Svētdiena,
12.jūlijs 2020
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs, Петр, Павел Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Lūznavas muižas izstādēs - Lieldienu tradīcijas un vasaras sajūtas

29.03.2018
No 20. marta līdz 20. aprīlim Lūznavas muižā skatāmas divas jaunas izstādes – mākslinieces Anitas Melderes personālizstāde vasaras noskaņās “Dārzs pie jūras” un Lieldienu laikam veltītā ukraiņu Lieldienu olu apgleznošanas mākslas – pisankas tradīcijas – olu kolekcija, informē Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja Inga Drele. 

Mākslinieces Anitas Melderes gleznu izstāde “Dārzs pie jūra” rada pirmās gaidāmas vasaras sajūtas. Par Lūznavas muižā skatāmo izstādi pati māksliniece stāsta: “Izstādei “Dārzs pie jūras” atlasītie darbi lielākoties tapuši pēdējo gadu vasarās, kad pēc saspringta darba cēliena augstskolā gribas aizgūtnēm baudīt brīvību, sauli un jūru, satikt un aicināt ciemos draugus un tuvus cilvēkus un, protams, gleznot, gleznot, gleznot...


Daži darbi gleznoti plenērā, citi, dabas brīnumaino pārvērtību iedvesmoti, tapuši manas vasaras mājas brīvdabas darbnīcā. Izstādē skatāmie darbi ir manas Lapmežciema vasaras ar jūras šalkām kāpu aizvējā. Kaiju klaigas. Žilbinoša gaisma, saulē sasilušo priežu sanoņa kāpās. Pērkona ducināšana pamalē, piesiluši ezeri un upes. Mani vasaras darbi. Dārzs. Reibinošas pļavu smaržas. Katrs zieds, lapa – mīlestības stāsts un līdzība… Tajos nepārprotami dominē reāls pasaules skatījums.”Anita Meldere dzimusi 1949. gada 18. maijā. Profesionālo izglītību māksliniece ieguvusi J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. Māksliniece strādā eļļas, akvareļa un akrila tehnikā, kā arī litogrāfijā, tāpat apgleznojusi arī keramiku un zīdu.


Kopš 1973. gada A. Meldere ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre, māksliniece ir mākslas maģistre, augstskolu docētāja un no 2007. gada Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes Tēlotājas mākslas katedras vadītāja.
 

Bet Lieldienu laikā īpaši aicinām apskatīt ornamentos apgleznotu olu, ukraiņu Lieldienu olu gleznošanas mākslas – pisankas – izstādi, kurā aplūkojamas šajātradīcijā apgleznotas olas.Izstāde ir priestera Grigorija Šinkarjuka ap 600 olu lielā privātā kolekcija, kura sākta veidot 1986. gadā, bet tās vecākais eksemplārs ir no 1965. gada.


Kolekcijā savāktas pisanka olas no dažādiem Rietumukrainas reģioniem, lielākā daļa ir no priestera dzimtās puses – Bukovinas reģiona.Pisanka (nosaukums radies no darbības vārda “pysaty” – rakstīt) olas var gatavot jebkurā laikā, bet Lieldienās tās iegūst savu īpašo nozīmi – Pavasara Saule – gaismas, siltuma un dzīvības avots. Uz olām īpašā tehnikā, izmantojot vasku un krāsas, glezno rakstus, kas simbolizē cilvēka dzīves ciklu saistībā ar dievišķi radīto.Vispirms no vaska veido pamatzīmējumu, tad olu iemērc krāsā, tālāk turpina ar smalku vaska otiņu zīmēt un mērcēt olu krāsās tik ilgi, kamēr ornaments gatavs.


Jo vairāk krāsu ornamentā un tas smalkāk veidots, jo skrupulozāks darbs. Tā tiek veidoti labklājības, aizsardzības, koka, puķu u. c. simboli.Katram Ukrainas reģionam ir savas olu apgleznošanas krāsas un lietotie ornamenti, kas kā tradīcija tiek nodots tālāk nākamajām paaudzēm nu jau daudzu gadsimtu garumā. Līdzīgas olu apgleznošanas tradīcijas ir arī citām slāvu tautām.


 

Tāpat vēl līdz 20. aprīlim muižas apmeklētāji aicināti iepazīties un izteikt komentārus vai priekšlikumus par SIA “Didzis Jaunzems Arhitektūra” projektēšanas biroja izstrādāto Lūznavas muižas parka labiekārtojuma vīzijas projektu. Projekta pasūtītājs ir Rēzeknes novads un iecerētā vīzija paredz Lūznavas muižas kompleksa labiekārtošanu un attīstību.

 

Apmeklētājus Lūznavas muiža gaidīs ciemos arī pašās Lieldienās – 1. un 2. aprīlī muižas darba laiksbūs no 09.00–16.00. Informējam, ka 30. un 31. martā muiža apmeklētājiem gan būs slēgta. Plašāk par Lūznavas muižu un tajā skatāmajām izstādēm var uzzināt muižas mājaslapā.
Publicitātes foto
rezekneszinas.lv
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Sabojāts ielu segums!!! Ceļš pēc apstrādes kā lauku apvidū, jāuzmanās no lidojošām šķembām, lai netrāpītu stiklā! Kuram domes "speciālistam" ienāca prātā šī absurdā ideja? Vai ceļu uz domes priekšsēdētāja mājām arī pārklās ar šķembām, lai ilgāk "kalpotu", jo priekšnieks pārvietojas ar skūteri?Iedalīta lieka nauda, kuru vajag atmazgāt? Sīkāk...
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top