Svētdiena,
29.marts 2020
Vārda dienas: Agija, Aldonis, Трохим, Иван Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - Jāzeps Rancāns

27.10.2017
Kur Rēzeknē atrodas Jāzepa Rancāna laukums? – Šādu jautājumu gadījies dzirdēt ne reizi vien, un ne katrs rēzeknietis uz to spētu atbildēt. Izrādās, laukums pie Rēzeknes pilskalna nosaukts bīskapa Jāzepa Rancāna (1886–1969) vārdā, piemiņas akmens atklāts 2003. gada septembrī.

Viņa lielākie nopelni Latvijas valsts labā saistāmi ar politiskajām un diplomātiskajām aktivitātēm Latvijas Republikas labā gan brīvvalsts laikā, gan emigrācijā.Viņš bija Saeimas priekšsēdētāja aizstājējs un reizē Valsts prezidenta vietas izpildītājs pēc Paula Kalniņa nāves 1945. g.

Jāzeps Rancāns dzimis 1886. g. 25. oktobrī Nautrānu pagasta Liuzinīku sādžā kā samērā turīga zemnieka piektais bērns. Tēvam piederēja 20 ha liela saimniecība. Mazais Jāzeps pirmās izglītības gaitas sāka septiņu gadu vecumā Rogovkas pagasta skolā, pēc tam Ludzas pilsētas skolā. Abas skolas J. Rancāns beidza ar izcilām sekmēm.


Par izcilā valstsvīra dzimto vietu „A12“ rakstījusi dzejniece un zināmā mērā kaimiņiene Anna Rancāne: Rancānu saimes māju vietā tagad viļņo vietējo zemnieku tīrumi. Saglabājusies bīskapa paša stādītā egļu aleja, lai aizsargātu no ziemeļu vējiem milzīgo ābeļdārzu, kura ceļmalā vēl aug daži vēja izlauzīti kociņi ar mežonīgi skābiem augļiem.

Atceros, ka bērnībā, kamēr mūsu mājās nebija izrakta jauna aka, vedām ar zirga pajūgu ūdeni no t. s. bīskapa akas. Blakus tai bija akmeņi no māju pamatiem, pa kuriem mums, bērniem, patika lēkāt, ceriņu un rožu krūmi, arī ābele ar saldiem augļiem. Vēlāk ar kolhoza vadības rīkojumu aku aizbēra, akmeņus novāca, krūmus un ābeles izcirta.


Par priesteri Jāzeps iesvētīts 1911. g. 12. jūnijā Jaunavas Marijas prokatedrālē Pēterpilī, Jāzeps Rancāns pieņēma vikāra posteni tajā pašā draudzē, reizē mācot arī latviešu valodu garīgā semināra audzēkņiem. 1. pasaules kara sākumā garīgā vadība nozīmēja Jāzepu par 10. armijas kapelānu Galicijas frontē. Bet frontes apstākli smagi iespaidoja jaunā priestera veselību, tāpēc viņu atbrīvoja viņu no kapelāna pienākumiem un iecēla par morālteoloģijas profesoru Pēterpils garīgajā seminārā. Pēterpilī viņš aktīvi iesaistījās bēgļu apgādes darbā, pildot Latgales bēgļu komitejas kasiera pienākumus.


Valstsvīra darbs Jāzepam sākās ar uzdevumu dabūt Vatikāna atbalstu jaunajai Latvijas valstij un apvienot katoļticīgo tautu baznīcas kopējā pārvaldē. Kā Latvijas valdības pilnvarotais Jāzeps sāka ceļu uz Romu. Šinī laikā Austrumeiropā valdīja haoss. Gan kājām, gan jāšus caur Jēkabpili, Ērgļiem un Ilūksti viņš, sasniedza poļu fronti pie Turmontiem. Pateicoties poļu valodas prasmei, viņš drīz vien iemantoja militārās valdības uzticību un ar tās atbalstu ieradās Viļņā. No turienes ceļš uz Romu bija vieglāks.

Valodu prasme un diplomātiskā izveicība pavēra viņam ceļu Vatikānā un drīz vien atrada dzirdīgas ausis pāvesta kūrijā. Rīgas bīskapija teorētiski jau bija atjaunota 1918. g. 23. septembrī – vēl pirms neatkarīgās Latvijas valsts pasludināšanas. Tā kā arhibīskaps Springovičs runāja ar stipru slāvu akcentu, pie tautas viņu pārstāvēja bīskaps Rancāns.


Ar Antonija Springoviča rīkojumu 1920. g. 3. oktobrī tika nodibināts latviešu katoļu garīgais seminārs Aglonā. Tā vadību jau no paša sākuma uzņēmās profesors J. Rancāns.


Tas bija grūts pasākums, jo no katoļu baznīcas poliskās orientācijas vajadzēja pārslēgties uz visu latvisko, tā sakot, vienas diennakts laikā. Profesors savus pienākumus veica ļoti sekmīgi. Šinī pašā dienā Svētā Krēsla sūtnis arhibīskaps Antonino Cekini konsekrēja Jāzepu par bīskapu. Latvijas katoļu baznīca bija nolikta uz nacionāliem pamatiem un atzīta starptautiskā mērogā.


Kā Kristīgo zemnieku partijas pārstāvis, bīskaps Rancāns saņēma deputāta mandātu Saeimā 1922. g. un palika tās loceklis līdz 1934. g. 15. maijam.


A12, 2013, nr. 4 (7), 47. lpp.
Universitas, 1986, nr. 58, 16–17. lpp.

 Publicitātes foto
Sandra Ūdre, žurnāls „A12“

 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē 2019. gadā mirstība divreiz augstāka nekā dzimstība.
Apspriest 1
Aptauja
Vai Jūs uztrauc jaunā koronavīrusa uzliesmojums Latvijā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknes slimnīcā Covid-19 konstatē vēl vienam medicīnas darbiniekam
Lai nesaslimtu pārējie stacionārā esošie pacienti un mediķi, slimnīcu vajadzētu uz kādu laiku pilnīgi slēgt. Sniegt palīdzību tikai ar NMP atvestiem slimniekiem. Sīkāk...
Ātrie kredīti internetā
Sveiki, paldies Markam Viljamsam, ka aizdevi man aizdevumu, lai šodien glābtu mana slimā bērna dzīvību, lūdzu, lūdzam ikvienu, ja jums ir nepieciešams steidzams aizdevuma e-pasts: markwilliamstrustfirm@gmail.com
Sīkāk...
COVID 19: Rēzeknes mērs nomierina un joko
Nu super..... Par senioriem mēs rūpējamies, bet par bērniem nevajag?... Un kā ir ar godīgumu? Skolās pedagogiem ir tālmācības, vinjiem riskēt nevajag ne ar sevi ne ar saviem bērniem, bet pirmsskolas darbiniekiem sanāk tā, riskēt un pakļaut riskam savas atvases.... Pie tam, ka zinot, ka vecāks strādā par tālbraucēju un atved bērnu uz dārziņu parakstot godprātīgi papīru, ka nav sakara ar ārzemēm un pedagogi neko nevar izdarīt, jo redz papīrs parakstīts... Ideāli.... Ātri vien Rēzekne būs pils ar saslimušajiem... Jāslēdz uz karantinu arī bērnudārzi Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top