Pirmdiena,
13.jūlijs 2020
Vārda dienas: Margarita, Margrieta, Андрей, Петр, Хома, Сафрон Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Notika IV Starptautiskā Latgales reģiona biškopju konference

26.02.2019
Biškopība, tāpat kā graudkopība, augļkopība vai lopkopība, ir viena no lauksaimniecības apakšnozarēm, kuras nozīmīgums nevar tikt pārvērtēts, jo, līdztekus tiešo biškopības produktu – medus, ziedputekšņu, bišu maizes, propolisa, vaska u.c. – ražošanai, bites veic nozīmīgu darbu gan lauksaimniecības kultūru, gan arī pārējo augu apputeksnēšanā; tā ir nozīmīga tautsaimniecības nozare.

22. februārī  Valsts Lauku tīkla pasākuma ietvaros Rēzeknes novada pašvaldībā notika IV Starptautiskā Latgales reģiona biškopju konference. Nu jau tradicionāli Latgales reģiona biškopji tikās, lai apspriestu aktualitātes biškopības nozarē, stiprinātu savstarpējo sadarbību starp Latgales reģionālajām nodaļām, kā arī veicinātu ciešāku sadarbību ar kaimiņvalstu biškopjiem.

Konference tika organizēta Rēzeknes novada pašvaldības telpās. Vairāk nekā 150 konferences dalībniekus no tuvākiem un tālākiem Latvijas novadiem un kaimiņvalstīm novada domes foajē sagaidīja Rēzeknes novada amatnieku un mājražotāju tirdziņš (medus, āboli, maize, vīni, zivis, sieri, tējas, kafija), Rēzeknes nodaļas biškopju iegūtā medus degustācijas, kā arī neliela, bet iespaidīga biškopju pašu darinātu biškopības inventāra izstāde.

Konferenci atklāja Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška, kam sekoja skaists Rēzeknes novada vokālās studijas "Skonai" sveiciens konferences dalībniekiem.

Sekojot līdzi aktualitātēm biškopības nozarē pasaulē, valstī un Latgales reģionā, kā arī ņemot vērā nozares attīstību reģionā, tendences un nepieciešamības, ik gadu tiek noteikta konferenci vienojoša tēma. 2016.gadā tika runāts par biškopības attīstības iespējas Latgalē, 2017. – par medus eksportu, 2018. – par biškopības produktu izmantošana apiterapijā. Šogad uzsvars tika likts uz medus kvalitāti, to iespējamajiem ietekmējošajiem faktoriem un medus kvalitātes uzlabošanas iespējām. Ar biškopības attīstību kādreizējā Rēzeknes rajonā un nodaļas attīstību iepazīstināja tās vadījās Pēetris Spaļs, ar savu pieredzi dalījās Rēzeknes nodaļas biškopji Vitalijs Sprūga V. (z/s Lapegles, Lendžu pag.) un Žanis Jesko Ž. (Dzipšļu medus, Nagļu pag.). Ar referātiem par savu darbību un biškopības tendencēm savās valstīs dalījās viesi-  Igaunijas  Jānus Tūul (Jaanus Tull), Krievijas Ivans Pigarevs, Dmitrijs Kulagins (Пигарев Иван, Kулагин Дмитрий) un Baltkrievijas Viktors Spirifonovs (Спиридонов Виктор) pārstāvji, ar savu klātbūtni konferenci pagodināja kolēģi no Lietuvas. Par medus iespējamajiem mitruma cēloņiem un tā novēršanas iespējām runāja Gitrs Rotčenkovs (SIA SnapTest.LV), Jānis Trops  (Varakļānu nov.), Valters Brusbārdis  (LBB pētnieks), Juris Šteiselis (LBB padomes priekšsēdētājs). Kā noslēdzošais ar savu nozīmīgo darbību biškopības vēsturiskā mantojum saglabāšanā iepazīstināja Artis Krasts  (Mišu medus muzejs, Alūksnes nov.)

Kā noslēgums darbīgai un raženai darba dienai bija skaista ekskursija gidu pavadībā jūgendstila pērlē – Lūznavas muižā.

Uzklausot daudzu konferences dalībnieku atsauksmes un viedokļus, konference tika sarīkota godam un visi kā viens bija vienisprātis, ka šāda veida pasākumam jānotiek arī turpmāk!

Zīmīgi, ka pirms 90 gadiem, 1929.gada 12.decembrī, tieši Rēzeknē notika pirmais Latgales biškopju kongress, kuru rīkoja Latgales lauksaimniecības biedrību savienība. Kongresa dalībniekus uzrunājis bīskaps N.Rancāns. Sarīkojums notika Rēzeknē, Tautas pilī. Prese informē, ka visas 700 zālē bija aizņemtas.

Organizatori izsaka pateicību visiem, kas atbalstīja un palīdzēja pasākuma rīkošanā un visiem, kas ieradās!

Organizēja: Latvijas Biškopības biedrība

Atbalstīja: Rēzeknes novada pašvaldība, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, nodibinājums LEARN (Lauku ekonomikas attīstībai Rēzeknes novadā), Lūznavas muiža, Dzipšļu medus, SIA Dore M., Rēzeknes nodaļas biškopji.

Materiālu sagatavoja: Žanis Jesko, foto: Andrejs Jesko
Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Sabojāts ielu segums!!! Ceļš pēc apstrādes kā lauku apvidū, jāuzmanās no lidojošām šķembām, lai netrāpītu stiklā! Kuram domes "speciālistam" ienāca prātā šī absurdā ideja? Vai ceļu uz domes priekšsēdētāja mājām arī pārklās ar šķembām, lai ilgāk "kalpotu", jo priekšnieks pārvietojas ar skūteri?Iedalīta lieka nauda, kuru vajag atmazgāt? Sīkāk...
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top