnieko Kašu saime.

Dievžeikaru ciema „Ezerlīčos” Skaidrītei un Ērikam Kašiem pieder liliju dārzs, akmeņu kalns, paprāva bišu drava un gaļas lopu saimniecība.„Mēs atrodamies starp diviem ezeriem, tāpēc arī mājām ir nosaukums „Ezerlīči. Vīrs ir akmeņu vācējs. Protams, te zied puķes. Tūristi sadalās – viena daļa iet uz puķēm, otra daļa uz akmeņiem, bet tad, kad ir jaunā medus raža, tad iet arī uz turieni. Tad man parasti jāraujas uz trim daļām, ja meitas nav mājās, tad visās trīs vietās jāpaspēj būt,” „Ezerlīču” saimniece Skaidrīte Kaša stāsta izrādot lielo akmensdārzu, kur uz kalna saulē sasiluši guļ lieli un mazi, dažādu krāsu akmeņi, katrs ar savu stāstu. Skaidrīte ik pa laikam tos noglāsta, slaucīdama tikko pļauto zāli.

Skaidrītei un Ērikam Kašiem sākotnēji esot bijusi cita iecere kalna iekārtošanai: „Vienā gadā, tur, kalna galā sastādījām plūmju dārzu, nāca sals -40 grādi, visas plūmes mums izsala. Uz kalna auga tāds nepateicīgs zirgāboliņš. Lopi to ne īpaši ēd, ja tam ir tāda šausmīga sakņu sistēma un pļaut arī ir grūti. Tā izdomājām velt akmeņus. Redziet sirsniņa akmenī! Protams, šeit pārsvarā ir dabas veidojumi. Ir gan arheoloģiskie, gan ģeoloģiskie, gan arī ir ar folkloru saistīti akmeņi. Lai drusciņ atdzīvinātu akmeni, sākām veidot dendroloģisko parku. Sākām apaudzēt kalnu ar tādiem retiem augiem.”

Ar pašu akmeņu vācēju gan aprunāties neizdodas, jo viņš aizņemts ar bišu lietām. Skaidrīte stāsta, ka akmeņi Ēriku uzrunājot visdažādākajās vietās – meliorācijas sastumtajās kaudzēs, grāvjos, mežos. Viens otrs akmens esot atceļojis no tālām zemēm, bet pārsvarā tie nākuši tepat no Balvu, Rēzeknes un Ludzas apkaimes. Apstrādājot zemi akmeņi atrasti arī pašu tīrumos.

Stāstot par akmeņu kalnu Skaidrīte piebilst, ka pats kalns vizuāli atgādina senlatviešu pilskalnu. Ne velti ciema senais nosaukums Dievžeikari nozīmē Dieva kalpi. Iespējams, ka akmeņi pat nākuši no senām svētvietām, tāpēc tie izvēlējušies būt te, kur tie tiek nolikti dabiskā vidē.
Pēc daudziem Skaidrītes un Ērika iesākto noteikti turpinās meitas, kuras jau tagad plecu pie pleca palīdz krāšņo ziedu laukos, lai varētu nodrošināt lielo pieprasījumu pēc puķu stādiem. „Ezerlīčos” var ne tikai iegādāties daudzveidīgus puķu stādus, bet arī apskatīt vairāk kā 300 šķirņu apkārtnes krāšņākās lilijas, dienziedes, peonijas un hostas.
 
Vairāk par akmeņu kalnu un daudzveidīgajiem ziediem klausies sekojot zemāk norādītajām saitēm:

http://www.pimyusimlatgola.lv/pi-myusim/22-07-2016-tilzas-pagasta-ezerlici/
http://latgale.lv/lv/files/download?id=3493

Foto: Lietišķā Latgale

Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Sabojāts ielu segums!!! Ceļš pēc apstrādes kā lauku apvidū, jāuzmanās no lidojošām šķembām, lai netrāpītu stiklā! Kuram domes "speciālistam" ienāca prātā šī absurdā ideja? Vai ceļu uz domes priekšsēdētāja mājām arī pārklās ar šķembām, lai ilgāk "kalpotu", jo priekšnieks pārvietojas ar skūteri?Iedalīta lieka nauda, kuru vajag atmazgāt? Sīkāk...
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top